Հարցազրույց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ։
Հեռահաղորդակցության ոլորտում վերջին շրջանում ներդրվեց երրորդ սերնդի ցանց` 3G, որը անգամ Ռուսաստանում չկա, խոսք է գնում անգամ 4G-ի մասին եւ որոշ աշխուժություն է նկատվում այս ուղղությամբ, արդյո՞ք կարելի է ասել, որ Հայաստանը հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատարներից մեկն է տարածաշրջանում։
Կարող եմ ասել, որ Հայաստանը ոչ թե առաջատարներից մեկն է տարածաշրջանում, այլ Հայաստանը ճիշտ ուղու վրա է։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մեր երկիրը շատ փոքր է, վստահ եմ, որ մեկ-երկու տարի հետո լինելու է աշխարհում այս բնագավառի առաջատար երկիր, որովհետեւ այսօր Հայաստանում տեղադրվում են այնպիսի սարքավորումներ, որոնք օրինակ` «Օրանժը», նույնիսկ Ֆրանսիայում չի տեղադրել. իրենք այնտեղ խնդիր ունեն փոխելու, զարգացնելու, որովհետեւ ինչ որ արդեն տեղադրել էին՝ հնանում է, անհրաժեշտ են նոր սարքավորումներ, իսկ մեզ մոտ նրանք միանգամից նորն են տեղադրում, այդ իմաստով մենք իհարկե լինելու ենք առաջատար։
Պրն. Գրիգորյան վերջին շրջանում խոշոր ընկերությունների մրցակցությունն իր հետ բերեց մի շարք ակնհայտ փոփոխություններ` հօգուտ օգտագործողների։ Հատկապես «Օրանժի» մուտքը մեծ ազդեցություն ունեցավ այդ իմաստով, խոսենք «Օրանժի» մուտքի եւ ինտերնետի վրա վերջինիս ազդեցության մասին։
Իհարկե, «Օրանժը» եվրոպայում համարվում է հեռահաղորդակցության, հատկապես` բջջային կապի տարբեր տեսակի նոր ծառայություններ մատուցող առաջատար ընկերություն. այսինքն` բջջային հեռուստատեսություն եւ այլն, դրանք եվրոպայում սովորական ծառայություններ են, որ նա մատուցում է։ «Օրանժին» ճանաչող ընկերությունները գիտեին այդ ամենը, եւ դա նպաստեց նրան, որ «Օրանժը» դեռ Հայաստան չէր եկել եւ անգամ չէր հասցրել այդ ծառայությունները մաքսիմալ ներդնել Հայաստանում, արդեն մյուս ընկերությունները, հատկապես «Վիվասել-ՄՏՍ-ը»", ինքն այդ նույն ծառայութունները սկսեց մատուցել կամ ինչու չէ նաեւ «Արմենթելը» նույնպես՝ այսօր արդեն իրականացնում է սարքավորումների տեղադրում, որպեսզի կարողանա մրցունակ լինել մյուս ընկերությունների հետ։ Այսինքն` այդ ամենը բավական լուրջ ազդեցություն է ունեցել շուկայում, եւ ընկերությունները, որպեսզի իրենց ծառայություններով ետ չմնան մրցակցի կողմից նախատեսվող առաջարկներից, արագացնում են իրենց նոր ծառայությունների մատուցումը, ինչը, այլ պարագայում, հնարավոր է, որ չանեին առաջիկա մեկ-երկու տարվա ընթացքում։
Այսօր բջջային կապ մատուցող խոշոր ընկերությունները բացի բջջային կապի ծառայություններից, նաեւ բավական մատչելի եւ հարմարավետ (անլար) ինտերնետ են առաջարկում։ Ինչպիսի՞ն է լինելու ինտերնետ պրովայդերների ապագան, արդյո՞ք առաջիկա տարիներին նման ընկերությունների աշխատանքը կարելի է ավարտված համարել։
