Իսպանիայի կառավարությունն իր աշխատակիցներին խորհուրդ է տվել հեռավար աշխատանքի անցնել Հռոմի պապ Լևոն XIV-ի՝ հունիսի 6-12-ը նախատեսված այցի ընթացքում։ Այս մասին ասված է երկրի աշխատանքի նախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ համապատասխան հանձնարարականն ուղարկվել է պետական հաստատություններին՝ կապված տեղաշարժի հնարավոր սահմանափակումների հետ։ Դրանք կարող են ազդել Մադրիդի, Կատալոնիայի և Կանարյան կղզիների ինքնավար համայնքների աշխատողների վրա։
Միջոցառումները, ինչպես հստակեցվում է, նպատակ ունեն ապահովել քաղաքացիների անվտանգությունը, կրճատել ոչ անհրաժեշտ ուղևորությունները և աջակցել ծառայությունների ոլորտի ու տնտեսության անխափան աշխատանքին՝ պոնտիֆիկոսի այցի հետ կապված միջոցառումների ժամանակ։
Նախարարության տվյալներով՝ այդ ժամանակահատվածում կարգուկանոնի ապահովման գործում կներգրավվի իրավապահ մարմինների ավելի քան 13 հազար աշխատակից։
Հռոմի Պապի վերջին այցը Իսպանիա տեղի էր ունեցել 2011 թվականին, երբ Մադրիդում կայացած Երիտասարդության համաշխարհային օրվա շրջանակներում երկիր էր այցելել Բենեդիկտոս XVI-ը։

Правительство Испании рекомендовало перевести сотрудников на удалённую работу в период запланированного на 6–12 июня визита Папы Римского Льва XIV. Об этом говорится в пресс-релизе министерства труда страны.
В ведомстве сообщили, что соответствующая рекомендация направлена государственным учреждениям в связи с возможными ограничениями передвижения, которые могут затронуть работников в автономных сообществах Мадрид, Каталония и на Канарских островах.
Меры, как уточняется, призваны обеспечить безопасность граждан, сократить ненужные поездки и поддержать бесперебойную работу сферы услуг и экономики во время мероприятий, связанных с визитом понтифика.
По данным министерства, в обеспечении порядка в этот период будет задействовано более 13 тыс. сотрудников правоохранительных органов.
Последний визит Папы Римского в Испанию состоялся в 2011 году, когда страну посещал Бенедикт XVI в рамках Всемирного дня молодежи в Мадриде.