Երեւանի Փափազյան 25 շենքի բնակարաններից մեկում, նոյեմբերի 5-ին, մորը կերոսինով խեղդամահ անելու մեղադրանքով կալանավորվել է 53-ամյա Էդուարդ Ռամազյանը: Ոստիկանության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի հատկանիշներով (սպանություն): Նրանց փոխանցմամբ` նշանակվել է դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննություն: Ենթադրվում է, որ փորձաքննության արդյունքներից պարզ կլինի` Էդուարդ Ռամազյանը տառապո՞ւմ է հոգեկան հիվանդությամբ, թե` ոչ:
Բնականաբար, դրանից հետո էլ կորոշվի, թե նա որտեղ կկրի հնարավոր պատիժը` հոգեբուժարանո՞ւմ, թե՞ կալանավայրում:
Ինչպես արդեն նշել էր NEWS.am-ը, 69-ամյա Ռաիսան ամուսնալուծված էր, ուներ մեկ որդի եւ մեկ դուստր: Նա ապրում էր որդու` 53-ամյա Էդիկի հետ, ով եւս ամուսնալուծված է կնոջից, ունի 3 երեխա` մեկ որդի, երկու դուստր: Հարեւանների խոսքով` Էդիկը հոգեկան շեղումներ ուներ, մայրը երեք անգամ նրան ուղարկել էր հոգեբուժարան` բուժվելու: Նույնիսկ հարեւաններն էին բողոքում, «Շտապօգնություն» կանչում, նրան տանում հոգեբուժարան, սակայն այնտեղ, հարեւանների խոսքով, նրան չէին պահում, շուտ բաց էին թողնում: Որդին պարբերաբար ծեծում էր մորը, ահաբեկչում: «Խելացի գիժ էր, տան դուռը փակում էր, որ մայրը դուրս չգար, հեռախոսն էլ անջատում էր, որ ոչ մեկին չկարողանա զանգել»,- պատմեցին հարեւանները` հավելելով, որ Էդիկը նույնիսկ մի անգամ զանգել էր ոստիկանին` ասելով, թե «արի մամայիս մոտ մնա, ես գնամ հացի»:
Իսկ նոյեմբերի 5-ին հարեւանները ձայներ չեն լսել, միայն առավոտյան են իմացել, որ հարեւանուհին մահացել է, ինչն էլ հիմք էր տվել կարծելու, որ որդին կամ բարձով է խեղդել, կամ «սալյարկա» է խմեցրել մորը: Համենայն դեպս, հարեւանների ճշմարտացիությունն ապացուցվում է ոստիկանության հիմնական վարկածով:

53-летний Эдуард Рамазян, обвиняющийся в том, что 5 ноября текущего года в одной из квартир дома по адресу ул. Папазяна 25 задушил керосином собственную мать, арестован.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Полиции Армении, мужчине предъявлено обвинение по ст. №104 Уголовного кодекса Армении (убийство).
Назначена судебно-психиатрическая стационарная экспертиза. Предполагается, что ее результаты позволят однозначно сказать, страдает Эдуард Рамазян психическим расстройством или нет. Естественно, после этого будет принято решение о том, каково будет наказание – в психиатрической лечебнице или местах не столь отдаленных.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 69-летняя Раиса была в разводе, у нее были сын и дочь. Она жила с 53-летним сыном Эдиком, который тоже разведен, имеет одного сына и двух дочерей.
По словам соседей, у Эдика психические нарушения, мать трижды отправляла его в психиатрическую клинику на лечение. Даже соседи жаловались, вызывали «скорую помощь», везли его в психиатрическую клинику, однако, по словам соседей, его не держали там долго и быстро отпускали. Сын постоянно бил мать. «Он был умным сумасшедшим, закрывал дверь, чтобы мать не выходила, отключал телефон, чтобы она не могла никому звонить», – рассказали соседи.
А 5 ноября соседи не слышали звуков и только утром узнали, что соседка скончалась, что и дало основание полагать, что сын либо задушил мать подушкой, либо заставил выпить солярки. Во всяком случае, правдивость слов соседей доказывается основной версией Полиции.