«ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևի երկրների օդային տարածքի Ռուսաստանի պարբերական խախտումներն ընդգծում են դաշինքի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի շտապ համախմբման անհրաժեշտությունը՝ ընդդեմ հրթիռների և անօդաչու սարքերի»,- չորեքշաբթի հայտարարել են դաշնակից 14 երկրների առաջնորդները:
Բուխարեստում անցկացված արևելյան թևի դաշնակիցների հանդիպումից հետո հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ նրանք միաժամանակ կոչ են արել ավելի սերտ համագործակցություն հաստատել պաշտպանական արդյունաբերության ներուժի հզորացման գործում: Հանդիպմանը ներկա էին Ռումինիայի նախագահ Նիկուշոր Դանը և Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկին:
«Մենք դատապարտում ենք Ռուսաստանի ծայրահեղ առճակատման գործողությունները դաշնակիցների և գործընկերների դեմ, ներառյալ՝ սաբոտաժը, կիբերհարձակումները, ինչպես նաև հիբրիդային հարձակումների և ապակայունացնող գործունեության լայն շրջանակը,- ասված է առաջնորդների համատեղ հայտարարության մեջ: -Արևելյան թևում օդային տարածքի պարբերական խախտումներն ընդգծում են ՆԱՏՕ-ի հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության շարունակական ամրապնդման հրատապ անհրաժեշտությունը, դրանց թվում՝ ընդդեմ անօդաչու թռչող սարքերից բխող սպառնալիքների»:
Չորեքշաբթի անցկացված մեկօրյա հանդիպման մասնակիցների թվում էին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն և ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության հարցերով տեղակալ Թոմաս ԴիՆաննոն:
Հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել հուլիսին Անկարայում անցկացվելիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին, նպատակ ունի ուղիներ գտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Եվրոպայի միջև Իրանի ճգնաժամի հարցում աճող տարաձայնությունները հաղթահարելու համար:
«Տրանսատլանտյան պաշտպանական-արդյունաբերական բազայի հետագա ընդլայնումը, ներառյալ արտադրական հզորությունների ավելացումը, մատակարարման շղթաների կայունության բարձրացումը, արդյունավետ բազմազգ գնումները... վճռորոշ նշանակություն ունեն անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերներին արձագանքելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Փաստաթուղթը ստորագրել է այսպես կոչված «B9 խումբը», որը միավորում է ՆԱՏՕ-ի կենտրոնական և արևելաեվրոպական ինը դաշնակիցներին. այն ստեղծվել է Բուխարեստում 2014 թվականին: B9 խմբի մեջ մտնում են Բուլղարիան, Չեխիան, Էստոնիան, Հունգարիան, Լատվիան, Լիտվան, Լեհաստանը, Ռումինիան և Սլովակիան:
Զելենսկին հանդիպման մասնակիցներին հայտնել է, որ առայժմ դժվար է ասել, թե ինչ արդյունքներ կարելի է ակնկալել Անկարայի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից, սակայն այն պետք է դրական ազդակներ հղի ամբողջ եվրաատլանտյան հանրությանը:
«Միևնույն ժամանակ, մենք չպետք է վախենանք քննարկել ավելի միասնական և, որոշ ոլորտներում, ավելի ինքնուրույն եվրոպական ռազմական կարողությունները», — ընդգծել է Զելենսկին:

«Повторяющиеся нарушения Россией воздушного пространства стран на восточном фланге НАТО подчеркивают срочную необходимость консолидации систем противовоздушной обороны альянса против ракет и беспилотников», заявили в среду лидеры 14 стран-союзников.
Они также призвали к более тесному сотрудничеству в наращивании потенциала оборонной промышленности в совместном заявлении, опубликованном после встречи союзников восточного фланга в Бухаресте, которую принимали президент Румынии Никушор Дан и президент Польши Кароль Навроцкий.
«Мы осуждаем крайне конфронтационные действия России против союзников и партнеров, включая саботаж, кибератаки, а также широкий спектр гибридных атак и дестабилизирующей деятельности», — говорится в совместном заявлении лидеров. «Повторяющиеся нарушения воздушного пространства на восточном фланге подчеркивают срочную необходимость продолжать укрепление противовоздушной и противоракетной обороны НАТО, в том числе против угроз со стороны беспилотных летательных аппаратов».
Среди участников однодневной встречи в среду были президент Украины Владимир Зеленский, генеральный секретарь НАТО Марк Рютте и заместитель госсекретаря США по контролю над вооружениями и международной безопасности Томас ДиНанно.
Встреча, состоявшаяся в преддверии саммита НАТО в Анкаре в июле, направлена на поиск путей преодоления растущего разрыва между президентом США Дональдом Трампом и Европой по вопросу иранского кризиса.
«Дальнейшее расширение трансатлантической оборонно-промышленной базы, включая увеличение производственных мощностей, повышение устойчивости цепочек поставок, эффективные многонациональные закупки... имеет решающее значение для ответа на современные вызовы безопасности», — говорится в заявлении.
Документ подписала так называемая группа B9, объединяющая девять центрально- и восточноевропейских союзников по НАТО, созданная в Бухаресте в 2014 году. В нее входят Болгария, Чехия, Эстония, Венгрия, Латвия, Литва, Польша, Румыния и Словакия.
Зеленский заявил участникам встречи, что пока трудно сказать, каких результатов можно ожидать от саммита НАТО в Анкаре, однако он должен послать позитивные сигналы всему евроатлантическому сообществу.
«В то же время мы не должны бояться обсуждать более объединенные и, в некоторых сферах, более самостоятельные европейские военные возможности», — подчеркнул Зеленский.