Օրեցօր ինտերնետ ծառայությունները բջջային կապի մատուցվող ծառայություններին զուգահեռ եւ հավասարապես զարգանում են, արդեն դրանք հնարավոր չէ առանձնացնել։ Իսկապես, այսօր այն փոքր ընկերությունները, որոնք առաջ զբաղվում էին ինտերնետ ծառայություններ մատուցելով, արդեն իսկ լուրջ խնդիրներ ունեն. նրանք արդեն մրցունակ չեն շուկայում, նրանց առաջարկներն ու հնարավորությունները, նրանց ներդրումները բավական քիչ են եւ մրցունակ չեն խոշոր ընկերությունների հետ համեմատած, ինչպիսիք են` «Արմենթելը», «Վիվասել-ՄՏՍ-ը», Օրանժը կամ օրինակ` ADC-ին, որն ինտերնետ հատուկ ծառայություններ մատուցելու համար բավական մեծ աշխատանք է իրականացրել. ամբողջ Երեւանում օպտիկական կաբելներ է գցել եւ այլն։ Մրցակցությունը բերում է նրան, որ ընկերություններն արդեն ստիպված են իջեցնել գները։ Փոքր ընկերությունների որոշ ներկայացուցիչներ նույնիսկ մտավախություն են հայտնում. խոշոր ընկերությունները, հատկապես` բջջային օպերատորները, այնպիսի դեմպինգային (էժան) գներ են դնում, որոնք հայաստանյան շուկայում ռեալ չեն, որպեսզի իրենց ծառայություններից օգտվեն` հաշվի առնելով, որ իրենք կարող են այդ ծառայութունների գումարը փակել ուրիշ ծառայություններով։ Անկեղծ ասած, ես այդ մրցակցությունը նորմալ եմ համարում, ամբողջ աշխարհում է այդպես, շուկան ինքն է կարգավորում ամեն ինչ եւ, դժբախտաբար, այն ընկերությունները, որոնք ի վիճակի չեն լինում մրցակցությանը դիմանալ, փակվում են։
Ես չեմ թաքցնում նաեւ այն, որ այդ նույն ընկերությունները, չեմ ցանկանում անուններ նշել, տարիներ առաջ ոչ թե շահույթ էին ստանում, այլ գերշահույթ էին ստանում` ոչինչ չանելով։ Օրինակ, վերցնում էին մի 5 գիգաբայթանոց կապուղի, սակայն պայմանագիր էին կնքում մի «հազար» ընկերությունների հետ, որոնց տալիս էին 20 գիգաբայթ ծավալ, բայց իրենք ընդամենը ունեին 5 գիգաբայթ։ Ու սկսում էին խարդախություններ անել, մեկին տալիս էին, մյուսին` անջատում, այսպես հովհարային անջատումներով մեծ գումարներ էին ստանում։ Այդ ժամանակներն արդեն անցել են, հիմա ամեն հաճախորդ ուզում է 24 ժամ նորմալ ինտերնետ ունենալ, եւ գնում է այն պրովայդերի մոտ, որը նրան տալիս է այդ հնարավորությունը։
Իհարկե որոշ ընկերություններ շուկայում դեռ մնում են եւ դեռ կմնան, ինչպիսիք են` Արմինկոն, Վեբը, որոնք ինչ-որ տեղ ունեն իրենց շուկան եւ հնարավորությունները, բայց պետք է մեծ ներդրումներ անեն, որպեսզի մրցունակ լինեն։
Պրն. Գրիգորյան, խոսենք ինտերնետի գներից, այսօր Հայաստանում գործող ինտերնետի գները ինչպիսին են. թա՞նկ են արդյոք, թե՞ էժան։ Եթե համեմատելու լինեք մեր գները եւ որակը միմյանց հետ, ինչպիսի՞ն է այսօր դրանց հարաբերակցությունը։
Գների առումով փոփոխություններն ակնհայտ են, սակայն ասել, որ Հայաստանում գները ամենալավն են կամ լավագույնը, սխալ է, ամեն դեպքում Հայաստանում գների դինամիկ փոփոխությունները վերջին մեկ-երկու տարվա ընթացքում շատ արագ է տեղի ունեցել` փոփոխություններ դեպի ավելի էժան եւ համեմատաբար որակյալ ինտերնետ։ Բնական է, մենք 100%-ով գոհ լինել չենք կարող, միայն այն դեպքում, երբ գները կհավասարվեն զարգացած երկրների գներին, մենք կարող ենք ասել, որ գոհ ենք։ Մյուս կողմից, պետք է օբյեկտիվ լինել. Հայաստան ինտերնետ բերելը կախված է մի շարք սուբյեկտիվ եւ օբյեկտիվ պատճառներից, եւ մենք չենք կարող համեմատվել եվրոպական զարգացած երկրների հնարավորությունների հետ, այստեղ կապուղիներ բերելը եւ կապուղիների տրանզիտային գումարը վճարելը բավական թանկ արժե, բացի այդ, այնտեղ ինտերնետը բավական մատչելի է, քանի որ օգտագործողների քանակն էլ է մեծ, հետեւաբար