Իսրայելի նախկին ֆինանսների նախարար Մոշե Կախլոնը մեղավոր է ճանաչվել հետաքննության հետ կնքված գործարքի շրջանակում՝ արժեթղթերի շուկայում տեղեկատվության բացահայտման կանոնների խախտումների գործով, որոնք կապված էին նրա աշխատանքի հետ՝ որպես Unet Credit ընկերության նախագահ, հայտնում է Times of Israel-ը։
Ինչպես հայտնել են դատախազությունում, Թել Ավիվի շրջանային դատարան ներկայացված մեղադրական եզրակացության մեջ պնդվում է, որ Կախլոնը տեղեկացված է եղել ընկերության Նազարեթի մասնաճյուղում առկա «էական խախտումների» մասին։
Սակայն, ըստ քննության վարկածի, նա չի ապահովել տնօրենների խորհրդի ժամանակին և ամբողջական իրազեկումը՝ արժեթղթերի մասին օրենքի պահանջներին համապատասխան։
Նշվում է, որ մասնաճյուղում առկա խնդիրների մասին տեղեկատվությունը տնօրենների խորհրդին է փոխանցվել միայն հինգ ամիս անց այն բանից հետո, երբ նա իմացել էր խախտումների մասին։ Դրանից հետո ընկերությունն արդեն հրապարակայնորեն բացահայտել էր համապատասխան տվյալները։ Կախլոնը դրանից կարճ ժամանակ անց լքել է իր պաշտոնը։
Հետաքննության հետ կնքված գործարքի շրջանակում նրան նշանակվել է պայմանական ազատազրկում և 180 հազար շեքել տուգանք (մոտ 64 հազար դոլար)։ Բացի այդ, նրան 18 ամիս ժամկետով արգելվել է զբաղեցնել պաշտոններ հրապարակային ընկերություններում։

Бывший министр финансов Израиля Моше Кахлон был признан виновным в рамках сделки со следствием по делу о нарушениях правил раскрытия информации на рынке ценных бумаг, связанных с его работой в качестве председателя компании Unet Credit, сообщает Times of Israel.
Как сообщили в прокуратуре, в обвинительном заключении, поданном в окружной суд Тель-Авива, утверждается, что Кахлон был проинформирован о «существенных нарушениях» в филиале компании в Назарете.
Однако, по версии следствия, он не обеспечил своевременное и полное информирование совета директоров в соответствии с требованиями закона о ценных бумагах.
Отмечается, что информация о проблемах в филиале была доведена до совета директоров лишь спустя пять месяцев после того, как он узнал о нарушениях. После этого компания уже публично раскрыла соответствующие данные. Кахлон вскоре после этого покинул свой пост.
В рамках сделки со следствием ему назначено условное тюремное наказание и штраф в размере 180 тысяч шекелей (около 64 тысяч долларов). Кроме того, ему запрещено занимать должности в публичных компаниях в течение 18 месяцев.