Բրիտանական ոստիկանությունը հետաքննում է նախկին արքայազն Էնդրյուի հնարավոր սեռական հանցագործությունները, հայտնել է Sky News հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով աղբյուրին։
«Ոստիկանությունը հետաքննություն է վարում Էնդրյու Մաունթբեթեն-Վինձորի նկատմամբ՝ հնարավոր սեռական հանցագործությունների առնչությամբ»,- նշվել է հեռուստաալիքի հաղորդագրությունում։
Sky News-ի տվյալներով՝ բրիտանական ոստիկանությունը պատրաստվում է հարցաքննել մի կնոջ, որը պնդում է, թե իրեն 2010 թվականին «սեռական նպատակներով» տարել են Էնդրյուի Վինձորի նստավայր։ Ընդ որում, վկան բրիտանահպատակ չէ։
Հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ Էնդրյուի ձերբակալությունից ի վեր բրիտանական ոստիկանությունն արդեն ցուցմունքներ է վերցրել բազմաթիվ վկաներից։ Իրավապահները Էնդրյուին ստուգում են նաև մի շարք այլ հանցագործությունների առնչությամբ, այդ թվում՝ խարդախության, կոռուպցիայի և արդարադատությանը խոչընդոտելու։
Հեռուստաալիքը նշել է, որ բրիտանական ոստիկանությունը ցանկանում է ԱՄՆ-ից ստանալ սկանդալային համբավ ունեցող ֆինանսիստ Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով նյութերի չխմբագրված պատճենները, ինչը կարող է օգնել հետաքննությանը։
Էնդրյուն ձերբակալվել էր փետրվարի վերջին, առևտրային ներկայացուցչի պաշտոնում ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու գործով՝ Էպշտեյնին պետական փաստաթղթեր փոխանցելու պատճառով։ 2025 թվականի դեկտեմբերի սկզբին Չարլզ III թագավորը եղբորը զրկել էր բոլոր տիտղոսներից։

Британская полиция расследует возможные преступления сексуального характера со стороны экс-принца Эндрю, сообщает телеканал Sky News со ссылкой на источник.
«Полиция ведет расследование в отношении Эндрю Маунтбеттен-Виндзора на предмет возможных преступлений сексуального характера», - говорится в сообщении телеканала.
По данным Sky News, британская полиция собирается допросить женщину, которая утверждает, что ее привозили в резиденцию Эндрю в Виндзоре в 2010 году «для сексуальных целей». При этом свидетель не является британской подданной.
Согласно информации телеканала, британская полиция уже взяла показания у многих свидетелей с момента ареста Эндрю. Правоохранители проверяют Эндрю на целый ряд других преступлений, включая мошенничество, коррупцию и воспрепятствование правосудию.
Телеканал указывает, что британская полиция хочет получить из США неотредактированные копии файлов по делу скандально известного финансиста Джеффри Эпштейна, что может помочь в расследовании.
Эндрю был задержан в конце февраля по делу о служебном злоупотреблении на посту торгового представителя из-за пересылки Эпштейну государственных документов. В начале декабря 2025 года король Карл III лишил своего брата всех титулов.