այն ավելի էժան է, սակայն ցանկանում եմ կրկին նշել, որ այժմ Հայաստանում դրական դինամիկան բավական խոստումնալից է, զարգացումը բերելու է նրան, որ գները բավական կիջնեն եւ ծառայությունները կլինեն մատչելի բոլորի համար։ Ինչ վերաբերում է որակին, այսօր որակ չտալ ընկերություններն արդեն չեն կարող, քանի որ պարզապես հաճախորդ չեն ունենա. հաճախորդը այսօր արդեն որակ է պահանջում։ Այսօր մարդիկ ուզում են օրինակ` YouTube-ով կինո նայել կամ Skype-ով խոսել, արդեն ինտերնետը միայն էլ. փոստի համար նրանց չի բավարարում։ Այսօր արդեն 10 հազարով կարելի է ստանալ այն բոլոր հիմնական ծառայությունները, որոնք ուրիշ երկրները ստանում են, եւ միգուցե այնտեղ որակը ավելի բարձր է, քան մեզ մոտ, սակայն հաշվի առնելով այն դրական դինամիկան, որ այսօր նկատելի է, կարծում եմ, մեկ տարի անց փոփոխություններն ավելի մեծ կլինեն։
Այս հարցում, ո՞րն է պետության, կառավարության կամ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի դերը։
Պետության դերն այն է, որ քաղաքական խնդիրները լուծի, որպեսզի հնարավոր լինի տնտեսական խնդիրները լուծել։ Հատկապես, եթե որոշ քաղաքական հարցեր լուծվեն, օրինակ` Հայաստան- Թուրքիա հարաբերությունների առումով, դրանից հետո, միանշանակ, փոփոխությունները շատ մեծ կլինեն։ Որովհետեւ այսօր արդեն «Արմենթելը» բանակցություններ է վարում Թուրքիայից ուղիղ, Վրաստանը շրջանցելով, օպտիկական կաբել Հայաստան բերելու ուղղությամբ, եթե այդ խնդիրը լուծվի, ինտերնետը երկու անգամ էլ ավելի կիջնի, այսինքն` այսօրվա համեմատ բավական էժան եւ որակյալ կլինի։ Այսօր այդ հարցով շահագրգռված են այնպիսի խոշոր ընկերություններ, ինչպիսին են` «Վիվասել-ՄՏՍ-ը», «Արմենթել-Բիլայնը» եւ «Օրանժը», որոնք ուրիշ երկրներում հզոր ինտերնետ ունեն եւ հնարավորություն ունեն այն բերելու Հայաստան, բայց Հայաստան հասցնելու խնդիրը պետք է ինչ-որ ձեւով լուծվի. արդյունքում մենք շատ արագ կլինենք եվրոպական մակարդակի ինտերնետ ունեցող երկիր։
Մեր խորհրդի խնդիրը այն է, որ հավասար մրցակցային դաշտ ապահովենք, այսինքն` ուշադիր լինենք, որ որեւէ մեկը մյուսի շահերը չփորձի ոտնահարել, դա կլինի պետությունը, այսինքն` կառավարությունը, թե ինչ-որ մի մասնավոր ընկերություն։
Մեկ ուրիշ կարեւոր հարցի մասին էլ կուզենայի խոսել. համակցման խնդիրը։ Այսինքն` որպեսզի ներսում մեծ արագություն ապահովվի, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացին Երեւանի ցանկացած կետում, եթե ունի ինտերնետ, կարողանա հայկական հեռուստաալիք նայել, հայկական սայթերը շատ արագ բացվեն` ապահովելով շատ մեծ արագություն եւ այլն։ Այդ ամենը դրսից չի կախված, դա պարզապես ներսի ցանցի թողունակությունից է. մենք ներսում այսպես ասած նորմալ ցանց չունենք։ Այսօր պետությունը փորձում է այդ գործում իր ներդրումներն անել, Էմոնոմիկայի նախարարության կողմից ստեղծված հայեցակարգով նախատեսվում է ներքին ցանց, ներքին կապուղիներ ստեղծել։ Այսօր Հայաստանում ինֆորմացիայի մեծ մասը դուրս է գալիս նոր ետ է գալիս, օրինակ` «Վիվասելի» միջոցով տեղեկություն ստանալու համար, դու պետք է ազդանշան ուղարկես օրինակ` ԱՄՆ կամ Եվրոպա, այնտեղից ետ գա Վիվասել, ընդորում` կարելի էր այդ հարցը ուղղիղ լուծել, ընդամենը «Վիվասելից» միանալ «Օրանժ» եւ հակառակը։ Այսօր Հայաստանում ինֆորմացիայի 90%-ը դուրս է գալիս, նոր է մտնում Հայաստան, այսինքն` մենք ուղղիղ կապ չունենք։ Դա ներքին ցանցի բացակայությունից` համակցման ոչ որակյալ պայմանների առկայությունից է։ Կարծում եմ, բոլոր ընկերությունները պետք է իրար հետ համակցման մուտքեր եւ ելքեր ունենան, արդյունքում` կարելի է Հայաստանում ապահովել ինտերնետի մեծ արագություն, բացի այդ, ներքին ցանցի ստեղծումը կբերի նաեւ սարքավորումների արդյունավետ օգտագործման եւ ծախսերի կրճատման։
Հետաքրքիր է նաեւ, թե ինչպիսի՞ն են Ձեր կանխատեսումները հայաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտի վերաբերյալ՝ առաջիկա տարիների համար։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այսօր Հայաստանի բջջային կապի երեք օպերատորներն էլ աշխարհում շատ հայտնի եւ խոշոր ընկերություններ են, որոնք բջջային կապ, ինտերնետ, մի խոսքով` հեռահաղորդակցության ծառայութուններ են մատուցում, անկասկած մենք զարգացած ենք լինելու։
Այդ զարգացմանը կարող է խթանել մեկ այլ կարեւոր հանգամանք. հայերեն կոնտենտի ձեւավորումը, անհրաժեշտ է խթանել հայերեն կոնտենտի զարգացումը, որպեսզի այդ նորարարությունները մատչելի լինեն յուրաքանչյուր հայի։

Below is an interview with Armen Grigoryan, Secretary of the Council for IT Development
NEWS.am: The 3G network was recently introduced in Armenia’s telecommunication sector. It is unavailable even in Russia now. And 4G is even being talked about. In the context of certain activity, can we say Armenia is one of the regional IT leaders?
A. Grigoryan: I can say that Armenia is on the right way rather than one of the regional leaders. Since our country is very small, I am sure it will become world leader in a couple of years. For example, the equipment the Orange Company is installing in Armenia is not operating even in France. They are faced with the problem of re-equipment there. In this aspect we, of course, will be leaders.
NEWS.am: Competition between large companies has recently brought about obvious changes in customers’ favor. The Orange Company’s entry to our country had a great effect. Let us talk about it and its impact on Internet services development.
A. Grigoryan: No doubt, Orange is Europe’s leading company rendering new telecommunication services, especially various types of mobile communication – mobile TV and others. It is an ordinary service in Europe. The companies that were informed of the Orange Company were well aware of that, which caused other companies, particularly VivaCell MTS, to start rendering the same services even before Orange came to Armenia and introduced its services. ArmenTel too is installing equipment to be able to compete with other companies. All that had rather serious influence on the market. Companies start rendering new services as soon as possible so as not to remain behind their rivals, which, under different circumstances, they may not have done during the coming two years.
