Սիրիայի իշխանությունները հետաձգել են նոր անցումային խորհրդարանի առաջին նիստը, որը նախկինում նշանակված էր երկուշաբթի օրը, հաղորդում է AFP-ն՝ հղում անելով Սիրիայի պետական հեռուստատեսությանը։
«Ժողովրդական ժողովի առաջին նիստի անցկացումը հետաձգվել է մի ամսաթվի, որը կորոշվի ավելի ուշ», — ասվում է հաղորդագրությունում։
Հետաձգման պատճառները չեն հստակեցվում։
2024 թվականի դեկտեմբերին երկրի նախագահ Բաշար Ասադի տապալումից հետո Սիրիայի նոր իշխանությունները լուծարել են նախկին խորհրդարանը, որը քննադատները անվանում էին ձևական մարմին, և ընդունել են ժամանակավոր սահմանադրական հռչակագիր՝ նախատեսված հնգամյա անցումային շրջանի համար։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին սկսվել է նոր խորհրդարանի ձևավորումը։ Այս գործընթացը իշխանությունների ընդդիմախոսների կողմից քննադատության է ենթարկվել որպես ոչ ժողովրդավարական։
Հաստատված սխեմայի համաձայն, ընտրական հանձնաժողովի կողմից ձևավորված տեղական կոմիտեները, որոնք նշանակվել են նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի կողմից, ընտրում են 210 պատգամավորներից երկու երրորդին, մինչդեռ մնացած մեկ երրորդին նշանակում է անձամբ պետության ղեկավարը։
Այս շաբաթ Ահմեդ աշ-Շարաան նշանակել է խորհրդարանի 70 անդամի։
Միևնույն ժամանակ, Սիրիայի հարավում գտնվող, հիմնականում դրուզներով բնակեցված Էս-Սուվեյդա նահանգի ներկայացուցիչները մինչև այժմ չեն որոշվել։ Դա կապված է անցյալ տարի տարածաշրջանում տեղի ունեցած միջդավանական բախումների հետ։
Ավելի վաղ ընտրական մարմինները հայտարարել էին, որ Էս-Սուվեյդայից պատգամավորների ընտրության ընթացակարգը կանցկացվի, երբ դրա համար «կձևավորվեն համապատասխան պայմաններ»։

Syrian authorities have postponed the first session of the new transitional parliament, which had previously been scheduled for Monday, AFP reported, citing Syrian state television.
"The holding of the first session of the People's Assembly has been postponed to a date to be determined later," the statement said.
The reasons for the postponement were not specified.
After the overthrow of President Bashar al-Assad in December 2024, Syria’s new authorities dissolved the previous parliament, which critics had called a rubber-stamp body, and adopted a temporary constitutional declaration designed for a five-year transitional period.
In October last year, the formation of a new parliament began. This process was criticized by opponents of the authorities as undemocratic.
According to the approved scheme, local committees formed by an electoral commission appointed by President Ahmed al-Sharaa select two-thirds of the 210 lawmakers, while the remaining third is appointed by the head of state himself.
This week, Ahmed al-Sharaa appointed 70 members of parliament.
At the same time, representatives of the predominantly Druze province of As-Suwayda in southern Syria have still not been determined. This is due to sectarian clashes that occurred in the region last year.
Earlier, electoral authorities said that the procedure for selecting deputies from As-Suwayda would be carried out when "appropriate conditions are in place" for this.