ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Սպիտակ տանը պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Իրանի կողմից ամերիկացի զինծառայողների սպանությունը չի հանգեցնի թույլատրելիի սահմանն անցնելուն, ասել է, որ դա լավ պատճառ կլինի պատերազմը վերսկսելու համար, հայտնում է CNN-ը։
«Դե, դա լավ պատճառ կլիներ։ Անկեղծ կլինեմ ձեզ հետ,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։- Եթե նրանք ամերիկացի զինծառայողների սպանեին, կարծում եմ՝ ես դա կանեի շատ արագ։ Այո, դա շատ հետաքրքիր հարց է»։
Ավելի վաղ Իրանի և ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք հանդես էին եկել հակասական հայտարարություններով՝ հրադադարի ռեժիմի կարգավիճակի վերաբերյալ։
Երեկ Թրամփը պնդում էր, որ համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել «այս հանգստյան օրերին», սակայն Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ «էական գործընթաց» տեղի չի ունեցել։

Президент США Дональд Трамп, отвечая на вопрос журналистов в Белом доме о том, не приведет ли убийство Ираном американских военнослужащих к переходу границы дозволенного, сказал, что это было бы хорошей причиной для возобновления войны, сообщает CNN.
«Что ж, это была бы хорошая причина. Я буду честен с вами, - сказал президент США. - Если бы они убивали американских военнослужащих, я думаю, я бы сделал это очень быстро. Да, это очень интересный вопрос».
Ранее официальные лица Ирана и США выступили с противоречивыми заявлениями относительно статуса режима прекращения огня.
Вчера Трамп настаивал на том, что соглашение может быть достигнуто «в эти выходные», но министр иностранных дел Ирана заявил, что «существенного процесса» не было.