Հայաստանում ընթացիկ տարվա սկզբից ուժի մեջ է մտել համընդհանուր պարտադիր բժշկական ապահովագրությունը (ՀՊԲԱ)։ Սակայն համակարգը, որը կոչված է հեշտացնելու բժշկական ծառայությունների հասանելիությունը և նվազեցնելու առողջապահական ծախսերը, հաճախ խափանվում է։
NEWS.am-ի խմբագրությանը հայտնի է դարձել մի քանի դեպքերի մասին, երբ շտապօգնության ավտոմեքենայով տեղափոխված բուժառուին մերժել են բժշկական ծառայությունների տրամադրումը։ Նշենք, որ խոսքը օրենքով չնախատեսված ծառայությունների մասին չէր. բուժառուներից, որպես կանոն, պոլիկլինիկայից ուղեգիր են պահանջել։
Հիշեցնենք, որ ուղեգիրն իսկապես անհրաժեշտ է, սակայն միայն պլանային դեպքերում։ Ըստ նախորդ տարվա դեկտեմբերին ընդունված «Համընդհանուր բժշկական ապահովագրության մասին» օրենքի՝ ապահովագրական դեպք է համարվում բացառապես այն դիմումը բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող անձին կամ դեղատուն, որոնք համապատասխան պայմանագիր են կնքել Հիմնադրամի հետ։
Ապահովագրական դեպք չի համարվում, ի թիվս այլոց, սեփական նախաձեռնությամբ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող անձին դիմելը՝ առանց Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տրված ուղեգրի, բացառությամբ՝ օրենքով նախատեսված դեպքերի։ Այսպես, օրենքով նախատեսված է, որ ապահովագրված անձի կողմից ապահովագրական փաթեթից օգտվելու նախապայման է կանխարգելիչ ծառայություն ստանալը կամ Լիազոր մարմնի սահմանած կարգով ծառայություն ստանալու հերթում գտնվելը։
Սակայն կանխարգելիչ ծառայություն ստանալը նախապայման չէ համընդհանուր բժշկական ապահովագրության շրջանակում շտապ և անհետաձգելի բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների տրամադրման համար։ Ինչ-ինչ պատճառներով այս կետը, կա՛մ սեփական անտեղյակությունից, կա՛մ օգտվելով բուժառուների անտեղյակությունից, որոշ բժշկական կենտրոններում անտեսում են՝ պահանջելով կամ պոլիկլինիկայի ուղեգիր, կամ էլ վճարել ծառայության համար տեղում։ Ավելին, օրենքն ասում է, որ կնքված պայմանագրի առկայությունը պարտադիր չէ շտապ և անհետաձգելի բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայություններ տրամադրելու դեպքերում։
Ապահովագրական վճարի դրույքաչափը մեկ անձի հաշվարկով կազմում է տարեկան 129 հազար 600 ՀՀ դրամ, ինչը ամսական կազմում է 10 հազար 800 ՀՀ դրամ։ Ստացվում է՝ քաղաքացիները վճարում են, իսկ անհրաժեշտության դեպքում ծառայությունից օգտվելը խնդիր է դառնում։
Ի դեպ, օրենքը նախատեսում է նաև բողոքարկման մեխանիզմ։ Ապահովագրված անձն իրավունք ունի օգտվել ապահովագրական փաթեթից ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, ստանալ ապահովագրական փաթեթը բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող ցանկացած անձից, տեղեկացնել Հիմնադրամին՝ ըստ ՀՀ օրենսդրության ապահովագրական փաթեթի տրամադրումը մերժելու կամ ոչ պատշաճ տրամադրելու դեպքում։
Ակնհայտ է, որ առանց հենց իրենց՝ բուժառուների կողմից հիմնադրամին կամ իրավապահ մարմիններին ժամանակին դիմելու, նման ամեն մի դեպքի հանգամանքները ստուգելը գրեթե անիրականանալի խնդիր է։ Միակ բանը, որ մնում է պրոֆիլային գերատեսչություններին, տեղերում աշխատակիցներին ևս մեկ անգամ հիշեցնելն է օրենքի դրույթների մասին, իսկ բուժառուներին՝ նման խախտումների մասին հայտնելու անհրաժեշտության մասին։

В Армении с начала текущего года вступило в силу всеобщее обязательное медицинское страхование (ВОМС). Призванная облегчить доступ к медицинским услугам и снизить расходы на здравоохранение система, однако, зачастую дает сбои.
Редакции Новости Армении – NEWS.am стало известно о нескольких случаях отказа доставленного каретой скорой помощи пациенту в предоставлении медицинских услуг. Отметим, что речь не шла о не предусмотренных законом услугах, у пациентов, как правило, требовали направление из поликлиники.
Напомним, что направление действительно нужно, но только в плановых случаях. Согласно принятому в декабре прошлого года закону «О всеобщем медицинском страховании», страховым случаем является исключительно обращение к лицу, осуществляющему медицинскую помощь и обслуживание, или в аптеку, заключившим соответствующий договор с Фондом.
Страховым случаем не является в числе прочего обращение к лицу, осуществляющему медицинскую помощь и обслуживание, по собственной инициативе без наличия направления, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Армения, с оговоркой - за исключением случаев, предусмотренных законом. Так, в законе предусмотрено, что предварительным условием пользования страховым пакетом застрахованного лица является получение профилактической услуги или нахождение в очереди на получение услуги в порядке, установленном Уполномоченным органом. Однако получение профилактической услуги не является предварительным условием для предоставления услуг скорой и неотложной медицинской помощи и обслуживания в рамках всеобщего медицинского страхования. Почему-то этот пункт, то ли от собственного незнания, то ли пользуясь неосведомленностью пациентов, в некоторых МЦ игнорируют, требуя либо направление из поликлиники, либо оплатить услугу на месте. Более того, закон гласит, что наличие заключенного договора не является обязательным в случаях предоставления услуг скорой и неотложной медицинской помощи и обслуживания.
Ставка страхового взноса в расчете на одно лицо составляет 129 600 драмов Республики Армения в год, что составляет 10 800 драмов Республики Армения в месяц. Получается, граждане платят, а при необходимости воспользоваться услугой становится проблемой.
Кстати, закон предусматривает и механизм обжалования. Застрахованное лицо имеет право  пользоваться страховым пакетом в соответствии с законодательством Республики Армения, получать страховой пакет от любого лица, осуществляющего медицинскую помощь и обслуживание, информировать Фонд в случае отказа в предоставлении или ненадлежащего предоставления страхового пакета в соответствии с законодательством Республики Армения.
Очевидно, что проверить обстоятельства каждого подобного случая без своевременного обращения самих пациентов в фонд или правоохранительные структуры - задача практически невыполнимая. Единственное, что остается профильным ведомствам, это еще раз напомнить сотрудникам на местах  о положениях закона, а пациентам – о необходимости сообщать о подобных нарушениях.