Վաշինգտոնում Ադրբեջանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յաշար Ալիեւը դեկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտին է ներկայացրել Ադրբեջանի արտգործնախարարության պաշտոնական նոտան, որը վերաբերվում է ԱՄՆ Կոնգրեսում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը 8 մլն դոլար ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու օրինագծին:
Ադրբեջանական АПА գործակալությունը, վկայակոչելով Միացյալ Նահանգներում Ադրբեջանի դեսպանատանը, հաղորդում է, որ բողոքի նոտայում գրված է, թե "Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի շրջանը, հարակից 7 տարածքների հետ, բռնազավթված է Հայաստանի կողմից եւ ԱՄՆ կառավարության ցանկացած ծրագրի ու գործունեության իրականացում Ղարաբաղում կամ այլ բռնազավթված տարածքներում առանց Ադրբեջանի հետ նախնական խորհրդատվության, հակասում է ինքնավարարության աջակցման եւ տարածքային ամբողջականության ԱՄՆ-ի պաշտոնական դիրքորոշմանը:
Ադրբեջանական կողմը կոչ է արել ԱՄՆ կառավարությանը՝ խնդրի էությանը վերաբերվող համապատասխան տեղեկատվություն ներկայացնել:
Հայտարարվել է, որ այս ծրագրերի իրականացումը՝ առանց Ադրբեջանի համապատասխան թույլտվության, կդիտարկվի իբրեւ «ԱՄՆ-ի կողմից օգնություն անջատողական վարչախմբին», ինչը բացասաբար կանդրադառնա հակամարտության կարգավորման վրա եւ կազդի ԱՄՆ-ի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ անկողմնակալ միջնորդի, վարկանիշի վրա:

Azerbaijani Ambassador to U.S. Yasar Aliyev presented the protest note by Azerbaijan Foreign Ministry to the U.S. Department of State in connection with U.S. Congress adoption of draft law on rendering $8m financial assistance to Nagorno-Karabakh.
The note says: “Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan among 7 other adjacent regions are under illegal occupation of Armenia and the implementation of any program and activities by the U.S. government in Nagorno-Karabakh or other occupied Azerbaijani territories without corresponding preliminary consultation with Azerbaijan conflicts with the official stance of the U.S. on support of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity as well as its internationally recognized borders”, APA informs referring to the Azerbaijani Embassy in U.S.
Thereupon, Azerbaijani side called U.S. government to furnish the information on the matter. It was stated that running of the programs without relevant permits by Azerbaijan will be considered “the U.S. support to separatist regime” and will affect negatively on the efforts in conflict resolution as well as damage the U.S authority of the “even-handed mediator” as OSCE MG Co-Chair.