ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչ, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի փոխնախագահ Արտյոմ Տուրովը կարծում է, որ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին՝ «լռության օրը», ձերբակալությունների ու կալանավորումների վերաբերյալ բազմաթիվ հաղորդումները որոշակի հարցեր են առաջացնում։ Այս մասին նա հայտարարել է հունիսի 8-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Տուրովի խոսքով՝ կուսակցությունների և դաշինքների դիտորդներից մեծ թվով հաղորդումներ են ստացվել քրեական գործերի ու ձերբակալությունների վերաբերյալ, և կուսակցություններն ու դաշինքները դա համարում են քաղաքական ու վարչական ճնշում։
«Իրադարձությունները տեղի են ունեցել նաև շաբաթ օրը՝ «լռության օրը»։ Սա որոշակի հարցեր է առաջացնում»,- նշել է Տուրովը։
Նա հավելել է, որ ընտրությունների օրը դիտորդներն այցելել են 14 ընտրատեղամաս, որտեղ բազմաթիվ քաղաքացիներ բարձրացրել են ընտրացուցակներին առնչվող խնդիրներ։ Մասնավորապես, արձանագրվել են դեպքեր, երբ մարդիկ իրենց հասցեներում գրանցված են տեսել անծանոթ անձանց, որոնց մասին ընդհանրապես չեն իմացել։ Տուրովի փոխանցմամբ՝ այս բոլոր դեպքերն արտացոլվել են տեղամասային արձանագրություններում։

Представитель миссии наблюдателей СНГ, заместитель председателя Комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции Артем Туров считает, что многочисленные сообщения об арестах и задержаниях в «день тишины» накануне парламентских выборов в Армении вызывают определенные вопросы. Об этом он заявил 8 июня на пресс-конференции в Ереване.
По словам Турова, наблюдателям от партий и блоков поступило большое количество сообщений об уголовных делах и задержаниях, партии и блоки считают это политическим и административным давлением.
«События также происходили в субботу, в «день тишины». Это вызывает определенное вопросы», - заметил Туров.
Он добавил, что в день выборов посетили 14 избирательных участков, и от многих граждан поступали вопросы, связанные со списками избирателей. В частности, фиксировались прописанные по их адресам посторонние люди, о которых они не знали. Это отражено в протоколах по участкам, отметил Туров.