Հաշվի առնելով Մերձավոր Արևելքում պահպանվող տարածաշրջանային անկայունությունը և Գոլանի բարձունքների ռազմավարական կարևորությունը Իսրայելի անվտանգության համար՝ Կոլումբիայի կառավարությունը ճանաչում է Իսրայելի ինքնիշխանությունն այս տարածքի նկատմամբ, ինչպես նաև այդ պետության իրավունքը՝ պաշտպանվելու արտաքին սպառնալիքներից։ Այս մասին նշվում է Կոլումբիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
«Տասնամյակներ շարունակ Իսրայելը բախվում է իր սահմանների երկայնքով անվտանգության մշտական խնդիրների։ Վերջին տարիներին այդ սպառնալիքները զգալիորեն սրվել են, որոնց գագաթնակետը դարձան հոկտեմբերի 7-ի սարսափելի ահաբեկչական գործողությունները, որոնք ընդգծեցին իսրայելական ժողովրդի առջև կանգնած վտանգների լրջությունն ու փոփոխվող բնույթը։
Տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում Կոլումբիան ընդունում է, որ Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Իսրայելի վերահսկողության և ինքնիշխանության պահպանումը նրա ազգային պաշտպանության և իր քաղաքացիներին պաշտպանելու կարողության կարևորագույն բաղադրիչն է։
Այս որոշմամբ Կոլումբիան վերահաստատում է իր հանձնառությունը Մերձավոր Արևելքում կայուն և տևական խաղաղության որոնմանը», — նշվում է հայտարարության մեջ։

Given the ongoing regional instability in the Middle East and the strategic importance of the Golan Heights for Israel's security, the Colombian government recognizes Israel's sovereignty over this territory, as well as the right of that state to defend itself against external threats, Colombian foreign ministry noted in a statement.
"For decades, Israel has faced constant security challenges along its borders. These threats have intensified significantly in recent years, culminating in the horrific terrorist attacks of October 7, which highlighted the seriousness and evolving nature of the threats facing the Israeli people.
In the context of regional security, Colombia recognizes that maintaining Israel's control and sovereignty over the Golan Heights is a crucial component of its national defense and ability to protect its citizens.
With this decision, Colombia reaffirms its commitment to the search for a stable and lasting peace in the Middle East," the Colombian foreign ministry added in its statement.