Ստեղծված բարդ իրավիճակից Հայաստանին կարող է դուրս բերել միայն ուժեղ առաջնորդ ունեցող փորձառու թիմը։ «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչների՝ Գորիս կատարած այցի և բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին փաստել է պատգամավոր, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։։
Քաղաքական գործիչն ընդգծել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքի թիմն ամենափորձառուն է։ Նա նշել է, որ թիմի առաջնորդը, լինելով Արցախի, այնուհետև՝ Հայաստանի նախագահ, բազմիցս ապացուցել է ղեկավարի իր ունակությունները՝ զգալի ավանդ ներդնելով պետականության ամրապնդման գործում։
«Մինչև 2020 թվականի պատերազմը Արցախը մեր սահմանն էր, մեր վահանը, և մենք սահմանային խնդիրների չէինք բախվում»,- հիշեցրել է Օհանյանը։ Նա իշխանություններին մեղադրել է երկիրը պոլիգոնի վերածելու մեջ։ Ավելին, ըստ նրա, երբ պատերազմն սկսվեց, իշխանությունները ոչինչ չարեցին սահմանի պաշտպանության համար՝ հակառակորդին հնարավորություն տալով կիլոմետրերով խորանալ և դիրքավորվել Հայաստանի տարածքում։ Օհանյանը հավելել է, որ օկուպացված տարածքի ընդհանուր մակերեսը մոտ յոթ անգամ մեծ է Գորիսի տարածքից։ Հակառակորդը ոչ միայն չի հեռանում, այլև նոր զիջումներ է պահանջում։
Արձագանքելով Փաշինյանի հայտարարությանը, որով վերջինս իրեն էր վերագրել բանակի կայացումը, Օհանյանն ընդգծել է, որ Փաշինյանը ոչ մի կապ չունի բանակի ստեղծման հետ, փոխարենը՝ ուղղակիորեն կապված է դրա կործանման հետ, ինքն անձամբ է հանձնել հսկայական քանակությամբ սպառազինություն, իսկ հետո ուրիշներին մեղադրել «փախչելու» մեջ։
Պաշտպանության նախկին նախարարը շեշտել է, որ նոր բանակի հայեցակարգի հիմքում պետք է լինի «մարտունակ» լինելու գաղափարը, այլ ոչ թե պաշտպանողական բանակը (ինչպես հռչակել են իշխանությունները)։ Օհանյանը հայտարարել է ողջ անձնակազմի բազային աշխատավարձերի բարձրացման և բանակի ամրապնդման նպատակով պարբերաբար զորավարժություններ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին։

Армению из сложившейся сложной ситуации может вывести только опытная команда с сильным лидером. Об этом заявил депутат, бывший министр обороны Армении Сейран Оганян на встрече представителей блока «Армения» с жителями Гориса.
Политик подчеркнул, что команда блока «Армения» во главе с Робертом Кочаряном самая опытная. Лидер команды неоднократно демонстрировал свои способности руководителя будучи президентом Арцаха, потом Армении, внеся значительны вклад в укрепление государственности.
«До войны 2020 года Арцах был нашей границей, щитом, и мы не сталкивались с пограничными проблемами», - напомнил Оганян. Он обвинил власти в том, что они превратили страну в полигон. Более того, когда началась война, власти не сделали ничего для защиты границы, дав возможность противнику занять позиции на территории Армении на глубине многих километров. Оганян напомнил, что общая площадь оккупированной территории как семь Горисов. Противник не только не уходит, требуют дополнительных уступок.
Отвечая на заявление Пашиняна, приписавшего себе формирование армии, Оганян подчеркнул: Пашинян к формированию армии не имеет отношения, зато имеет прямое отношение к ее разрушению, сам сдал многочисленное вооружение и обвинил других, что «бежали».
Бывший министр подчеркнул, что в концепции новой армии должно быть «боеспособная», а не оборонительная, как это провозгласили власти. Оганян заявил о необходимости повысить  базовую зарплату всего личного состава, для укрепления армии проводить учения.