Ապրանքների արտադրության և տրանսպորտային ծախսերի մեջ գազի գնի տեսակարար կշիռը բավականին մեծ է, սակայն մենք դեռևս չենք գնահատել այդ մասով հնարավոր փոփոխությունների ազդեցությունը տնտեսության վրա։ Այս մասին օգոստոսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը։ Նա հիշեցրել է, որ գազի գնի փոփոխության հարցը դիտարկվում է տարին մեկ անգամ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ընթացող բանակցությունների ժամանակ։
Բացի այդ, նշվել է, որ բնական գազի ներկրումը կազմում է երկրի ՀՆԱ-ի 1,5-2%-ը, սակայն երկրորդային ազդեցությունը կարող է շատ ավելի մեծ լինել, քանի որ էներգետիկան ընդհանուր առմամբ շատ կարևոր դեր է խաղում տնտեսության մեջ։

Удельный вес цены на газ в производстве товаров и транспортных расходах довольно большой, но мы пока не оценивали влияние возможных изменений по этой части на экономику. Об этом на встрече с журналистами 4 августа заявил заместитель председателя Центрального банка Армении Ованес Хачатрян. Он напомнил, что вопрос изменения цены на газ рассматривается один раз в год, когда ведутся переговоры между Арменией и Россией.
Кроме того, было отмечено, что импорт природного газа составляет 1,5-2% ВВП страны, однако вторичное воздействие может быть намного больше, поскольку энергетика играет очень важную роль в экономике в целом.