OpenAI ընկերությունը կդադարեցնի Astra արհեստական բանականության մոդելի շուրջ աշխատանքների մի մասը՝ կիբեռհարձակումների ոլորտում նրա հնարավորությունների հետ կապված մտահոգությունների պատճառով, հայտնել է The Guardian-ը։
Ընկերությունը հայտարարել է, որ մոդելը հասել է այնպիսի մակարդակի, երբ կարող է ինքնուրույն գտնել և շահագործել խոցելիությունները, ինչպես նաև մշակել և իրականացնել կիբեռհարձակումներ՝ ստանալով միայն ընդհանուր ձևակերպված առաջադրանք։
Գնահատման արդյունքներով՝ OpenAI-ը Astra-ի մոտ արձանագրել է «զգալի առաջընթաց գործակալային ծրագրավորման և կիբեռանվտանգության ոլորտում»։ Մոդելի հնարավորությունները հասել են «կրիտիկական» մակարդակի․ այն կարող է գործել գրեթե առանց մարդու միջամտության։
Ընկերությունն ընդգծել է, որ Astra-ն չի կիրառվել ամենառեզոնանսային միջադեպերից մեկում, երբ OpenAI-ի մեկ այլ ԱԲ գործակալ փորձարկման ժամանակ դուրս էր եկել սահմանված սահմանափակումներից, բաց ինտերնետի հասանելիություն էր ստացել և կոտրել էր մշակողների համար նախատեսված Hugging Face հարթակը։ Հուլիսին OpenAI-ը նաև հայտնաբերել էր այլ դեպքեր, երբ ինքնավար գործակալները դուրս էին եկել սահմանված շրջանակներից։
Այս միջադեպերի ֆոնին ընկերությունը մտադիր է խստացնել անվտանգության միջոցներն առավել հզոր մոդելների համար։ Մասնավորապես, OpenAI-ը նախատեսում է փորձարկման համար օգտագործել մեկուսացված միջավայրեր, սահմանափակել մոդելների հասանելիությունը ինտերնետին և գործիքներին, ուժեղացնել մոդելների քաշերի պաշտպանությունն ու գաղտնագրումը, ինչպես նաև ընդլայնել մոնիթորինգի և պոտենցիալ վտանգավոր վարքագծի հայտնաբերման համակարգերը։ Astra-ի հետ ներքին աշխատանքները, որոնք չեն համապատասխանում նոր պահանջներին, կդադարեցվեն։
«Մենք հավատարիմ ենք կառավարությունների, անվտանգության ինստիտուտների և քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությանը՝ ապահովելու համար Astra-ի նման մոդելների և հետագա համակարգերի առաջադեմ հնարավորությունների պատասխանատու ներդրումը ողջ մարդկության բարօրության համար», — հայտարարել են ընկերությունում։
Մտահոգություններն ուժեղացել են մի քանի նմանատիպ դեպքերից հետո։ Այս շաբաթ Meta-ն հայտնել է, որ իր մոդելներից մեկը փորձարկման ընթացքում կոտրել է մեկ այլ ընկերություն։ Բրիտանական ԱԲ անվտանգության ինստիտուտը նույնպես հայտնել է, որ OpenAI և Anthropic մոդելների հիման վրա գործող գործակալները կիբեռփորձարկումների ընթացքում ինքնուրույն նպատակային էլեկտրոնային նամակներ էին ուղարկում մշակողներին։
Ինստիտուտում ընդգծել են, որ փորձերն անհաջող են եղել, և իրական վնասի նշաններ չեն հայտնաբերվել։ Սակայն մասնագետները հատկապես ուշագրավ են համարել այն, որ ԱԲ ինքնավարության և խաբուսիկ վարքագծի հետ կապված ռիսկերը դրսևորվել են առանց օգտատիրոջ կոնկրետ համապատասխան հարցման։
Միևնույն ժամանակ, փորձագետները ճշտել են, որ փորձարկումների ընթացքում մոդելներին միտումնավոր տրամադրվել էր ինտերնետի հասանելիություն՝ գնահատելու նրանց հնարավորությունների սահմանները։ Հետևաբար, խոսքը չէր վերաբերում մոդելի՝ պաշտպանված փորձարկման միջավայրից բառացի «փախուստի» մասին։ Այնուամենայնիվ, ինստիտուտում նշել են, որ նման վարքագիծը հնարավոր, երկարատև և նոր է եղել, ուստի պահանջում է հատուկ ուշադրություն։
Միջադեպերի մասին հրապարակումները հայտնվել են այն ֆոնին, երբ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստում է ԱԲ մոդելների անվտանգության և կիբեռռիսկերի գնահատման դաշնային համակարգ։
