Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, թե Երեւանը հավատարիմ է իր տված խոստումներին եւ միջազգային պարտավորություններին՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում, տարակուսանք է հարուցում: Ինչ միջազգային պարտավորությունների մասին է խոսքը, երբ հանրապետության իշխանությունները մշտապես պնդում են, որ Հայաստանը հայ-թուրքական երկխոսության նախաձեռնողն է, Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հարց է տվել «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
«Եթե հայ-թուրքական երկխոսությունը միջազգային պարտավորությունների մաս է, լավ կլիներ իմանալ, թե էլ ի՞նչ պարտավորություններ է ստանձնել հանրապետությունը միջազգային հանրության առջեւ»,- վրդովվել է Սաֆարյանը: խոսելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպման մասին, նա նշեց, թե Վաշինգտոնը «կանաչ լույս է վառել» Անկարայի առջեւ՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը ձգձգելու եւ ղարաբաղյան կարգավորումը լուծելու հարցում: «Վատ է, որ Վաշինգտոնն ընդունել է Անկարայի պայմանները»,- ամփոփեց Սաֆարյանը:
Իր հերթին խոսելով Օբամա-Էրդողան հանդիպման եւ թուրք վարչապետի հայտարարության մասին, թե անհրաժեշտ է առաջընթաց ղարաբաղյան հարցում՝ թուրքական խորհրդարանում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման համար, «Օրինաց երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Խաչատուր Հարությունյանը կոչ արեց Հայաստանի հանրությանը՝ լուրջ չվերաբերվել Էրդողանի հայտարարություններին: «Վերջիվերջո, Հայաստանի նախագահը համարժեք պատասխան է տվել բոլոր այդ հայտարարություններին՝ ընդգծելով, որ հրահանգ է տվել բոլոր լիազորված մարմիններին՝ փոփոխություններ կատարել օրենսդրության մեջ՝ միջազգային համաձայնագրերի ստորագրման, վավերացման եւ չեղյալ հայտարարելու մասով»,- ասաց պատգամավորը:
Նույնաբովանդակ կարծիք հայտնեց նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, եվրաինտեգրման խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը: Նա ընդգծեց, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները վկայում են, որ նրանք մտադիր են առավել ձգձգել հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը: Իսկ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը հայտարարեց, թե չի կորցնում հույսը, որ Թուրքիան առանց նախապայմանների կվավերացնի արձանագրությունները:

Statement by RA President Serzh Sargsyan that Yerevan honors its pledges and international commitments on Armenia-Turkey relations engender at least bewilderment: what commitments they mean when authorities repeatedly state that Armenia is an initiator of Armenia-Turkey dialogue, Heritage faction leader Stepan Safaryan wonders.
“If Armenia-Turkey dialogue is a part of Armenia’s international commitments, it’d be good to know what other commitments the republic assumed to international community,” Safaryan said at the NA briefing. Speaking of Erdogan-Obama meeting, he said that Washington will give the go-ahead for further protraction of the Protocols’ ratification as well as whip up of Karabakh conflict settlement. “The trouble is that Washington came to Ankara’s terms,” Safaryan concluded.
Orinats Yerkir party representative Khachatour Harutunyan called Armenians to dismiss Erdogan’s statements. “Eventually, RA President responded accurately to these statements, underlining that gave directions to all ministate institutions to draft amendments to legislation on signing, ratification and declaration of international treaties invalid,” stated MP.
Prosperous Armenia Party representative Naira Zohrabyan shares this opinion, emphasizing that statements by Turkish top officials prove the country’s intention to protract Protocols’ ratification as long as possible.
However, Prosperous Armenia faction secretary Aram Safaryan expressed hope that Turkey will ratify the Protocols without preconditions.