Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուբեն Ռուբինյանին ՀՀ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք նախագահի աշխատակազմից։
«Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթում հաջողություններ այդ բարձր ու պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը մեր պետականության հիմնարար սահմանադրական ինստիտուտներից է, որի գործունեությունից մեծապես կախված են օրենսդիր իշխանության արդյունավետությունը, խորհրդարանական ժողովրդավարության զարգացումը, սահմանադրական արժեքների պահպանումը և հանրային վստահության ամրապնդումը։
Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնը ենթադրում է առանձնահատուկ պատասխանատվություն խորհրդարանի բնականոն գործունեության ապահովման, արդյունավետ օրենսդրական աշխատանքի կազմակերպման, կառուցողական քաղաքական երկխոսության խթանման և պետական իշխանության ճյուղերի միջև սահմանադրական հավասարակշռության ամրապնդման գործում։
Վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարումը կնպաստի Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, խորհրդարանական մշակույթի հետագա ամրապնդմանը և այնպիսի որոշումների կայացմանը, որոնք կծառայեն Հայաստանի Հանրապետության պետական շահին, մեր պետականության շարունակական հզորացմանը, ժողովրդավարության զարգացմանը և քաղաքացիների բարօրությանը։
Մաղթում եմ Ձեզ արգասաբեր գործունեություն, անսպառ եռանդ և նորանոր հաջողություններ՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության, նրա սահմանադրական ինստիտուտների ամրապնդման, մեր պետության առաջընթացի և ժողովրդի բարեկեցիկ ու անվտանգ ապագայի»:

Поздравляю Вас с избранием на должность председателя Национального Собрания Республики Армения и желаю успехов в осуществлении этой высокой и ответственной миссии. Об этом говорится в поздравительном послании президента Армении Ваагна Хачатуряна в адрес Рубена Рубиняна в связи с его избранием на должность спикера НС 9-го созыва, передает пресс-служба президента республики.
«НС Армении является одним из основополагающих конституционных институтов нашей государственности, от деятельности которого во многом зависят эффективность законодательной власти, развитие парламентской демократии, сохранение конституционных ценностей и укрепление общественного доверия.
Высокая должность председателя Национального Собрания предполагает особую ответственность в обеспечении нормальной деятельности парламента, организации эффективной законодательной работы, содействии конструктивному политическому диалогу и укреплении конституционного баланса между ветвями государственной власти.
Уверен, что ваше пребывание в должности поспособствует институциональному развитию НС, дальнейшему укреплению парламентской культуры и принятию таких решений, которые будут служить государственным интересам Республики Армения, непрерывному укреплению нашей государственности, развитию демократии и благополучию граждан.
Желаю Вам плодотворной деятельности, неиссякаемой энергии и новых успехов - во благо Республики Армения, укрепления ее конституционных институтов, прогресса нашего государства и благополучного и безопасного будущего народа».