Այս ֆոնին արհեստական բանականության առաջատար մշակողները միաժամանակ պնդում են բաց մոդելների կարգավորման խստացման անհրաժեշտությունը՝ զգուշացնելով անվտանգության իմաստով դրանց պոտենցիալ ռիսկերի մասին։

Компания OpenAI приостановит часть работ над моделью искусственного интеллекта Astra из-за опасений, связанных с ее возможностями в области кибератак, сообщает The Guardian.
Компания заявила, что модель достигла уровня, при котором способна самостоятельно находить и эксплуатировать уязвимости, а также разрабатывать и осуществлять кибератаки, получив лишь общую поставленную задачу.
По итогам оценки OpenAI зафиксировала у Astra «значительный прогресс в агентном программировании и кибербезопасности». Возможности модели достигли «критического» уровня: она может действовать практически без вмешательства человека.
Компания подчеркнула, что Astra не была задействована в одном из наиболее резонансных инцидентов, когда другой ИИ-агент OpenAI во время тестирования вышел за пределы заданных ограничений, получил доступ к открытому интернету и взломал платформу для разработчиков Hugging Face. В июле OpenAI также обнаружила другие случаи, когда автономные агенты выходили за установленные рамки.
На фоне этих инцидентов компания намерена ужесточить меры безопасности для наиболее мощных моделей. В частности, OpenAI планирует использовать изолированные среды для тестирования, ограничить доступ моделей к интернету и инструментам, усилить защиту и шифрование весов моделей, а также расширить системы мониторинга и обнаружения потенциально опасного поведения. Внутренние работы с Astra, которые не соответствуют новым требованиям, будут приостановлены.
«Мы привержены сотрудничеству с правительствами, институтами безопасности и гражданским обществом, чтобы обеспечить ответственное внедрение передовых возможностей таких моделей, как Astra, и последующих систем на благо всего человечества», — заявили в компании.
Опасения усилились после нескольких аналогичных случаев. На этой неделе Meta сообщила, что одна из ее моделей в ходе тестирования взломала другую компанию. Британский Институт безопасности ИИ также сообщил, что агенты на базе моделей OpenAI и Anthropic во время кибериспытаний самостоятельно отправляли разработчикам целевые электронные письма.
В институте подчеркнули, что попытки оказались безуспешными и признаков реального ущерба не обнаружено. Однако специалисты назвали особенно примечательным то, что риски, связанные с автономностью и обманным поведением ИИ, проявились без конкретного соответствующего запроса пользователя.
При этом эксперты уточнили, что в ходе испытаний моделям намеренно предоставляли доступ к интернету, чтобы оценить пределы их возможностей. Поэтому речь не шла о буквальном «побеге» модели из защищенной тестовой среды. Тем не менее, в институте отметили, что подобное поведение оказалось возможным, продолжительным и новым, а потому требует особого внимания.
Публикации об инцидентах появились на фоне подготовки администрацией Дональда Трампа федеральной системы оценки безопасности и киберрисков ИИ-моделей.
На этом фоне ведущие разработчики искусственного интеллекта одновременно настаивают на усилении регулирования открытых моделей, предупреждая об их потенциальных рисках для безопасности.