Հաշվի առնելով Մերձավոր Արևելքում պահպանվող տարածաշրջանային անկայունությունը և Գոլանի բարձունքների ռազմավարական կարևորությունը Իսրայելի անվտանգության համար՝ Կոլումբիայի կառավարությունը ճանաչում է Իսրայելի ինքնիշխանությունն այս տարածքի նկատմամբ, ինչպես նաև այդ պետության իրավունքը՝ պաշտպանվելու արտաքին սպառնալիքներից։ Այս մասին նշվում է Կոլումբիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
«Տասնամյակներ շարունակ Իսրայելը բախվում է իր սահմանների երկայնքով անվտանգության մշտական խնդիրների։ Վերջին տարիներին այդ սպառնալիքները զգալիորեն սրվել են, որոնց գագաթնակետը դարձան հոկտեմբերի 7-ի սարսափելի ահաբեկչական գործողությունները, որոնք ընդգծեցին իսրայելական ժողովրդի առջև կանգնած վտանգների լրջությունն ու փոփոխվող բնույթը։
Տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում Կոլումբիան ընդունում է, որ Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Իսրայելի վերահսկողության և ինքնիշխանության պահպանումը նրա ազգային պաշտպանության և իր քաղաքացիներին պաշտպանելու կարողության կարևորագույն բաղադրիչն է։
Այս որոշմամբ Կոլումբիան վերահաստատում է իր հանձնառությունը Մերձավոր Արևելքում կայուն և տևական խաղաղության որոնմանը», — նշվում է հայտարարության մեջ։

Учитывая сохраняющуюся региональную нестабильность на Ближнем Востоке и стратегическую важность Голанских высот для безопасности Израиля, правительство Колумбии признает суверенитет Израиля над этой территорией, а также право этого государства на защиту от внешних угроз. Об этом говорится в заявлении МИД Колумбии.
«На протяжении десятилетий Израиль сталкивается с постоянными проблемами безопасности вдоль своих границ. В последние годы эти угрозы значительно усилились, кульминацией чего стали ужасающие террористические акты 7 октября, которые подчеркнули серьезность и меняющийся характер опасностей, стоящих перед израильским народом.
В контексте региональной безопасности Колумбия признает, что сохранение контроля и суверенитета Израиля над Голанскими высотами является важнейшей составляющей её национальной обороны и способности защищать своих граждан.
Этим решением Колумбия подтверждает свою приверженность поиску стабильного и прочного мира на Ближнем Востоке», — отмечается в заявлении.