NEWS.am: At present, large mobile communication companies also render affordable wireless Internet services. What is Internet providers’ future? Can we say the companies will “complete” their work during the coming few years?
A. Grigoryan: Day after day Internet services are developing simultaneously with mobile communication services. Indeed, small Internet providers are now facing serious problems – they cannot stand market competition and their offers, potential and investments are insufficient as compared with such giants as ArmenTel, VivaCell MTS and Orange Armenia or, say, ADC. The last named carried out tremendous work to render special Internet services – it laid fiber-optic cables throughout Yerevan and so on. Competition causes companies to reduce their prices. Some representatives of small companies express fears about the dumping prices set by large companies, which makes the small ones’ activities “unjustifiable.” Of course, large companies are able to make up for their losses due to revenues from other services.
I think it is normal. It is international practice – the market itself regulates everything. Unfortunately, the companies that cannot stand competition have to close down. On the other hand, I cannot conceal the fact that, several years ago, the same small companies received superprofits without doing anything. For example, they leased a 5GB channel and signed contracts with a “thousand” companies for up to 20GB. That was fraud – they disconnected some and connected others thereby ensuring superprofits for themselves. This time is past, and now every client wants to have round-the-clock Internet communication and buys this service from the provider ready to render it.
Of course, some of the companies – Arminco, Web — are still working on the market. But they have to make huge investments to stand competition.
NEWS.am: Mr. Grigoryan, what about Internet prices –are they high or low in Armenia? What is the price-quality relationship?
A. Grigoryan: Price changes are evident, but it would be wrong to say that prices are best in Armenia. In any case, prices have rapidly been changing in Armenia over the last one or two years, showing a downward trend, with the Internet communication quality improving. Of course, was not fully satisfied with the quality of services. We will be satisfied after the prices go down to the international level. On the other hand, the development of Internet communication in Armenia is facing a number of problems, and we cannot compare with developed European countries. Traffic channels are an expensive treat. Also, Internet is affordable there – the number of users is large, so the service is cheaper. But I would like to note that the positive dynamics is highly promising in Armenia. The development will reduce prices, and Internet services will be universally affordable. As regards the quality, companies have to ensure quality now. Otherwise they will lose their customers. People want to watch movies or talk by means of Skype, they are not contented with using e-mail alone. All the main services are now available for U.S. $30 in Armenia just as in other countries. The quality may be higher there, but I think the progress will be more appreciable in a year.
NEWS.am: In this context, what is the role of the Government or of the Council for IT Development?
A. Grigoryan: The Government’s role is resolving political problems, which, in turn, helps resolve economic problems, especially such problems as the improvement of the Armenian-Turkish relations. Larger-scale changes can be expected then. At present, ArmenTel is negotiating the laying of a fiber-optic cable from Turkey to Armenia, bypassing Georgia, with the Turkish side. If the problem is resolved, higher-quality Internet services will be available at a price twice as low. Such large companies as ArmenTel, VivaCell MTS and Orange Armenia have taken interest in this. It will quickly make Armenia a country where Internet services of European quality will be available.
Our Councils’ task is to ensure equal competition to prevent any violation of others’ rights – be it by the Government or by any private company.
I would also like to address one more important task, namely, combining. High-speed Internet connection will enable any personal in any part of Yerevan to watch Armenian TV channels, have quick access to Armenian websites and so on. This all depends on the traffic inside the country. We have not a normal network inside the country. The Government is trying to contribute to this now. The RA Ministry of Economy elaborated a concept of forming an internal network. In Armenia, most of the information is outgoing to become incoming later. For instance, to get information by means of VivaCell you have to send a signal to the United States or Europe, which later returns to VivaCell. The problem can be resolved: VivaCell can be directly connected to Orange Armenia and vice versa. At present 90% of information leaves Armenia to return later because the country has not an internal network and proper combining conditions. The formation of an internal network will enhance the efficiency of equipment and reduce expenses.
NEWS.am: What are your forecasts about the Armenian telecommunication industry for the next few years?
A. Grigoryan: Since all the three mobile operators in Armenia are world-famous telecommunication companies, we will see further development. One more important factor, namely, the formation of Armenian content, can further this development. The Armenian content must be developed for the innovations to be available to any Armenian.