ԿՀՎ նախկին տնօրեն Ջոն Բրենանը հայց է ներկայացրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ դատարանի միջոցով պահանջելով իշխանություններին պարտավորեցնել պահպանել այն հետաքննություններին առնչվող փաստաթղթերը, որոնք, նրա պնդմամբ, իր նկատմամբ իրականացվում են առանց բավարար հիմքերի, հաղորդում է Associated Press-ը։
Հայցը ներկայացվել է Վաշինգտոնի դաշնային դատարան։ Բրենանը կարծում է, որ այդ նյութերը կարող են անհրաժեշտ լինել իրեն պաշտպանության համար՝ քրեական մեղադրանքներ առաջադրվելու դեպքում։ Նրա փաստաբանների կարծիքով՝ փաստաթղթերը կօգնեն ապացուցել, որ հնարավոր հետապնդումն ունի քաղաքական դրդապատճառներ և պատասխան քայլի բնույթ է կրում։
Հայցում նշվում է, որ 2017 թվականից ի վեր Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հրապարակայնորեն քննադատել է Բրենանին և Արդարադատության նախարարությանը կոչ արել նրա դեմ գործեր հարուցել՝ անկախ փաստացի և իրավական հիմքերից։ Իրավաբանները նշել են, որ դատարանը պետք է գնահատի հետաքննությունները նախաձեռնած պաշտոնատար անձանց դրդապատճառները՝ պարզելու համար՝ արդյոք նրանց գործողությունները չե՞ն խախտում ԿՀՎ նախկին ղեկավարի իրավունքները։
Իբրև պատասխանողներ հայցում նշված են Դոնալդ Թրամփը, ԱՄՆ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատար Թոդ Բլանշը, Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Քեշ Պատելը, ինչպես նաև Բրենանի և նախագահի այլ նախկին ընդդիմախոսների նկատմամբ իրականացվող հետաքննությունները համակարգող Ֆլորիդայի դաշնային դատախազները։
Ինչպես նշվում է հայցում, Բրենանը Ֆլորիդայում երկու առանձին հետաքննությունների թիրախ է։ Դրանցից մեկը վերաբերում է 2016 թվականի նախագահական ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության վերաբերյալ ամերիկյան հետախուզական ծառայությունների գնահատականին առնչվող Կոնգրեսին հնարավոր կեղծ ցուցմունքներ տրամադրելուն։ Երկրորդ հետաքննությունը կապված է այն վարկածի ստուգման հետ, ըստ որի՝ իրավապահ մարմինների և հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակիցները հնարավոր է նաև ռուսական հավանական միջամտության հետաքննության ընթացքում դավադրություն են կազմակերպել Դոնալդ Թրամփի դիրքերը թուլացնելու նպատակով։
Ներկա պահի դրությամբ Բրենանին որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել։ ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը նախկինում հերքել է իրավապահ համակարգը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու մասին պնդումները։

Бывший директор ЦРУ Джон Бреннан подал иск против администрации президента США Дональда Трампа, потребовав через суд обязать власти сохранить документы, связанные с расследованиями, которые, по его утверждению, ведутся в отношении него без достаточных оснований, сообщает Associated Press.
Иск был подан в федеральный суд в Вашингтоне. Бреннан считает, что эти материалы могут понадобиться ему для защиты в случае предъявления уголовных обвинений. По мнению его адвокатов, документы помогут доказать, что возможное преследование носит политически мотивированный и ответный характер.
В иске утверждается, что с 2017 года Дональд Трамп неоднократно публично критиковал Бреннана и призывал Министерство юстиции возбуждать против него дела независимо от фактических и юридических оснований. По словам юристов, суду необходимо будет оценить мотивы должностных лиц, инициировавших расследования, чтобы определить, не нарушают ли их действия права бывшего главы ЦРУ.
Ответчиками по иску указаны Дональд Трамп, исполняющий обязанности генерального прокурора США Тодд Бланш, директор ФБР Кэш Патель, а также федеральные прокуроры во Флориде, курирующие расследования в отношении Бреннана и других бывших оппонентов президента.
Как отмечается в иске, Бреннан является объектом двух отдельных расследований во Флориде. Одно из них касается возможного предоставления ложных показаний Конгрессу в связи с оценкой американских разведывательных служб о вмешательстве России в президентские выборы 2016 года. Второе расследование связано с проверкой версии о возможном сговоре бывших сотрудников правоохранительных органов и спецслужб с целью подрыва позиций Дональда Трампа, в том числе в ходе расследования предполагаемого российского вмешательства.
На данный момент никаких обвинений Бреннану не предъявлено. В Министерстве юстиции США ранее отвергали утверждения о политически мотивированном использовании правоохранительной системы.