Պերուում կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթել է աջակողմյան «Ժողովրդական ուժ» կուսակցության թեկնածու Կեյկո Ֆուխիմորին։ Այս մասին հունիսի 30-ին հայտնել է Ընտրական գործընթացների ազգային վարչությունը (ONPE)։
Գերատեսչության պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ քվեաթերթիկների 100%-ի մշակումից հետո Ֆուխիմորին ստացել է 9 223 396 քաղաքացու աջակցությունը, ինչը կազմում է քվեների 50,135%-ը։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ «Միասին հանուն Պերուի» քաղաքական կազմակերպությունը ներկայացնող Ռոբերտո Սանչեսը, հավաքել է 49,865%։ Նրա օգտին քվեարկել է 9 173 755 ընտրող։
Ֆուխիմորին դարձավ երկրի պատմության մեջ առաջին կինը, ով բարձրագույն պետական պաշտոնում ընտրվեց ժողովրդավարական ճանապարհով։ Հիշեցնենք, որ 2022 թվականին նախագահի պաշտոնը ստանձնել էր Դինա Բոլուարտեն, սակայն նա լիազորությունները ստացել էր այն բանից հետո, երբ խորհրդարանն իշխանությունից հեռացրել էր նախորդ նախագահ Պեդրո Կաստիլյոյին (օրենսդիր մարմինը ցրելու փորձի պատճառով)։

Кандидат от правой партии «Народная сила» Кейко Фухимори одержала победу на президентских выборах в Перу. Об этом 30 июня сообщило Национальное управление избирательных процессов (ONPE).
Согласно официальным данным ведомства, после обработки 100% избирательных бюллетеней Фухимори получила поддержку 9 223 396 граждан, что составило 50,135% голосов. Ее главный оппонент Роберто Санчес, представляющий политическую организацию «Вместе за Перу», набрал 49,865%. За него проголосовали 9 173 755 избирателей.
Фухимори стала первой женщиной в истории страны, которую избрали на высший государственный пост демократическим путем. В 2022 году должность президента заняла Дина Болуарте, однако она получила полномочия после того, как парламент отстранил от власти ее предшественника Педро Кастильо из-за попытки роспуска законодательного органа.