Ես որևէ հանցանք չեմ կատարել։ Ես չեմ արել ոչինչ, որի համար իրավական կամ նույնիսկ բարոյական պատասխանատվության պիտի կանչվեմ։ Այս մասին ասվում է կալանավորված Արեգնազ Մանուկյանի ուղերձում«Աբովյան» ՔԿՀ–ից։
«Թեև ձեզ հայտնի են արդեն քաղաքական հետապնդումների մոտիվն ու ոգին, և պատկերացնում եմ, որ այլևս չեք զարմանում ամենօրյա բռնաճնշումներից, ուզում եմ նախ ասել ամենապարզ ու ամենակարևոր բանը
Ես որևէ հանցանք չեմ կատարել։ Ես չեմ արել ոչինչ, որի համար իրավական կամ նույնիսկ բարոյական պատասխանատվության պիտի կանչվեմ։
Ես չեմ արել ոչինչ ընդդեմ իմ հայրենիքի ու իմ պետության՝ անկախ այն ցնորամիտ ենթադրություններից, որոնք կան իմ շինծու մեղադրանքում։
Ես հասկանում եմ, որ շատերդ գուցե շփոթված եք «պետական գաղտնիքի» խորհրդավոր շղարշից, շատերդ կաշկանդված եք զգում նման մեղադրանքի լոկ գոյությունից, բայց վստահեցնում եմ ձեզ, որ ժամանակն ու փաստերը ապացուցելու են իմ անմեղությունը։
Եվ ուստի շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր մեկ վայրկյան անգամ կաշկանդված չեն զգացել բարձրաձայնելու իմ քաղաքական հետապնդման մասին, շնորհակալ եմ յուրաքանչյուրին, ով աջակցել է ինձ, և առհասարակ այն մարդկանց, ովքեր օրնիբուն պայքարում են Հայաստանում քաղբանտարկյալների ազատության համար։
Ինձ կալանավորելու միջնորդությունում չկա բացարձակապես որևէ փաստական հիմք։
Այն ամբողջությամբ կառուցված է ինչ–որ մեկի ենթադրությունների և վառ երևակայության վրա։ Այդ ենթադրությունների և իրավապահների քաղաքական հպատակության արդյունքում ես այսօր բացարձակապես մեկուսացված եմ աշխարհից և զրկված եմ նույնիսկ 13-ամյա դստերս ու 85-ամյա մորս հետ հեռախոսով խոսելու հնարավորությունից։
Այս անմարդկային վերաբերմունքը համակարգի կողմից որքան ցնցող, ցավոք նույնքան էլ սպասելի էր։ Սա ևս հոժարությամբ տանում եմ։
Մարդկանց մոտ, կարծում եմ, բնական հարց է առաջանում՝ ինչու՞ Անդրանիկ Թևանյանի կալանավորումից միայն մեկուկես ամիս անց կալանավորվեցի ես, թեև մեզ նույն «գործի» շրջանակում են մեղադրանքներ առաջադրված։ Այդ ի՞նչը հայտնի չէր իմ մասին մայիսի 23-ին, որ հայտնի դարձավ հուլիսի 9-ին միայն։ Այս հարցերին իհարկե ավելի ուշ կանդրադառնամ։
Հիմա ուզում եմ միայն երախտիքիս հետ մեկտեղ հարազատներիս և իմ որպիսությամբ մտահոգ մարդկանց ասել, որ լավ եմ ինձ զգում՝ հոգեպես ուժեղ և ֆիզիկապես ամուր։
Ուժ, համբերություն և Աստծո օրհնությունը մեր երկրին։ Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին Ազատություն Հայաստանի Հանրապետությանը»։

"I have committed no crime. I have done nothing for which I should be held legally or even morally responsible," reads the message of the detained Aregnaz Manukyan from the "Abovyan" penitentiary.
"Although you are already aware of the motive and spirit of political persecution, and I imagine you are no longer surprised by the daily repressions, I want to first say the simplest and most important thing: I have committed no crime. I have done nothing for which I should be held legally or even morally responsible. I have done nothing against my homeland and my state, regardless of the delusional assumptions in my fabricated accusation.
I understand that many of you might be confused by the mysterious veil of 'state secrets,' and many of you feel constrained by the mere existence of such an accusation, but I assure you that time and facts will prove my innocence. Therefore, I am grateful to everyone who has not hesitated for a single second to speak out about my political persecution, grateful to everyone who has supported me, and in general to those people who fight day and night for the freedom of political prisoners in Armenia.
There is absolutely no factual basis in the motion to detain me. It is built entirely on someone’s assumptions and vivid imagination. As a result of those assumptions and the political obedience of law enforcement, today I am completely isolated from the world and deprived of even the opportunity to speak with my 13-year-old daughter and 85-year-old mother by phone. This inhumane treatment by the system was as shocking as it was, unfortunately, expected. I bear this willingly as well.
I think people naturally ask: why was I detained only a month and a half after Andranik Tevanyan’s arrest, even though we are charged within the framework of the same 'case'? What was not known about me on May 23 that became known only on July 9? I will, of course, address these questions later.
For now, along with my gratitude, I just want to tell my relatives and those concerned about my well-being that I feel well—spiritually strong and physically robust. Strength, patience, and God’s blessing to our country. Freedom to all political prisoners. Freedom to the Republic of Armenia."