Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը կարող է այցելել Ռուսաստան ընթացիկ տարվա հուլիսին։ Դրա մասին հայտնում է ադրբեջանական Report պորտալը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովին։
«Ներկայում ընթանում է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի՝ Մոսկվա կատարելիք այցի ամսաթվի համաձայնեցման գործընթացը։ Առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ երկու նախարարներն էլ՝ թե՛ Բայրամովը, թե՛ Սերգեյ Լավրովը, ունեն խիստ հագեցած աշխատանքային գրաֆիկ, ինչի կապակցությամբ այցը, ամենայն հավանականությամբ, կկայանա հուլիսին։ Այս պահին ճշտվում է կոնկրետ ամսաթիվը»,- նշել է դիվանագետը։
Եվդոկիմովն ընդգծել է, որ սեպտեմբերին Ադրբեջանում նախատեսվում է անցկացնել պաշտպանական միջազգային ցուցահանդես (ADEX), որտեղ հնարավոր է ՌԴ պաշտպանության նախարարի մասնակցությունը։
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը Բաքվում կանցկացվի 6-րդ ադրբեջանական միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսը։

Глава внешнеполитического ведомства Азербайджана Джейхун Байрамов может посетить Россию в июле текущего года. Об этом сообщает азербайджанский портал Report со ссылкой на российского посла в Азербайджане Михаила Евдокимова.
«В настоящее время идет процесс согласования даты визита главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова в Москву. Особенность заключается в том, что оба министра - и Байрамов, и Сергей Лавров - имеют крайне насыщенный рабочий график, в связи с чем визит, вероятнее всего, состоится в июле. На данный момент ведется уточнение конкретной даты», - отметил дипломат.
Евдокимов подчеркнул, что в сентябре в Азербайджане запланировано проведение международной оборонной выставки (ADEX), где возможно участие министра обороны РФ.
Напомним, что с 30 сентября по 2 октября 2026 года в Баку пройдет 6-я азербайджанская международная оборонная выставка.