Թուրքական Medya73 կայքէջը հրապարակել է Վանի Գեվաշ շրջանում անցկացած հարցումները, որոնք ցույց են տալիս, որ այդ շրջանի բնակիչները կողմ են Վանի Ախթամար կղզում ներկայումս թանգարան համարվող Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերաբացմանը՝ որպես եկեղեցի։
Վանի Գեվաշի շրջանի արհեստագործական տաղավարի սեփականատերերից Օքթայ Օրհունը նշել է, որ պետությունը պետք է դա լավ վերլուծի, սակայն ինքը միանշանակ կողմ է Ս. Խաչ եկեղեցու վերաբացմանը կրոնական արարողությունների համար։ Օքթայը հավելել է, որ եկեղեցու վերաբացումը կավելացնի այդ շրջան այցելող զբոսաշրջիկների քանակը։
Իսկ տաքսու վարորդ Մեհմեդ Չելեբին նշել է, որ բոլորը ունեն կրոնական ազատության իրավունք եւ ինքը կողմ է Սուրբ Խաչի վերաբացմանը կրոնական արարողությունների համար։ "Իսկ եթե եկեղեցին բացվի կրոնական արարողությունների համար՝ մեր երկրի անունը կբարձրանա հանդուրժողականության տեսանկյունից, իսկ մեր նահանգն էլ նյութական առումով օգուտներ կստանա։
Գեւաշի արհեստագործական պալատի նախագահ Ֆերհեթին Ջեյլանը նշել է. «Դա նշանակում է առեւտրի առումով մեծ աշխուժություն։ Ճիշտ է դա մեկ օրում, կամ մեկ տարում չի լինի, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարի համար կարեւոր քայլ կլինի։ Օրինակ՝ մեր շրջանում հյուրանոցներ եւ զբոսաշրջային ենթակառուցվածքներ կստեղծվեն։ Բացվելիք եկեղեցի հիմնականում կցանկանան այցելել հայերը։ Սակայն եկեղեցու վերաբացումով պետք է նաեւ Հայաստանի հետ սահմանը բացվի»,-նշել է Վանի Գեւաշ շրջանի արհեստագործական պալատի նախագահը։
NEWS.am-ը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ Վանի նահանգապետ Մունիր Քարաօղլուն նշել էր, որ Ախթամարի Ս. Խաչ եկեղեցին կրոնական արարողությունների համար վերաբացելու նպատակով Թուրքիայի մշակույթի նախարարության հետ անհրաժեշտ թղթաբանական գործողությունները իրականացրել են: Նահանգապետը որպես բացման հնարավոր ամսաթիվ նշել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 12-ը եւ հայերին հրավիրել էր Վան:

Турецкий веб-сайт Medya73 опубликовал материалы опроса, проведенного в районе Геваш ( Востан) провинции Ван, демонстрирующие, что его жители выступают за превращение ныне считающейся музеем церкви «Сурб Хач» на острове Ахтамар в действующую церковь.
Один из владельцев местного ремесленного павильона Октай Оргун заявил, что государство должно хорошо исследовать этот вопрос, однако сам он выступает однозначно за открытие церкви «Сурб Хач», потому что это увеличит число прибывающих в этот регион туристов.
А водитель такси Мехмед Челеби отметил, что все имеют право свободного вероисповедания, почему и он выступает сторонником открытия церкви «Сурб Хач» для служб. «А если церковь откроется для религиозных обрядов, страна прослывет толерантной, а наша губерния получит материальную пользу», — высказал мнение Челеби.
Председатель ремесленной палаты Геваша Ферхетин Джейлан нашел, что открытие церкви стимулирует «большую активность в плане торговли. Правда, это не случится за один день или за один год, однако для долгосрочной перспективы будет важным шагом. Например, в нашем районе откроются гостиницы и туристические инфраструктуры. В открывающуюся церковь в основном пожелают прийти армяне. Однако с открытием церкви надо также открыть границу с Арменией».
Новости Армении — NEWS.am напоминает, что днями раньше губернатор Вана Мунир Караоглы отметил, что для открытия церкви «Сурб Хач» необходимая переписка с министерством культуры Турции уже осуществлена. Возможной датой открытия церкви губернатор назвал 12 сентября 2010 года и пригласил армян в Ван.