ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատները պատրաստում են լայն ռազմավարություն նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ կապված ընկերությունների և ֆինանսական կառույցների նկատմամբ հետաքննություններ անցկացնելու համար՝ նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրություններից հետո կուսակցության իշխանության վերադառնալու դեպքում նրա իմպիչմենտի ընթացակարգն անմիջապես սկսելու փոխարեն, հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով քննարկումներին ծանոթ չորս աղբյուրների։
Նրանց վկայությամբ, Ներկայացուցիչների պալատում Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարները և հանձնաժողովների աշխատակիցները քննարկում են լսումների, ծանուցագրերի և փաստաթղթերի պահանջների կիրառումը՝ Թրամփի քաղաքական և գործարար շրջապատի հետ կապված ընկերություններից և այլ կազմակերպություններից տեղեկություն ստանալու համար։
Դեմոկրատները ակնկալում են, որ մասնավոր ընկերությունների և արտաքին ֆինանսական կառույցների գործունեության հետաքննությունը ավելի արդյունավետ կլինի, քան Սպիտակ տան հետ ուղիղ առճակատումը, որը, ինչպես սպասվում է, կդիմադրի խորհրդարանական վերահսկողությանը։
«Մենք չենք պատրաստվում սկսել իմպիչմենտ հայտարարելու նպատակով։ Ոչ ոք չի ցանկանում առաջին օրը տապալված քվեարկություն։ Գլխավորը հետաքննությունների ընթացքում ապացուցողական բազա հավաքելն է, որը թույլ կտա Թրամփին պատասխանատվության ենթարկել», — հայտարարել է Դեմոկրատական կուսակցության բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։
Հանրապետականներն այժմ Ներկայացուցիչների պալատում պահպանում են միայն փոքր առավելություն, մինչդեռ հարցումները ցույց են տալիս, որ դեմոկրատները լավ շանսեր ունեն նոյեմբերյան ընտրություններում վերականգնելու վերահսկողությունը պալատի նկատմամբ։ Հաղթանակի դեպքում նրանք հնարավորություն կստանան ուղարկել ծանուցագրեր, պահանջել փաստաթղթեր և ցուցմունքներ, անցկացնել հրապարակային լսումներ և հասնել պատասխանատվության ենթարկելու՝ Կոնգրեսի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի համար։
Աղբյուրները նշում են, որ դեմոկրատներն ակնկալում են, որ Սպիտակ տունը կվիճարկի կամ կանտեսի անմիջապես գործադիր իշխանությանը հասցեագրված հարցումները։ Այդ պատճառով տեղեկատվության կարևոր աղբյուր կարող են դառնալ վարչակազմի հետ աշխատող ընկերությունները, կապալառուները և ֆինանսական կառույցները։
Հնարավոր հետաքննությունների քննարկումներում հիշատակվում են Apple, Alphabet, Palantir, Blackstone, BlackRock, ինչպես նաև Իլոն Մասկին պատկանող ընկերությունները, ներառյալ Tesla-ն։ Աղբյուրները նշում են, որ թիրախների վերջնական ցանկ դեռ չկա, և պաշտոնական հետաքննությունները դեռ չեն սկսվել։ Reuters-ը տվյալներ չի հայտնաբերել այն մասին, որ թվարկված ընկերությունները մեղադրվում են որևէ իրավախախտման մեջ։
Դեմոկրատները նաև ծրագրում են ուսումնասիրել ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության պայմանագրերը, Սպիտակ տանը նոր պարահանդեսային սրահի կառուցման ֆինանսավորումը, կորպորատիվ նվիրատվությունները և վարչակազմի ու նրա աջակիցների միջև հնարավոր «ծառայություն՝ ծառայության դիմաց» սխեմաները։
Առանձին ուշադրություն կարող է դարձվել Թրամփի ընտանիքի հետ կապված ֆինանսական կառույցներին, ներառյալ 1789 Capital վենչուրային ընկերությունը, որի գործընկերներից է նրա որդին՝ Դոնալդ Թրամփ կրտսերը։ Դեմոկրատները նաև մտադիր են ուսումնասիրել օտարերկրյա ինքնիշխան հիմնադրամների ներդրումները նախագահի ընտանիքի հետ կապված կառույցներում, որոնք կարող են հարցեր առաջացնել վարչակազմի վրա ազդեցության վերաբերյալ։
Աղբյուրների տվյալներով, դեմոկրատներն արդեն սկսել են նախապատրաստվել հնարավոր հետաքննություններին։ Կուսակցության ղեկավարները ընկերություններին, կապալառուներին և այլ կազմակերպություններին ուղարկում են փաստաթղթեր պահանջող նամակներ։ Այս դիմումները կարող են հիմք դառնալ հետագա ծանուցագրերի համար, եթե կուսակցությունը մեծամասնություն ստանա Ներկայացուցիչների պալատում։
Ներկայացուցիչների պալատի հանձնաժողովներում առաջատար դեմոկրատների՝ Ռոբերտ Գարսիայի և Ջեյմի Ռասկինի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ գործող հետաքննությունները կընդլայնվեն կուսակցության հաղթանակի դեպքում։
Հնարավոր ուղղությունների թվում Գարսիան նշել է Պենտագոնի պայմանագրերը, որոնք, նրա պնդմամբ, կարող են օգուտ բերել նախագահի որդիներին, Թրամփի կրիպտոարժութային եկամուտները և նրա քաղաքական արշավի դոնորների հետ գործարքները։
Միաժամանակ դեմոկրատները չեն բացառում Թրամփի իմպիչմենտը։ Աղբյուրների կարծիքով, ընթացակարգը կարող է նախաձեռնվել, եթե հետաքննությունները բացահայտեն իրավախախտման ապացույցներ, որոնք հիմք են իմպիչմենտի համար, սակայն այն չի դիտարկվում որպես առաջին քայլ։
Այս մոտեցումը կապված է նաև Թրամփի առաջին նախագահական ժամկետի փորձի հետ։ Այն ժամանակ Ներկայացուցիչների պալատը երկու անգամ նրան իմպիչմենտ էր հայտարարել, սակայն Սենատը ամեն անգամ արդարացնում էր նախագահին։
