Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, թե Երեւանը հավատարիմ է իր տված խոստումներին եւ միջազգային պարտավորություններին՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում, տարակուսանք է հարուցում: Ինչ միջազգային պարտավորությունների մասին է խոսքը, երբ հանրապետության իշխանությունները մշտապես պնդում են, որ Հայաստանը հայ-թուրքական երկխոսության նախաձեռնողն է, Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հարց է տվել «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
«Եթե հայ-թուրքական երկխոսությունը միջազգային պարտավորությունների մաս է, լավ կլիներ իմանալ, թե էլ ի՞նչ պարտավորություններ է ստանձնել հանրապետությունը միջազգային հանրության առջեւ»,- վրդովվել է Սաֆարյանը: խոսելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպման մասին, նա նշեց, թե Վաշինգտոնը «կանաչ լույս է վառել» Անկարայի առջեւ՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը ձգձգելու եւ ղարաբաղյան կարգավորումը լուծելու հարցում: «Վատ է, որ Վաշինգտոնն ընդունել է Անկարայի պայմանները»,- ամփոփեց Սաֆարյանը:
Իր հերթին խոսելով Օբամա-Էրդողան հանդիպման եւ թուրք վարչապետի հայտարարության մասին, թե անհրաժեշտ է առաջընթաց ղարաբաղյան հարցում՝ թուրքական խորհրդարանում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման համար, «Օրինաց երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Խաչատուր Հարությունյանը կոչ արեց Հայաստանի հանրությանը՝ լուրջ չվերաբերվել Էրդողանի հայտարարություններին: «Վերջիվերջո, Հայաստանի նախագահը համարժեք պատասխան է տվել բոլոր այդ հայտարարություններին՝ ընդգծելով, որ հրահանգ է տվել բոլոր լիազորված մարմիններին՝ փոփոխություններ կատարել օրենսդրության մեջ՝ միջազգային համաձայնագրերի ստորագրման, վավերացման եւ չեղյալ հայտարարելու մասով»,- ասաց պատգամավորը:
Նույնաբովանդակ կարծիք հայտնեց նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, եվրաինտեգրման խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը: Նա ընդգծեց, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները վկայում են, որ նրանք մտադիր են առավել ձգձգել հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը: Իսկ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը հայտարարեց, թե չի կորցնում հույսը, որ Թուրքիան առանց նախապայմանների կվավերացնի արձանագրությունները:

Заявление президента Армении Сержа Саргсяна о том, что Ереван верен данным обещаниям и своим международным обязательствам в вопросе армяно-турецких отношений, как минимум, вызывает недоумение, о каких международных обязательствах идет речь, если власти республики постоянно повторяют, что Армения является инициатором армяно-турецкого диалога, вопрошал сегодня на брифинге в Национальном Собрании глава фракции партии «Наследие» Степан Сафарян.
«Если армяно-турецкий диалог является частью международных обязательств Армении, то хотелось бы узнать, какие еще обязательства взяла на себя республика перед международным сообществом ?», — возмущался Сафарян. Говоря о встрече премьер-министра Турции Реджепа Таипа Эрдогана с президентом США Бараком Обамой, он заявил, что Вашингтон дал Анкаре «зеленый свет» для еще большего затягивания ратификации армяно-турецких протоколов и для подстегивания процесса по урегулированию карабахского конфликта. «Плохо то, что Вашингтон принял условия Анкары»,- заключил Сафарян.
В свою очередь, говоря о встрече Обама-Эрдоган и о заявлении турецкого премьера о необходимости подвижек в карабахском вопросе для ратификации в турецком парламенте армяно-турецких протоколов, представитель партии «Оринац еркир» Хачатур Арутюнян призвал общественность Армении серьезно не относиться к заявлениям Эрдогана. «В конце концов, президент Армении дал адекватный ответ всем этим заявлениям, подчеркнув, что дал распоряжение всем полномочным ведомствам подготовить изменения к законодательству по части подписания, ратификации и объявления недействительными международных договоров»,- заявил парламентарий.
Аналогичное мнение выразила также представитель партии «Процветающая Армения», глава парламентской комиссии по вопросам ервоинтеграции Наира Зограбян. Она подчеркнула, что заявления высокопоставленных чинов Турции свидетельствуют о том, что она настроена как можно дольше затягивать процесс ратификации армяно-турецких протоколов. «Вообще все эти нюансы, свойственные турецкой дипломатии, переходят все границы. Но президент Армении накануне дал всем этим заявлениям адекватный ответ»,- заявила Зограбян.
Секретарь же фракции ПА Арам Сафарян заявил, что не теряет надежды относительно того, что Турция без предусловий ратифицирует протоколы. «Если же она не сделает этого, то армянские парламентарии будут вольны поступить также или как-то по иному, словом — по своему усмотрению»,- заявил Сафарян.