ԱՄՆ-ում առաջին անգամ փորձարկել են «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը։ Այդ մասին հունիսի 24-ին X սոցցանցում հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը՝ հավելելով, որ փորձարկումը բավականին հաջողված է անցել։
«Այսօր հաջողությամբ անցկացվեց «Ոսկե գմբեթը Ամերիկայի համար» նախագծի առաջին փորձարկումը և ինձ համար պատիվ էր դրա ականատեսը լինելը։ Կիրառվել է ուղղորդված էներգիայի առաջատար տեխնոլոգիա»,- գրել է Հեգսեթը X սոցցանցում։
Նրա խոսքով՝ փորձարկումն անցել է ըստ ժամանակացույցի, համակարգը դինամիկ կերպով ոչնչացրել է բոլոր սպառնալիքները, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերն ու թևավոր հրթիռները։

The US has tested the Golden Dome for America missile defense system for the first time, Secretary of War Pete Hegseth announced, adding that the test was quite successful.
“Today, the first milestone test of Golden Dome for America (GDA) was a full mission success — and I was honored to witness it firsthand. Cutting edge directed energy was harnessed and the Dynamic Defense Autonomous Defeat (DDAD) system flawlessly and autonomously cued, targeted, and eliminated a multitude of incoming threats,” Hegseth wrote, in particular, on X.
According to him, the “test was executed on schedule — and dynamically defeated every threat,” including “incoming drones and cruise missiles.”