«Եթե հետաքննությունները բացահայտեն ապացույցներ, որոնք, մեր կարծիքով, համապատասխանում են անհրաժեշտ շեմին, մենք առանց երկմտելու կսկսենք գործել», — հայտարարել է դեմոկրատների բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։

Демократы в Палате представителей США готовят широкую стратегию расследований в отношении компаний и финансовых структур, связанных с президентом Дональдом Трампом, вместо немедленного запуска процедуры его импичмента в случае возвращения партии к власти после промежуточных выборов в ноябре, сообщает агентство Reuters со ссылкой на четыре источника, знакомые с обсуждениями.
По их словам, руководители Демократической партии в Палате представителей и сотрудники комитетов обсуждают использование слушаний, повесток и запросов документов для получения информации от компаний и других организаций, связанных с политическим и деловым окружением Трампа.
Демократы рассчитывают, что расследование деятельности частных компаний и внешних финансовых структур окажется более эффективным, чем прямое противостояние с Белым домом, который, как ожидается, будет сопротивляться парламентскому контролю.
«Мы не собираемся начинать с цели объявить импичмент. Никто не хочет провального голосования в первый день. Главное — собрать доказательную базу в ходе расследований, которая позволит привлечь Трампа к ответственности», — заявил высокопоставленный представитель Демократической партии.
Республиканцы в настоящее время сохраняют лишь небольшое большинство в Палате представителей, тогда как опросы показывают, что демократы имеют хорошие шансы вернуть контроль над палатой на выборах в ноябре. В случае победы они получат возможность направлять повестки, требовать предоставления документов и показаний, проводить публичные слушания и добиваться привлечения к ответственности за неуважение к Конгрессу.
По словам источников, демократы ожидают, что Белый дом будет оспаривать или игнорировать запросы, направленные непосредственно исполнительной власти. Поэтому важным источником информации могут стать компании, подрядчики и финансовые структуры, работающие с администрацией.
В обсуждениях возможных расследований фигурируют Apple, Alphabet, Palantir, Blackstone, BlackRock, а также компании, принадлежащие Илону Маску, включая Tesla. Источники отмечают, что окончательного списка целей пока нет и официальные расследования еще не начались. Reuters не обнаружило сведений о том, что перечисленные компании обвиняются в каких-либо правонарушениях.
Демократы также планируют изучить контракты Министерства внутренней безопасности США, финансирование строительства нового бального зала в Белом доме, корпоративные пожертвования и возможные схемы «услуга за услугу» между администрацией и ее сторонниками.
Отдельное внимание может быть уделено финансовым структурам, связанным с семьей Трампа, включая венчурную компанию 1789 Capital, партнером которой является его сын Дональд Трамп-младший. Демократы также намерены изучить инвестиции иностранных суверенных фондов в структуры, связанные с семьей президента, которые могут вызвать вопросы о влиянии администрации.
По данным источников, демократы уже начали подготовку к возможным расследованиям. Руководители партии направляют компаниям, подрядчикам и другим организациям письма с запросами документов. Эти обращения могут стать основой для последующих повесток в случае, если партия получит большинство в Палате представителей.
Представители ведущих демократов в комитетах Палаты представителей Роберт Гарсия и Джейми Раскин заявили, что существующие расследования будут расширены в случае победы партии.
В числе потенциальных направлений Гарсия назвал контракты Пентагона, которые, по его утверждению, могут приносить выгоду сыновьям президента, криптовалютные доходы Трампа и сделки с донорами его политической кампании.
При этом импичмент Трампа демократы не исключают. По словам источников, процедура может быть инициирована, если расследования выявят доказательства правонарушения, являющегося основанием для импичмента, однако она не рассматривается как первый шаг.
Такой подход связан в том числе с опытом первого президентского срока Трампа. Тогда Палата представителей дважды объявляла ему импичмент, однако Сенат каждый раз оправдывал президента.
«Если расследования выявят доказательства, которые, по нашему мнению, соответствуют необходимому порогу, мы без колебаний начнем действовать», — заявил высокопоставленный представитель демократов.