«Փաստ» թերթը գրում է. «Հեծանիվ հայտնագործելու կարիք չկա. անվտանգությունն էմոցիա կամ կենաց չէ, անվտանգությունը հստակ հաշվարկ է, կոնկրետ դաշնակիցներ և ռեալ ուժ։ Օրերս Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովն ու դրա շրջանակներում հնչած հայտարարությունները (այդ թվում՝ Ալիևի կողմից) առավել ակնառու դարձրին Հայաստանի գլխին կախված ամենամեծ վտանգը, այն է՝ Հայաստանն այլևս չունի անվտանգային որևէ երաշխավոր։
Հայաստանում անցկացված համաժողովների և արևմտյան առաջնորդների «վոյաժների» միակ իրական նպատակը որևէ մեկը նույնիսկ չի էլ թաքցնում. դա Ռուսաստանին այստեղից ամբողջությամբ դուրս մղելն է։ Արևմուտքը հետևողականորեն լուծում է իր խնդիրը, ձեռքի հետ «փաղաքշում է» Փաշինյանին, որովհետև վերջինս ոչ պակաս հետևողականությամբ կատարում է իրեն տրված առաջադրանքը։ Իսկ ի՞նչ է սպասվում Հայաստանին ու հայ ժողովրդին դրա հետևանքով:
Շատ քաղաքագետներ հստակ արձանագրում են, որ եթե մեր տարածաշրջանում չլինի Ռուսաստանը՝ որպես կոշտ ռազմական ուժ, ապա թուրք-ադրբեջանական տանդեմը պարզապես կուլ է տալու Հայաստանը։ Դրա ուղիղ ապացույցն էր նաև Ալիևի «հեռավար» ելույթը, որին Փաշինյանը նույնիսկ շնորհակալություն հայտնեց: Իսկ հաշվարկը պարզ է. հին դաշնակիցն այստեղից «վտարվում» է, իսկ նոր դաշնակից իրականում գոյություն չունի (Եվրոպան ու, ընդհանրապես, հավաքական Արևմուտքը զորք չի բերելու Հայաստանին պաշտպանելու)։ Արդյունքում ստեղծվում է կատարյալ անվտանգային վակուում, որը Ադրբեջանը փափագում է լցնել իր ռազմական ագրեսիայով։
Հարցը միայն մեկն է. արդյո՞ք մեր հասարակությունը լիարժեք գիտակցում է, որ այս իշխանությունը քանդել է մեր միակ անվտանգային ճարտարապետությունը, և հիմա մենք կարող ենք մեն-մենակ և աներաշխավոր մնալ ատամները սրող գիշատչի դեմ դիմաց։

Past daily of Armenia writes as follows, in particular: There is no need to reinvent the wheel. Security is not an emotion or a toast, security is a clear calculation, concrete allies and real power. The summit of the European Political Community held in Yerevan recently and the statements (including by [Azerbaijani president] Aliyev) made within its framework made the biggest danger hanging over Armenia even more obvious; namely, Armenia no longer has any security guarantor.
The only real goal of the forums held in Armenia and the "voyages" of Western leaders is not even hidden by anyone: it is to completely drive Russia out of here. The West is consistently solving its problem, "caressing" [Armenian PM] Pashinyan in the meantime, because the latter is no less consistently fulfilling the task assigned to him.
And what awaits Armenia and the Armenian people as a result? Many political scientists clearly state that if Russia were not in our region as a tough military force, the Turkish-Azerbaijani tandem would simply swallow Armenia. Direct evidence of this was Aliyev’s “remote” speech, which Pashinyan even thanked. And the calculation is simple: the old ally [i.e. Russia] is being “expelled” from here, but the new ally does not actually exist (Europe and, in general, the collective West will not bring troops to defend Armenia). As a result, a complete security vacuum is created, which Azerbaijan longs to fill with its military aggression.
There is only one question: does our society [in Armenia] fully realize that these [Armenian] authorities have destroyed our only security architecture, and now we [i.e. Armenia] could remain all alone and without a guarantor face to face with a predator that is sharpening its teeth?