ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով սահմանվել են 2026-2027 ուսումնական տարվա ընթացքում հանրակրթական հիմնական (ընդհանուր, մասնագիտացված և հատուկ) պետական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների սովորողների ուսումնական պարապմունքների տևողությունը և արձակուրդների ժամկետները:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, ըստ հրամանի՝ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 1-ից 12-րդ դասարանների սովորողների ուսումնական պարապմունքները սկսվելու են 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից և ավարտվելու են 2027 թվականի մայիսի 21-ին` 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա, մայիսի 22-ին՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում:
1-ին դասարանում սովորողների աշնանային արձակուրդները նախատեսված են 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-ց 30-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-ից 31-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում: Ձմեռային արձակուրդները նախատեսված են 2026 թվականի դեկտեմբերի 28-ից 2027 թվականի հունվարի 22-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2026 թվականի դեկտեմբերի 28-ից 2027 թվականի հունվարի 23-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում: Գարնանային արձակուրդները նախատեսված են 2027 թվականի մարտի 15-ից 26-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2027 թվականի մարտի 15-ից 27-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում:
2-րդ դասարանում սովորողների աշնանային արձակուրդները նախատեսված են 2026 թվականի հոկտեմբերի 26-ից 30-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2026 թվականի հոկտեմբերի 26-ից 31-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում: Ձմեռային արձակուրդները նախատեսված են 2026 թվականի դեկտեմբերի 28-ից 2027 թվականի հունվարի 22-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2026 թվականի դեկտեմբերի 28-ից 2027 թվականի հունվարի 23-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում: Գարնանային արձակուրդները նախատեսված են 2027 թվականի մարտի 22-ից 26-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2027 թվականի մարտի 22-ից 27-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում:
3-12-րդ դասարաններում սովորողների աշնանային արձակուրդները նախատեսված են 2026 թվականի հոկտեմբերի 26-ից 30-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2026 թվականի հոկտեմբերի 26-ից 31-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում: Ձմեռային արձակուրդները նախատեսված են 2026 թվականի դեկտեմբերի 28-ից 2027 թվականի հունվարի 8-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2026 թվականի դեկտեմբերի 28-ից 2027 թվականի հունվարի 9-ը ներառյալ` 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում։ Գարնանային արձակուրդները նախատեսված են 2027 թվականի մարտի 22-ից 26-ը ներառյալ՝ 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում, 2027 թվականի մարտի 22-ից 27-ը ներառյալ՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում:

Приказом министра образования, науки, культуры и спорта Армении установлены продолжительность учебных занятий и сроки каникул для учащихся общеобразовательных основных (общих, специализированных и специальных) учебных заведений, реализующих государственные программы, в течение 2026-2027 учебного года.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства образования, науки, культуры и спорта республики, согласно приказу, учебные занятия для учащихся 1-12 классов общеобразовательных школ начнутся 1 сентября 2026 года и завершатся 21 мая 2027 года - при 5-дневной учебной неделе, а при 6-дневной учебной неделе - 22 мая 2027 года.
Для учащихся 1-го класса осенние каникулы предусмотрены с 19 по 30 октября 2026 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 19 по 31 октября 2026 года включительно - при 6-дневной учебной неделе. Зимние каникулы предусмотрены с 28 декабря 2026 года по 22 января 2027 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 28 декабря 2026 года по 23 января 2027 года включительно - при 6-дневной учебной неделе. Весенние каникулы предусмотрены с 15 по 26 марта 2027 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 15 по 27 марта 2027 года включительно - при 6-дневной учебной неделе.
Для учащихся 2-го класса осенние каникулы предусмотрены с 26 по 30 октября 2026 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 26 по 31 октября 2026 года включительно - при 6-дневной учебной неделе. Зимние каникулы предусмотрены с 28 декабря 2026 года по 22 января 2027 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 28 декабря 2026 года по 23 января 2027 года включительно - при 6-дневной учебной неделе. Весенние каникулы предусмотрены с 22 по 26 марта 2027 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, и с 22 по 27 марта 2027 года включительно - при 6-дневной учебной неделе.
Для учащихся 3-12 классов осенние каникулы предусмотрены с 26 по 30 октября 2026 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 26 по 31 октября 2026 года включительно - при 6-дневной учебной неделе. Зимние каникулы предусмотрены с 28 декабря 2026 года по 8 января 2027 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 28 декабря 2026 года по 9 января 2027 года включительно - при 6-дневной учебной неделе. Весенние каникулы предусмотрены с 22 по 26 марта 2027 года включительно - при 5-дневной учебной неделе, с 22 по 27 марта 2027 года включительно - при 6-дневной учебной неделе.