Ես որևէ հանցանք չեմ կատարել։ Ես չեմ արել ոչինչ, որի համար իրավական կամ նույնիսկ բարոյական պատասխանատվության պիտի կանչվեմ։ Այս մասին ասվում է կալանավորված Արեգնազ Մանուկյանի ուղերձում«Աբովյան» ՔԿՀ–ից։
«Թեև ձեզ հայտնի են արդեն քաղաքական հետապնդումների մոտիվն ու ոգին, և պատկերացնում եմ, որ այլևս չեք զարմանում ամենօրյա բռնաճնշումներից, ուզում եմ նախ ասել ամենապարզ ու ամենակարևոր բանը
Ես որևէ հանցանք չեմ կատարել։ Ես չեմ արել ոչինչ, որի համար իրավական կամ նույնիսկ բարոյական պատասխանատվության պիտի կանչվեմ։
Ես չեմ արել ոչինչ ընդդեմ իմ հայրենիքի ու իմ պետության՝ անկախ այն ցնորամիտ ենթադրություններից, որոնք կան իմ շինծու մեղադրանքում։
Ես հասկանում եմ, որ շատերդ գուցե շփոթված եք «պետական գաղտնիքի» խորհրդավոր շղարշից, շատերդ կաշկանդված եք զգում նման մեղադրանքի լոկ գոյությունից, բայց վստահեցնում եմ ձեզ, որ ժամանակն ու փաստերը ապացուցելու են իմ անմեղությունը։
Եվ ուստի շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր մեկ վայրկյան անգամ կաշկանդված չեն զգացել բարձրաձայնելու իմ քաղաքական հետապնդման մասին, շնորհակալ եմ յուրաքանչյուրին, ով աջակցել է ինձ, և առհասարակ այն մարդկանց, ովքեր օրնիբուն պայքարում են Հայաստանում քաղբանտարկյալների ազատության համար։
Ինձ կալանավորելու միջնորդությունում չկա բացարձակապես որևէ փաստական հիմք։
Այն ամբողջությամբ կառուցված է ինչ–որ մեկի ենթադրությունների և վառ երևակայության վրա։ Այդ ենթադրությունների և իրավապահների քաղաքական հպատակության արդյունքում ես այսօր բացարձակապես մեկուսացված եմ աշխարհից և զրկված եմ նույնիսկ 13-ամյա դստերս ու 85-ամյա մորս հետ հեռախոսով խոսելու հնարավորությունից։
Այս անմարդկային վերաբերմունքը համակարգի կողմից որքան ցնցող, ցավոք նույնքան էլ սպասելի էր։ Սա ևս հոժարությամբ տանում եմ։
Մարդկանց մոտ, կարծում եմ, բնական հարց է առաջանում՝ ինչու՞ Անդրանիկ Թևանյանի կալանավորումից միայն մեկուկես ամիս անց կալանավորվեցի ես, թեև մեզ նույն «գործի» շրջանակում են մեղադրանքներ առաջադրված։ Այդ ի՞նչը հայտնի չէր իմ մասին մայիսի 23-ին, որ հայտնի դարձավ հուլիսի 9-ին միայն։ Այս հարցերին իհարկե ավելի ուշ կանդրադառնամ։
Հիմա ուզում եմ միայն երախտիքիս հետ մեկտեղ հարազատներիս և իմ որպիսությամբ մտահոգ մարդկանց ասել, որ լավ եմ ինձ զգում՝ հոգեպես ուժեղ և ֆիզիկապես ամուր։
Ուժ, համբերություն և Աստծո օրհնությունը մեր երկրին։ Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին Ազատություն Հայաստանի Հանրապետությանը»։

Я не совершала никакого преступления. Об этом говорится в заявлении члена Правления оппозиционной партии «Мать Армения» Арегназ Манукян, находящейся в уголовно-исполнительном учреждении «Абовян».
В нем, в частности, отмечается:
«Хотя вам уже известны мотивы и дух политических преследований, и я представляю, что вы больше не удивляетесь ежедневным репрессиям, хочу, прежде всего, сказать самое простое и самое важное.
Я не совершала никакого преступления. Я не сделала ничего, за что меня следовало бы привлечь к правовой или даже моральной ответственности.
Я не сделала ничего против своей Родины и своего государства – независимо от тех бредовых предположений, которые содержатся в выдвинутом против меня сфабрикованном обвинении.
Я понимаю, что многие из вас, возможно, сбиты с толку таинственной завесой «государственной тайны», многие чувствуют себя скованно уже от самого существования такого обвинения, но уверяю вас, что время и факты докажут мою невиновность.
И поэтому я благодарна всем, кто ни на секунду не почувствовал себя скованно, говоря вслух о моем политическом преследовании, благодарна каждому, кто поддержал меня, и вообще тем людям, которые день и ночь борются за свободу политзаключенных в Армении.
В ходатайстве о моем аресте нет абсолютно никаких фактических оснований. Оно целиком построено на чьих-то предположениях и буйной фантазии. В результате этих предположений и политической покорности правоохранителей сегодня я полностью изолирована от мира и лишена даже возможности поговорить по телефону со своей 13-летней дочерью и 85-летней матерью.
Это бесчеловечное отношение со стороны системы было насколько шокирующим, настолько, к сожалению, и ожидаемым. И это я тоже переношу добровольно.
У людей, думаю, естественно возникает вопрос: почему лишь через полтора месяца после ареста Андраника Теваняна арестовали меня, хотя обвинения нам предъявлены в рамках одного и того же «дела»? Что именно не было известно обо мне 23 мая, но стало известно лишь 9 июля? К этим вопросам я, конечно, обращусь позже.
Хочу сказать родным и людям, обеспокоенным моим состоянием, что я чувствую себя хорошо – духовно сильной и физически крепкой.
Сил, терпения и Божьего благословения нашей стране. Свободу всем политзаключенным! Свободу Республике Армения!».