Երկուշաբթի Կոլումբիայի արևմտյան հատվածում տեղի է ունեցել 7,4 մագնիտուդով հզոր երկրաշարժ, որը շենքերի ավերումներ և բնակչության շրջանում խուճապ է առաջացրել։ Ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են ամբողջ երկրում, ինչպես նաև հարևան Էկվադորում, ինչի հետևանքով տեղացիները շտապ լքել են իրենց տներն ու գրասենյակները, հաղորդում է Associated Press գործակալությունը։
ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայության (USGS) և Կոլումբիայի համապատասխան գերատեսչության տվյալներով՝ տարերքի էպիկենտրոնը գտնվել է Սան-Խոսե-դել-Պալմար շրջանում (Չոկո դեպարտամենտ), իսկ օջախը տեղակայված է եղել համեմատաբար մեծ խորության վրա։
Պերեյրա, Կալի, Մանիսալես և Կիբդո քաղաքներում լրջորեն տուժել են բնակելի տները, հիվանդանոցները և ենթակառուցվածքային հաստատությունները։ Կալիում փլուզվել է առնվազն 20 շենք, մարդկանց մի մասը մնացել է փլատակների տակ։ Մանիսալեսում ստորգետնյա ցնցումների հետևանքով փլուզվել է նեոգոթական մայր տաճարի աշտարակներից մեկը։
Տեղական իշխանությունների նախնական տվյալներով՝ զոհերի թիվը հասել է առնվազն 20-ի (նրանցից 18-ը՝ Պերեյրայում և 2-ը՝ Մանիսալեսում)։ Տասնյակ մարդիկ վնասվածքներ են ստացել։ Փրկարարներն ու տեղացիները շարունակում են ապամոնտաժել փլատակները՝ ողջ մնացածներին որոնելու համար։
Ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են մինչև երկրի մայրաքաղաք Բոգոտա, որտեղ ևս իրականացվել է տարհանում։ Վնասների և անվտանգության սպառնալիքի պատճառով արևմտյան շրջանի մի շարք քաղաքներում օդանավակայանների աշխատանքը ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Իշխանությունները քաղաքացիներին կոչ են անում զգույշ լինել՝ կրկնակի ստորգետնյա ցնցումների վտանգի պատճառով։ Երկրի ղեկավարությունը՝ նախագահ Աբելարդո դե լա Էսպրիելյայի գլխավորությամբ, հայտարարել է արտակարգ ծառայությունների մոբիլիզացիայի և տուժած շրջաններում փրկարարական գործողության համակարգման մասին։

Мощное землетрясение магнитудой 7,4 произошло в понедельник в западной части Колумбии, вызвав разрушения зданий и панику среди населения. Подземные толчки ощущались по всей стране, а также в соседнем Эквадоре, заставив местных жителей в спешке покидать свои дома и офисы, передает AP.
По данным Геологической службы США (USGS) и колумбийского ведомства, эпицентр стихии находился в районе Сан-Хосе-дель-Пальмар (департамент Чоко), а очаг залегал на относительно большой глубине.
В городах Перейра, Кали, Манисалес и Кибдо серьезно пострадали жилые дома, больницы и объекты инфраструктуры. В Кали рухнуло по меньшей мере 20 зданий, под завалами оказались люди. В Манисалесе в результате подземных толчков обрушилась одна из башен неоготического кафедрального собора.
По предварительным данным местных властей, число погибших достигло как минимум 20 человек (из них 18 — в Перейре и 2 — в Манисалесе). Десятки людей получили травмы. Спасатели и местные жители продолжают разбирай завалы в поисках выживших.
Подземные толчки ощущались вплоть до столицы страны Боготы, где также проводилась эвакуация. Из-за повреждений и угрозы безопасности временно приостановлена работа аэропортов в ряде городов западного региона.
Власти призывают граждан соблюдать осторожность из-за риска повторных подземных толчков (афтершоков). Руководство страны во главе с президентом Абелардо де ла Эспрьеллой заявило о мобилизации экстренных служб и координации спасательной операции в пострадавших регионах.