Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ամերիկացի բլոգեր Լորա Լումերին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ հաջորդ տարի ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հեռահարությունը 3 հազարից կհասնի 10 հազար կիլոմետրի: «Մենք ունենք 3000 պլյուս կիլոմետր հեռահարությամբ դրոններ: Իսկ այս տարի կունենանք 4000 կիլոմետր հեռահարությամբ, հաջորդ տարի՝ 5-10 հազար»,- ասել է նա: Ուկրաինայում մինչև 10 հազար կիլոմետր հեռահարությամբ դրոնների հայտնվելուց հետո Ուկրաինայի զինված ուժերը կկարողանա հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի ամբողջ տարածքով, ներառյալ Մագադանը, Չուկոտկան, Կամչատկան և Սախալինը:
Զելենսկու խոսքով՝ ուկրաինական հեռահար անօդաչու ծրագրի զարգացումը թևակոխում է նոր փուլ, Ուկրաինան արդեն ԱՄՆ-ին է փոխանցում ծովային, օդային և հեռահար անօդաչու սարքերի կիրառման եզակի մարտական փորձը: Նախագահը հավելել է, որ Կիևն ու Վաշինգտոնը ծրագրում են սկսել դրոնների համատեղ արտադրություն, որի շրջանակում գործարան կկառուցվի Նահանգների տարածքում. գործարքի վերաբերյալ փաստաթուղթը, ինչպես նշել է Զելենսկին, արդեն գրեթե պատրաստ է:
2025 թվականի մարտին Զելենսկին առաջին անգամ պաշտոնապես հայտարարեց 3 հազար կմ հեռահարությամբ դրոնի հաջող փորձարկումների մասին: Այս տարի՝ հուլիսի 6-ին, դրոնները հարվածեցին Օմսկի նավթավերամշակման գործարանին՝ Ռուսաստանի ամենահզոր նավթագործարանին. հեռավորությունը մինչև թիրախը կազմել էր 2500 կմ: «Մենք ամբողջությամբ ոչնչացրել ենք ռազմավարական թիկունքի գոյության մասին Ռուսաստանի պատկերացումը… Երկար ժամանակ Ռուսաստանն իր առավելությունն էր համարում հսկայական տարածքը՝ խոր թիկունքը, որտեղ կարելի էր անվտանգ տեղակայել ռազմական արտադրությունը, պահել տեխնիկան և այն ամենը, ինչից կախված է պատերազմ վարելը՝ վստահ լինելով, որ այնտեղ ոչ ոք չի կարող հասնել: Բայց մենք կարողացանք»,- հայտարարեց Զելենսկին հուլիսի 7-ին Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում: Նա ընդգծեց, որ հեռահար հարվածները պետք է արագացնեն խաղաղության հասնելը՝ բարձրացնելով պատերազմի գինը Ռուսաստանի համար:
Հուլիսի 10-ին Զելենսկին հրամանագիր ստորագրեց Ուկրաինայի Զինված ուժերի կազմում Ռուսաստանի վրա հեռահար ազդեցության հատուկ հրամանատարություն ստեղծելու մասին: Ինչպես նշեց պետության ղեկավարը, այդ հրամանատարությունը պետք է կենտրոնացնի առկա բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի ավելի նշանակալիորեն նվազեցնի ռուսական ռազմական ներուժը:

Президент Украины Владимир Зеленский в интервью американской блогерше Лоре Лумер заявил, что в следующем году дальность украинских беспилотников вырастет с 3 тысяч до 10 тысяч километров. «У нас есть дроны на 3000 плюс километров. А в этом году у нас будут на 4000 километров, в следующем году — от 5 до 10 тысяч», — сказал он. После появление у Украины дронов с дальностью до 10 тысяч километров ВСУ смогут наносить удары по всей территории России, включая Магадан, Чукотку, Камчатку и Сахалин.
По словам Зеленского, развитие украинской дальнобойной беспилотной программы входит в новую фазу, а Украина уже передаёт США уникальный боевой опыт применения морских, воздушных и дальнобойных беспилотников. Президент добавил, что Киев и Вашингтон планируют начать совместное производство дронов, в рамках которого будет построен завод на территории Штатов — документ по сделке, как отметил Зеленский, уже почти готов.
В марте 2025 года Зеленский впервые официально объявил об успешных испытаниях дрона на 3 тысячи км. В этом году, 6 июля, дроны поразили Омский НПЗ, самый мощный нефтезавод в России, — расстояние до цели составило 2,5 тысячи км. «Мы полностью разрушили само представление России о существовании стратегического тыла… Долгое время Россия считала своим преимуществом огромную территорию — глубокий тыл, где можно было безопасно размещать военное производство, хранить технику и все, от чего зависит ведение войны, будучи уверенной, что туда никто не сможет достать. Но мы смогли», — заявил Зеленский 7 июля на саммите НАТО в Анкаре. Он подчеркнул, что дальнобойные удары должны ускорить достижение мира, повышая цену войны для России.
10 июля Зеленский подписал указ о создании в составе Вооружённых сил Украины специального командования дальнобойного воздействия на Россию. Как отметил глава государства, это командование должно сосредоточить все имеющиеся ресурсы для того, чтобы еще более значительно снизить российский военный потенциал.