Երբ սպառողը շաքարավազ է գնում, նա հետը ջուր է գնում, քանի որ շաքարավազի մեջ խոնավության տոկոսը զգալիորեն գերազանցվում է: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 13-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանի «Սպառողների ասոցացիայի» նախագահ Արմեն Պողոսյանը, հավելելով, որ թեեւ դա առողջության համար վտանգավոր չէ, բայց ֆինանսական առումով վնասը մեծ է:
«Նույնը վերաբերում է նաեւ հացին. մենք կարծում ենք, որ գնում ենք հաց, բայց մենք գնում ենք մոտավորապես 20-30 տոկոս օդ: Նման վիճակ է նաեւ սուրճի շուկայում, որտեղ կոֆեինը շատ քիչ է», - ընդգծեց նա, հավելելով, որ այդ խնդիրներով պետք է զբաղվի Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ):
Ա. Պողոսյանը նշեց նաեւ, որ հանձնաժողովը չպետք է նույն գումարներով տուգանի եւ խոշոր եւ մանր ձեռնարկատերերին:
«Սպառողների ասոցիացիայի» ղեկավարն անդրադարձավ նաեւ կեղծված ապրանքներին, ցրանց որակին ու գնին, նշելով. «ՏՄՊՊՀ-ն ունի հաշիվ - ապրանքագրերի վրա նշված ցուցանիշների եւ գնի համապատասխանելիության ուսումնասիրության լիազորություններ: Այստեղ կա շատ մեծ աճպարարություն կամ թաքնված ստվերային շրջանառություն եւ հանձնաժողովը պետք է դրանով զբաղվի»:

Покупая сахар, потребитель «заодно» приобретает и воду, покупая хлеб – и воздух. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель НПО «Ассоциация потребителей Армении» Армен Погосян. По его словам, процент влаги в сахаре превышает допустимые нормы. Хотя для здоровья это не опасно, страдает потребительский бюджет.
«Мы думаем, что покупаем хлеб, но вместе с ним покупаем 20 – 30% воздуха. То же самое и на рынке кофе, где кофеина очень мало», – подчеркнул он, добавив, что этими вопросами должна заниматься Госкомиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК), как случаями недобросовестной конкуренции. Отметим, во время одной из проверок хлеба в торговых точках столицы, из 30 закупленных образцов 28 оказались недовесками.
По его словам, комиссия не должна штрафовать в одинаковых размерах и крупных, и небольших предпринимателей.
Говоря о поддельных товарах, Погосян отметил, что ГКЗЭК уполномочена исследовать соответствие параметров счетов-факур на товары и их розничных цен. Здесь проделываются фокусы, наличествует теневой оборот, и Госкомиссия должна этим заняться», – заявил он.