2026 թ․ օգոստոսի 21-ին իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել խմբային գանգատ՝ Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում են Միջազգային և համեմատական ​​իրավունքի կենտրոնից:
Գանգատը ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, գեներալ-մայոր և նախկին ավագ զինվորական հրամանատար Դավիթ Մանուկյանի, գեներալ-լեյտենանտ, Պաշտպանության բանակի նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Լևոն Բալայանի, Դավիթ Ալլահվերդյանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի և Մելիքսեթ Փաշայանի վերաբերյալ։
Գանգատում բարձրաձայնվում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայերի նկատմամբ իրականացված «դատավարությունների» անհամապատասխանությունը Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքը։ Բաքվի ռազմական դատարանում իրականացված «դատավարությունները» կրել են շինծու և կանխորոշված բնույթ՝ զուրկ լինելով անկախ և անաչառ քննության հիմնարար երաշխիքից։ Միաժամանակ, ռազմական դատարանը չի ունեցել քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ գործեր քննելու և դատական ակտեր կայացնելու համապատասխան իրավասություն։
Միաժամանակ, դատավարությունից առաջ և դրա ընթացքում Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, ամբաստանյալներին հրապարակայնորեն ներկայացրել են որպես «ահաբեկիչներ», «ռազմական հանցագործներ» և «անջատողականներ»՝ նախքան նրանց մեղավորության վերաբերյալ դատական ակտի կայացումը։ Նույն մոտեցումն արտացոլվել է նաև Ադրբեջանի պետական և իշխանամետ լրատվամիջոցների հրապարակումներում, որտեղ առաջադրված մեղադրանքները ներկայացվել են որպես հաստատված փաստեր։ Այսպիսով, մեղավորության վերաբերյալ հանրային և պաշտոնական դիրքորոշումը ձևավորվել է դատական գործընթացի ավարտից առաջ՝ խաթարելով անմեղության կանխավարկածը։
Գանգատում բարձրացվում են նաև պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցեր։ Մասնավորապես, 422 հատորից և շուրջ 105 հազար էջից բաղկացած գործի նյութերի մեծ մասը հասանելի չի եղել պատշաճ թարգմանությամբ։ Պաշտպանական կողմի՝ գործի նյութերին ծանոթանալու, թարգմանություններ ստանալու, բավարար ժամանակ և հնարավորություններ ունենալու և պաշտպանյալների հետ արդյունավետ հաղորդակցվելու պահանջները մերժվել կամ անհարկի ձգձգվել են։
Պաշտպանության իրավունքի խախտումները շարունակվել են նաև «դատավճռի» տրամադրման և դրա բողոքարկման փուլում։ Գերիներին հնարավորություն է տրվել միայն ընթերցելու «դատավճիռը», որի վրա առկա չեն եղել պաշտոնական կնիք կամ դրա իսկությունը հավաստող այլ վավերապայմաններ։ Այս պայմաններում հնարավոր չի եղել ստուգել՝ արդյոք ընթերցման համար ներկայացված տեքստը «դատավճռի» ամբողջական և վերջնական տարբերակն է, ինչպես նաև երաշխավորված չի եղել դրա անփոփոխելիությունը։ Միաժամանակ, «դատավճռի» օրինակները չեն տրամադրվել ո՛չ գերիների ընտանիքներին, ո՛չ անվճար իրավաբանական օգնության շրջանակում Ադրբեջանի կողմից նշանակված փաստաբաններին․ վերջիններիս հասանելի են դարձվել միայն առանձին քաղվածքներ։ Չնայած պաշտպանության իրավունքի այս ակնառու սահմանափակումներին՝ 2026 թ․ օգոստոսի 6-ին վերաքննիչ դատարանը «դատավճիռն» ու դրանով նշանակված պատիժները թողել է անփոփոխ՝ միջազգային հանրության առջև բացահայտելով Ադրբեջանի ներպետական իրավական մեխանիզմների համակարգային անարդյունավետությունը՝ էթնիկ հայերի իրավունքների պաշտպանության ապահովման հարցում։
Գանգատում բարձրացվում է նաև Կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածով երաշխավորված՝ առանց օրենքի հանցագործություն և պատիժ չլինելու սկզբունքի խախտման հարցը։ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների մասնակցությունը ռազմական գործողություններին կամ զենք կրելը ինքնին չեն կարող նույնացվել ահաբեկչական կամ այլ հանցավոր գործունեության հետ և հիմք ծառայել քրեական պատասխանատվության համար՝ առանց յուրաքանչյուր անձի վերագրվող կոնկրետ հանցավոր արարքի և անհատական մեղքի հաստատման։
ՄԻԵԴ-ի հնարավոր վճիռը կարող է ունենալ ինչպես իրավական, այնպես էլ քաղաքական հետևանքներ։ Այն միջազգային դատական մակարդակով կասկածի տակ է դնելու իրականացված դատավարության և դրա արդյունքում կայացված «դատավճռի» օրինականությունն ու իրավական արժեքը՝ առաջ բերելով իրավունքի խախտումների հետևանքների վերացման անմիջական պարտականություն։
Քաղաքական նպատակներով հետապնդումների միջազգային դատական արձանագրումը էապես չեզոքացնում է Ադրբեջանի փորձը՝ ներպետական շինծու դատական գործընթացների միջոցով իրավական հավաստիություն հաղորդելու հակամարտության վերաբերյալ սեփական պաշտոնական պատմույթին։ Այդ պարագայում «դատավճիռը» կկորցնի իր նշանակությունը՝ որպես հակամարտության վերաբերյալ Ադրբեջանի միակողմանի պատմական և քաղաքական մեկնաբանությունը արտացոլող փաստաթուղթ՝ սահմանփակելով այդ «դատավճռի» օգտագործումը միջազգային քաղաքական և դիվանագիտական հարթակներում։
Գանգատը ներկայացվել է հասարակական գործունեության շրջանակում՝ «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» և «Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ։

