ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Գերմանիայի արտգործնախարար Յոհան Վադեֆուլը Վաշինգտոնում անցկացված բանակցությունների ընթացքում վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունում «հաստատուն խաղաղության» հաստատմանը։ Դրա մասին երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման արդյունքներով հայտնել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Թոմի Փիգոտը։
Ըստ նրա՝ կողմերը վերահաստատել են նաև իրենց հանձնառությունը Հորմուզի նեղուցում անվտանգ նավագնացության ապահովմանը և Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերման կանխմանը։
Բացի դրանից, Ռուբիոն և Վադեֆուլը քննարկել են հուլիսի սկզբին Անկարայում անցկացվելիք ՆԱՏՕ-ի առաջիկա գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, ներառյալ՝ դաշինքի ներսում ֆինանսական բեռի բաշխման հարցերը։

Госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль подтвердили поддержку «прочного мира» в конфликте между Россией и Украиной в ходе переговоров в Вашингтоне. Об этом сообщил представитель Госдепартамента Томми Пиготт по итогам встречи глав внешнеполитических ведомств двух стран.
По его словам, стороны также подтвердили приверженность обеспечению безопасного судоходства в Ормузском проливе и недопущению получения Ираном ядерного оружия.
Кроме того, Рубио и Вадефуль обсудили подготовку к предстоящему саммиту НАТО в Анкаре в начале июля, включая вопросы распределения финансовой нагрузки внутри альянса.