2026 թ․ օգոստոսի 21-ին իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել խմբային գանգատ՝ Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում են Միջազգային և համեմատական ​​իրավունքի կենտրոնից:
Գանգատը ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, գեներալ-մայոր և նախկին ավագ զինվորական հրամանատար Դավիթ Մանուկյանի, գեներալ-լեյտենանտ, Պաշտպանության բանակի նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Լևոն Բալայանի, Դավիթ Ալլահվերդյանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի և Մելիքսեթ Փաշայանի վերաբերյալ։
Գանգատում բարձրաձայնվում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայերի նկատմամբ իրականացված «դատավարությունների» անհամապատասխանությունը Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքը։ Բաքվի ռազմական դատարանում իրականացված «դատավարությունները» կրել են շինծու և կանխորոշված բնույթ՝ զուրկ լինելով անկախ և անաչառ քննության հիմնարար երաշխիքից։ Միաժամանակ, ռազմական դատարանը չի ունեցել քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ գործեր քննելու և դատական ակտեր կայացնելու համապատասխան իրավասություն։
Միաժամանակ, դատավարությունից առաջ և դրա ընթացքում Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, ամբաստանյալներին հրապարակայնորեն ներկայացրել են որպես «ահաբեկիչներ», «ռազմական հանցագործներ» և «անջատողականներ»՝ նախքան նրանց մեղավորության վերաբերյալ դատական ակտի կայացումը։ Նույն մոտեցումն արտացոլվել է նաև Ադրբեջանի պետական և իշխանամետ լրատվամիջոցների հրապարակումներում, որտեղ առաջադրված մեղադրանքները ներկայացվել են որպես հաստատված փաստեր։ Այսպիսով, մեղավորության վերաբերյալ հանրային և պաշտոնական դիրքորոշումը ձևավորվել է դատական գործընթացի ավարտից առաջ՝ խաթարելով անմեղության կանխավարկածը։
Գանգատում բարձրացվում են նաև պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցեր։ Մասնավորապես, 422 հատորից և շուրջ 105 հազար էջից բաղկացած գործի նյութերի մեծ մասը հասանելի չի եղել պատշաճ թարգմանությամբ։ Պաշտպանական կողմի՝ գործի նյութերին ծանոթանալու, թարգմանություններ ստանալու, բավարար ժամանակ և հնարավորություններ ունենալու և պաշտպանյալների հետ արդյունավետ հաղորդակցվելու պահանջները մերժվել կամ անհարկի ձգձգվել են։
Պաշտպանության իրավունքի խախտումները շարունակվել են նաև «դատավճռի» տրամադրման և դրա բողոքարկման փուլում։ Գերիներին հնարավորություն է տրվել միայն ընթերցելու «դատավճիռը», որի վրա առկա չեն եղել պաշտոնական կնիք կամ դրա իսկությունը հավաստող այլ վավերապայմաններ։ Այս պայմաններում հնարավոր չի եղել ստուգել՝ արդյոք ընթերցման համար ներկայացված տեքստը «դատավճռի» ամբողջական և վերջնական տարբերակն է, ինչպես նաև երաշխավորված չի եղել դրա անփոփոխելիությունը։ Միաժամանակ, «դատավճռի» օրինակները չեն տրամադրվել ո՛չ գերիների ընտանիքներին, ո՛չ անվճար իրավաբանական օգնության շրջանակում Ադրբեջանի կողմից նշանակված փաստաբաններին․ վերջիններիս հասանելի են դարձվել միայն առանձին քաղվածքներ։ Չնայած պաշտպանության իրավունքի այս ակնառու սահմանափակումներին՝ 2026 թ․ օգոստոսի 6-ին վերաքննիչ դատարանը «դատավճիռն» ու դրանով նշանակված պատիժները թողել է անփոփոխ՝ միջազգային հանրության առջև բացահայտելով Ադրբեջանի ներպետական իրավական մեխանիզմների համակարգային անարդյունավետությունը՝ էթնիկ հայերի իրավունքների պաշտպանության ապահովման հարցում։
Գանգատում բարձրացվում է նաև Կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածով երաշխավորված՝ առանց օրենքի հանցագործություն և պատիժ չլինելու սկզբունքի խախտման հարցը։ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների մասնակցությունը ռազմական գործողություններին կամ զենք կրելը ինքնին չեն կարող նույնացվել ահաբեկչական կամ այլ հանցավոր գործունեության հետ և հիմք ծառայել քրեական պատասխանատվության համար՝ առանց յուրաքանչյուր անձի վերագրվող կոնկրետ հանցավոր արարքի և անհատական մեղքի հաստատման։
ՄԻԵԴ-ի հնարավոր վճիռը կարող է ունենալ ինչպես իրավական, այնպես էլ քաղաքական հետևանքներ։ Այն միջազգային դատական մակարդակով կասկածի տակ է դնելու իրականացված դատավարության և դրա արդյունքում կայացված «դատավճռի» օրինականությունն ու իրավական արժեքը՝ առաջ բերելով իրավունքի խախտումների հետևանքների վերացման անմիջական պարտականություն։
Քաղաքական նպատակներով հետապնդումների միջազգային դատական արձանագրումը էապես չեզոքացնում է Ադրբեջանի փորձը՝ ներպետական շինծու դատական գործընթացների միջոցով իրավական հավաստիություն հաղորդելու հակամարտության վերաբերյալ սեփական պաշտոնական պատմույթին։ Այդ պարագայում «դատավճիռը» կկորցնի իր նշանակությունը՝ որպես հակամարտության վերաբերյալ Ադրբեջանի միակողմանի պատմական և քաղաքական մեկնաբանությունը արտացոլող փաստաթուղթ՝ սահմանփակելով այդ «դատավճռի» օգտագործումը միջազգային քաղաքական և դիվանագիտական հարթակներում։
Գանգատը ներկայացվել է հասարակական գործունեության շրջանակում՝ «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» և «Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ։

On August 21, Armenian human rights defender and representative of Armenian prisoners of war before the European Court of Human Rights (ECtHR), Siranush Sahakyan, filed a group complaint with the European Court of Human Rights concerning violations of the rights of Armenian prisoners of war held in detention in Azerbaijan, informs the International and Comparative Law Center.
