Հայաստանում ստեղծվել է պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարման համակարգ։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է Կառավարության հուլիսի 16-ի նիստում։
Համակարգն իրենից ներկայացնում է կազմակերպչական, ընթացակարգային և տեխնիկական մեխանիզմների ամբողջություն, որոնք ուղղված են անվտանգ թվային միջավայրում տեղեկատվական համակարգերում մշակվող տվյալների հասանելիության ապահովմանը։
Որոշումը սահմանում է պետական տեղեկատվական համակարգի սպասարկման կարգը, այդ համակարգում տվյալների բազաների գրանցման կարգը, գործընթացում պետական մարմինների դերը, ինչպես նաև տվյալների բազաների ստեղծման կազմակերպչական պահանջները։
Որոշման գլխավոր նպատակը գործիքների բավարար հավաքածու տրամադրելն է։ Դա իրականացվում է պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարման համար, ինչը կապահովի համակարգի գործունեության թափանցիկությունը, դրա զարգացման պլանավորումը և տվյալների բազաների համապատասխանության մոնիթորինգի գործառույթը, ինչպես նաև պետական հատվածում տեղեկատվական համակարգերի թափանցիկ, հավասարակշռված ու արդյունավետ կառավարումն ու զարգացումը։ Նշվում է, որ որոշման ընդունումը կնպաստի երկրում տեղեկատվական համակարգերի արդյունավետ կառավարմանը։ Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ ստեղծվել է տվյալների դասակարգման համակարգ։
Նշվում է, որ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց բոլոր տվյալները բազա են մուտքագրվելու միասնական ստանդարտով, իսկ էլեկտրոնային ֆայլերը հետագայում պետական ծառայությունների մատուցման ժամանակ փոխարինելու են թղթային փաստաթղթերին։ Տվյալները բազա են ներմուծվելու միայն մեկ անգամ, որտեղից էլ պետական մարմիններն ու մի շարք ընկերություններ կկարողանան անհրաժեշտ տեղեկատվություն ստանալ քաղաքացու վերաբերյալ։
Այն նախատեսում է նաև անցումային փուլեր, որոնց համաձայն՝ պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարման համակարգում գրանցվելու համար համապատասխան մարմինները պարտավոր են 6 ամսվա ընթացքում իրենց տվյալների բազաները համապատասխանեցնել սահմանված պահանջներին։

Armenia has created a state information system management system. The corresponding decision was adopted on July 16 at a meeting of the Armenian Government.
The system is a set of organizational, procedural, and technical mechanisms aimed at ensuring the availability of data processed in information systems within a secure digital environment.
The decision defines the procedure for servicing the state information system, the procedure for registering databases in the state information system, the role of state bodies in this process, as well as organizational requirements for creating a database.
The main goal of the decision is to provide a sufficient set of tools for managing the state information system, which will ensure transparency of the system’s activities, planning of its development, and monitoring compliance of databases, as well as transparent, balanced, and effective management and development of information systems in the public sector. It is noted that the adoption of the decision will contribute to the effective management of information systems in the country. By another government decision, a data classification system was created.
It also provides for transitional periods, according to which the relevant bodies are obliged to bring their databases into compliance with the requirements within 6 months in order to register in the state information system management system.