Իրանի շրջակա միջավայրի պահպանության կազմակերպության ղեկավար Շինա Անսարին Mehr գործակալության հարցմանն ի պատասխան հայտարարել է, որ օդի աղտոտվածության հիմնական մասը կապված է եղել Թեհրանում և Քարաջում վառելիքի պահեստների պայթյունների հետ։
Ըստ նրա, հիմնական աղտոտող նյութը եղել է ծծմբի երկօքսիդը։
«Բացառությամբ առաջին մի քանի օրերի, երբ եղանակային պայմանների և տեղումների պատճառով աղտոտվածության մակարդակը նվազել էր, Թեհրանում օդի որակը մնացել է ընդունելի», — նշել է Անսարին։
Նա նաև հայտնել է, որ մասնագետները նմուշառում են իրականացրել ցնդող քիմիական միացությունների, ինչպես նաև ջրի և հողի՝ այն տարածքներում, որոնք հարակից են այն օբյեկտներին, որտեղ տեղի են ունեցել միջադեպերը։

Глава Организации по охране окружающей среды Ирана Шина Ансари в ответ на запрос агентства Mehr заявила, что основная часть загрязнения воздуха была связана со взрывами топливных хранилищ в Тегеране и Карадже.
По её словам, основным загрязняющим веществом стал диоксид серы.
«За исключением первых нескольких дней, когда из-за погодных условий и осадков уровень загрязнения снизился, качество воздуха в Тегеране оставалось приемлемым», — отметила Ансари.
Она также сообщила, что специалисты провели отбор проб летучих химических соединений, а также воды и почвы в районах, прилегающих к объектам, где произошли инциденты.