The complaint was filed concerning former Presidents of the Republic of Artsakh [i.e. Nagorno-Karabakh] Bako Sahakyan, Arkadi Ghukasyan, and Arayik Harutyunyan, former President of the National Assembly Davit Ishkhanyan, former Minister of Foreign Affairs Davit Babayan, Major General and former senior military commander Davit Manukyan, Lieutenant General and former Minister of Defense Levon Mnatsakanyan, as well as Madat Babayan, Garik Martirosyan, Levon Balayan, Davit Allahverdyan, Vasili Beglaryan, Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Melikset Pashayan.
The complaint raises the issue of the incompatibility of the “trials” conducted by Azerbaijan against 15 Armenians with the right to a fair trial guaranteed by Article 6 of the Convention. The “trials” conducted before the Baku Military Court were fictitious and predetermined in nature, lacking the fundamental guarantee of an independent and impartial examination. At the same time, the Military Court did not have the requisite jurisdiction to hear cases concerning civilians and render judicial acts.
At the same time, before and during the trial, high-ranking Azerbaijani officials, including President Ilham Aliyev, publicly presented the defendants as “terrorists,” “war criminals,” and “separatists” before a judicial act determining their guilt had been rendered. The same approach was also reflected in publications by Azerbaijani state and pro-government media, where the charges brought were presented as established facts. Thus, the public and official position regarding guilt was formed before the conclusion of the judicial proceedings, undermining the presumption of innocence.
The complaint also raises issues concerning violations of the right to defense. In particular, most of the case materials, comprising 422 volumes and approximately 105,000 pages, were not available with adequate translations. The defense’s requests to have access to the case materials, obtain translations, have sufficient time and facilities, and communicate effectively with their clients were rejected or unduly delayed.
Violations of the right to defense continued also at the stage of the provision of the “judgment” and its appeal. The prisoners were given the opportunity only to read the “judgment,” which did not bear an official seal or any other authentication confirming its authenticity. Under these circumstances, it was impossible to verify whether the text presented for reading was the complete and final version of the “judgment,” and its immutability was likewise not guaranteed. At the same time, copies of the “judgment” were provided neither to the prisoners’ families nor to the lawyers appointed by Azerbaijan within the framework of free legal aid; the latter were given access only to individual excerpts. Despite these evident restrictions on the right to defense, on August 6, 2026, the appellate court left the “judgment” and the sentences imposed thereby unchanged, exposing before the international community the systemic ineffectiveness of Azerbaijan’s domestic legal mechanisms in ensuring the protection of the rights of ethnic Armenians.
The complaint also raises the issue of a violation of the principle guaranteed by Article 7 of the Convention, namely, that there can be no crime or punishment without law. The participation of the military-political leadership of Artsakh and the other prisoners in military operations or the carrying of weapons, in itself, cannot be equated with terrorist or other criminal activity and serve as a basis for criminal liability without establishing the specific criminal act attributed to each individual and individual guilt.
A possible judgment of the ECtHR may have both legal and political consequences. At the international judicial level, it will call into question the legality and legal value of the trial conducted and the “judgment” rendered as a result thereof, giving rise to an immediate obligation to eliminate the consequences of the violations of law.
The international judicial recognition of politically motivated persecutions substantially neutralizes Azerbaijan’s attempt to confer legal credibility to its own official narrative concerning the conflict through sham domestic judicial proceedings. In that case, the “judgment” will lose its significance as a document reflecting Azerbaijan’s unilateral historical and political interpretation of the conflict, limiting the use of that “judgment” on international political and diplomatic platforms.
The complaint was filed within the framework of public activities, in cooperation with the International and Comparative Law Center, and the Armenian Legal Center for Justice and Human Rights.