Սիրիայի իշխանությունները հետաձգել են նոր անցումային խորհրդարանի առաջին նիստը, որը նախկինում նշանակված էր երկուշաբթի օրը, հաղորդում է AFP-ն՝ հղում անելով Սիրիայի պետական հեռուստատեսությանը։
«Ժողովրդական ժողովի առաջին նիստի անցկացումը հետաձգվել է մի ամսաթվի, որը կորոշվի ավելի ուշ», — ասվում է հաղորդագրությունում։
Հետաձգման պատճառները չեն հստակեցվում։
2024 թվականի դեկտեմբերին երկրի նախագահ Բաշար Ասադի տապալումից հետո Սիրիայի նոր իշխանությունները լուծարել են նախկին խորհրդարանը, որը քննադատները անվանում էին ձևական մարմին, և ընդունել են ժամանակավոր սահմանադրական հռչակագիր՝ նախատեսված հնգամյա անցումային շրջանի համար։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին սկսվել է նոր խորհրդարանի ձևավորումը։ Այս գործընթացը իշխանությունների ընդդիմախոսների կողմից քննադատության է ենթարկվել որպես ոչ ժողովրդավարական։
Հաստատված սխեմայի համաձայն, ընտրական հանձնաժողովի կողմից ձևավորված տեղական կոմիտեները, որոնք նշանակվել են նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի կողմից, ընտրում են 210 պատգամավորներից երկու երրորդին, մինչդեռ մնացած մեկ երրորդին նշանակում է անձամբ պետության ղեկավարը։
Այս շաբաթ Ահմեդ աշ-Շարաան նշանակել է խորհրդարանի 70 անդամի։
Միևնույն ժամանակ, Սիրիայի հարավում գտնվող, հիմնականում դրուզներով բնակեցված Էս-Սուվեյդա նահանգի ներկայացուցիչները մինչև այժմ չեն որոշվել։ Դա կապված է անցյալ տարի տարածաշրջանում տեղի ունեցած միջդավանական բախումների հետ։
Ավելի վաղ ընտրական մարմինները հայտարարել էին, որ Էս-Սուվեյդայից պատգամավորների ընտրության ընթացակարգը կանցկացվի, երբ դրա համար «կձևավորվեն համապատասխան պայմաններ»։

Сирийские власти отложили первое заседание нового переходного парламента, которое ранее было назначено на понедельник, сообщает AFP со ссылкой на государственное телевидение Сирии.
«Проведение первого заседания Народного собрания перенесено на дату, которая будет определена позднее», — говорится в сообщении.
Причины переноса не уточняются.
После свержения в декабре 2024 года президента страны Башара Асада новые сирийские власти распустили прежний парламент, который критики называли формальным органом, и приняли временную конституционную декларацию, рассчитанную на пятилетний переходный период.
В октябре прошлого года началось формирование нового парламента. Этот процесс подвергся критике со стороны оппонентов властей как недемократичный.
Согласно утвержденной схеме, местные комитеты, сформированные избирательной комиссией, назначенной президентом Ахмедом аш-Шараа, отбирают две трети из 210 депутатов, тогда как оставшуюся треть назначает сам глава государства.
На этой неделе Ахмед аш-Шараа назначил 70 членов парламента.
При этом представители преимущественно друзской провинции Эс-Сувейда на юге Сирии до сих пор не определены. Это связано с межконфессиональными столкновениями, произошедшими в регионе в прошлом году.
Ранее избирательные органы заявляли, что процедура отбора депутатов от Эс-Сувейды будет проведена, когда для этого «сложатся подходящие условия».