ՌԴ Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի գործողությունները Իրանի վրա հարձակման ընթացքում, որի հետևանքով զոհվել են երկրի ղեկավարության ներկայացուցիչներ և քաղաքացիական անձինք, չեն կարող արդարացվել, հաղորդում է РИА Новости-ն։
Նա նշել է, որ հարված հասցնելու համար ռազմական կամ այլ լուրջ առիթ չի եղել՝ Միացյալ Նահանգների գործողությունները անվանելով «բացարձակապես չսադրված»։
«Ամերիկյան հարձակման համար որևէ լուրջ պատճառ չի եղել։ Այլ կերպ ասած, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նման ագրեսիվ գործողությունները բացարձակապես չսադրված էին… Զոհվել է Իրանի ողջ ղեկավարությունը՝ ներառյալ գերագույն առաջնորդը։ Զոհվել են մեծ թվով քաղաքացիական անձինք, դպրոցականներ։ Այս ամենը, իհարկե, պատիվ չի բերում նրանց, ովքեր նման որոշումներ են ընդունել», — ասել է Մեդվեդևը լրագրողներին։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալի համոզմամբ, նման գործողությունները չեն կարող արդարացվել և միջազգային պատասխանատվության տեսանկյունից լուրջ հարցեր են առաջացնում։
Մեդվեդևը ուրբաթ օրը գտնվել է Իրանում, որտեղ մասնակցել է հանրապետության նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությանը։
Հիշեցնենք, որ Խամենեին զոհվել է փետրվարի 28-ին Թեհրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների հետևանքով։ Այդ ժամանակ հրաժեշտի արարողությունը հետաձգվել էր շարունակվող հարվածների և ենթակառուցվածքների նախապատրաստման անհրաժեշտության պատճառով։

Заместитель председателя Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев заявил, что действия США в ходе атаки на Иран, в результате которой, по его словам, погибли представители руководства страны и гражданские лица, не могут быть оправданы, передаёт РИА Новости.
Он отметил, что военного или иного серьёзного повода для нанесения удара не было, назвав действия Соединённых Штатов «абсолютно неспровоцированными».
«Никакого серьезного повода для американской атаки не было. Иными словами, такого рода агрессивные действия Соединенных Штатов Америки были абсолютно не спровоцированными… Погибло все руководство Ирана, включая верховного лидера. Погибло большое количество гражданских лиц, школьников. Это все, конечно, не делает чести тем, кто такие решения принимал», — сказал Медведев журналистам.
По словам зампреда Совбеза РФ, подобные действия не могут быть оправданы и вызывают серьёзные вопросы с точки зрения международной ответственности.
Медведев в пятницу находился в Иране, где участвовал в церемонии прощания с бывшим верховным лидером республики Али Хаменеи.
Напомним, что Хаменеи погиб в результате ударов США и Израиля по Тегерану 28 февраля. Церемонию прощания тогда отложили из-за продолжающихся ударов и необходимости подготовки инфраструктуры.