Եվրամիությունը ցանկանում է Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսել մինչև հունիսի 18-ին Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովը։ Այս մասին հայտնել է Euractiv պորտալը՝ հղում անելով ԵՄ-ում իր աղբյուրներին։
«ԵՄ երկրների մայրաքաղաքներում ակնկալում են մինչև հաջորդ ամսվա գագաթնաժողովը համաձայնեցնել բանակցությունների մեկնարկը առնվազն մեկ բանակցային կլաստերի շուրջ։ Դա կլինի Կիևի՝ դեպի եվրաինտեգրում տանող ճանապարհի առաջին պաշտոնական քայլը»,- նշում է պարբերականը։
ԵՄ-ին երկրի անդամակցության շուրջ բանակցությունները բաժանված են 33 բանակցային գլուխների, որոնք, իրենց հերթին, անհավասարաչափ խմբավորված են 6 բանակցային կլաստերներում։ Այդ գլուխներից յուրաքանչյուրը ենթադրում է թեկնածու երկրի օրենսդրության համապատասխանեցում ԵՄ օրենսդրական նորմերին (երկրի տնտեսական, քաղաքական կամ մշակութային կյանքի ոլորտներից որևէ մեկում)։
Կլաստերներն իրենց բովանդակությամբ անհավասարաչափ են։ Օրինակ՝ «արտաքին քաղաքականություն» կլաստերը ներառում է ընդամենը երկու գլուխ՝ «արտաքին քաղաքականություն և անվտանգության քաղաքականություն» ու «արտաքին առևտուր», սակայն այս երկու գլուխներն ամենաբարդերից են։ Անդամակցության համար թեկնածու երկիրը պարտավոր է ընդունել ԵՄ բոլոր նորմերը. նա դրանց փոփոխման հարցում ձայնի իրավունք չունի, և քննարկվում են միայն ընդունման ժամկետները։
Այս բանակցությունների մեկնարկը չի սահմանում ԵՄ-ին երկրի անդամակցության վերջնաժամկետներ։ Օրինակ՝ Թուրքիան անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսել է 21 տարի առաջ՝ 2005 թվականին։

Евросоюз хочет начать переговоры о приеме Украины к саммиту ЕС в Брюсселе 18 июня. Об этом сообщил портал Euractiv со ссылкой на свои источники в ЕС.
«В столицах стран ЕС рассчитывают к саммиту в следующем месяце согласовать начало переговоров по хотя бы одному переговорному кластеру. Это стало бы первым официальным шагом на пути Киева к евроинтеграции», - отмечает издание.
Переговоры о вступлении страны в ЕС разделены на 33 переговорные главы, которые, в свою очередь, неравномерно собраны в 6 переговорных кластеров. Каждая из глав подразумевает унификацию законодательства страны-кандидата с законодательными нормами ЕС в одной из сфер экономической, политической или культурной жизни страны.
Кластеры неравномерны по своему содержанию. Например, кластер «внешняя политика» содержит только две главы: «внешняя политика и политика безопасности» и «внешняя торговля», однако эти две главы являются одними из самых сложных. Для вступления страна кандидат обязаны принять все нормы ЕС, у нее нет права голоса по их изменению, обсуждаются только сроки принятия.
Запуск этих переговоров не определяет крайние сроки для приема страны в ЕС. Например, Турция начала переговоры о вступлении 21 год назад - в 2005 году.