Правозащитник, представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян 21 августа 2026 года подала в Европейский суд по правам человека коллективную жалобу относительно нарушений прав армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане в заключении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе Центра международного и сравнительного права, жалоба подана в отношении бывших президентов Арцаха Бако Саакяна, Аркадия Гукасяна, Араика Арутюняна, экс-председателя Национального Собрания Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, генерал-майора и бывшего старшего военного командира Давида Манукяна, генерал-лейтенанта, бывшего министра Армии обороны Левона Мнацаканяна, а также Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна, Левона Балаяна, Давида Аллахвердяна, Василия Бегларяна, Эрика Казаряна, Гургена Степаняна и Меликсета Пашаяна.
В жалобе указывается на несоответствие проведенных Азербайджаном «судебных процессов» в отношении 15 армян праву на справедливое судебное разбирательство, гарантированному статьей 6 Конвенции. «Судебные процессы», проведенные в военном суде Баку, носили сфабрикованный и предопределенный характер, будучи лишенными фундаментальной гарантии независимого и беспристрастного рассмотрения. Вместе с тем военный суд не обладал соответствующей юрисдикцией для рассмотрения дел в отношении гражданских лиц и вынесения судебных актов.
Одновременно до судебного процесса и в ходе него высокопоставленные должностные лица Азербайджана, в том числе президент Ильхам Алиев, публично представляли обвиняемых как «террористов», «военных преступников» и «сепаратистов» - еще до вынесения судебного акта об их виновности. Такой же подход был отражен и в публикациях государственных и провластных СМИ Азербайджана, где предъявленные обвинения представлялись как установленные факты. Таким образом, общественная и официальная позиция относительно виновности была сформирована еще до завершения судебного процесса, что подорвало презумпцию невиновности.
В жалобе подняты также вопросы нарушения права на защиту. В частности, большая часть материалов дела, состоящего из 422 томов и около 105 000 страниц, не была доступна с надлежащим переводом. Требования стороны защиты относительно ознакомления с материалами дела, получения переводов, наличия достаточного времени и возможностей, а также эффективного общения с подзащитными были отклонены или необоснованно затянуты.
Нарушения права на защиту продолжились и на этапе предоставления «судебного приговора» и его обжалования. Пленным была предоставлена возможность лишь прочитать «приговор», на котором отсутствовали официальная печать или иные реквизиты, удостоверяющие его подлинность. В этих условиях не было возможности проверить, является ли представленный для чтения текст полноценным и окончательной версией «приговора», а также не была гарантирована его неизменность. При этом копии «приговора» не были предоставлены ни семьям пленных, ни адвокатам, назначенным Азербайджаном в рамках бесплатной юридической помощи, последним были доступны лишь отдельные выдержки. Несмотря на эти очевидные ограничения права на защиту, 6 августа 2026 года апелляционный суд оставил «приговор» и назначенные им наказания без изменений, тем самым наглядно продемонстрировав международному сообществу системную неэффективность внутренних правовых механизмов Азербайджана в вопросе обеспечения защиты прав этнических армян.
В жалобе также поднимается вопрос нарушения принципа, гарантированного статьей 7 Конвенции, - отсутствия преступления и наказания без закона. Участие военно-политического руководства Арцаха и других пленных в военных действиях или ношение оружия сами по себе не могут отождествляться с террористической или иной преступной деятельностью и служить основанием для уголовной ответственности без установления конкретного преступного деяния, вменяемого каждому лицу, и индивидуальной вины.
Возможное решение ЕСПЧ может иметь как правовые, так и политические последствия. Оно поставит под сомнение на международном судебном уровне законность и правовую ценность проведенного судебного процесса и вынесенного по его итогам «судебного приговора», повлечет непосредственную обязанность устранить последствия нарушений прав.
Международная судебная констатация преследований по политическим мотивам существенно нейтрализует попытку Азербайджана придать правовую достоверность собственному официальному нарративу о конфликте посредством внутригосударственных сфабрикованных судебных процессов. В таком случае «приговор» утратит свое значение как документ, отражающий одностороннюю историческую и политическую интерпретацию конфликта Азербайджаном, что ограничит использование этого «приговора» на международных политических и дипломатических площадках.