Պերուում կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթել է աջակողմյան «Ժողովրդական ուժ» կուսակցության թեկնածու Կեյկո Ֆուխիմորին։ Այս մասին հունիսի 30-ին հայտնել է Ընտրական գործընթացների ազգային վարչությունը (ONPE)։
Գերատեսչության պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ քվեաթերթիկների 100%-ի մշակումից հետո Ֆուխիմորին ստացել է 9 223 396 քաղաքացու աջակցությունը, ինչը կազմում է քվեների 50,135%-ը։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ «Միասին հանուն Պերուի» քաղաքական կազմակերպությունը ներկայացնող Ռոբերտո Սանչեսը, հավաքել է 49,865%։ Նրա օգտին քվեարկել է 9 173 755 ընտրող։
Ֆուխիմորին դարձավ երկրի պատմության մեջ առաջին կինը, ով բարձրագույն պետական պաշտոնում ընտրվեց ժողովրդավարական ճանապարհով։ Հիշեցնենք, որ 2022 թվականին նախագահի պաշտոնը ստանձնել էր Դինա Բոլուարտեն, սակայն նա լիազորությունները ստացել էր այն բանից հետո, երբ խորհրդարանն իշխանությունից հեռացրել էր նախորդ նախագահ Պեդրո Կաստիլյոյին (օրենսդիր մարմինը ցրելու փորձի պատճառով)։

Keiko Fujimori, the candidate from the right-wing Popular Force party, has won Peru's presidential election, the National Office of Electoral Processes of Peru (ONPE) announced.
According to official ONPE data, with 100% of ballots counted, Fujimori received the support of 9,223,396 citizens, or 50.135% of the vote. Her main rival, Roberto Sanchez of the Together for Peru party, received 49.865%. He was supported by 9,173,755 voters.
Fujimori became the first woman in the history of Peru to be democratically elected to the highest public office in the country. Dina Boluarte had assumed the presidency in 2022, but she had taken office after parliament had removed preceding president Pedro Castillo from power for attempting to dissolve the legislature.