Զինված հանցագործները գնդակահարել են հավատացյալների բազմությանը, որ վերադառնում էր տոնական պատարագից՝ եգիպտական Նագ-Համադի քաղաքի ղպտիական եկեղեցուց: Ճանապարհին բազմության վրա անկանոն կրակ են բացել անցնող ավտոմեքենայից: Արդյունքում զոհվել են նվազագույնը յոթ հոգի, կան նաեւ վիրավորներ: Ոստիկանությունը փնտրում է երեք տղամարդկանց, որոնք մասնակցել են զանգվածային սպանությանը, հայտնում է Associated Press-ը:
Եգիպտոսի ներքին գործերի նախարարի խոսքով, սպանության դրդապատճառը կարող է լինել 2009թ. նոյեմբերին Նագ-Համադիում 12-ամյա մահմեդական աղջնակին բռնաբարելու փաստը: Ոստիկանության տվյալներով, այն ժամանակ հանցագործը քրիստոնյա էր: Ականատեսները ճանաչել են իսլամիստ-վրիժառուներից մեկին:
Աղբյուրի պնդմամբ, բոլոր զոհվածները տղամարդիկ են, այդ թվում նաեւ եկեղեցու պահակը: Ի դեպ, եկեղեցու սպասավորը լքել էր Սենտ-Ջոն եկեղեցին միայն վայրկյաններ առաջ եւ հրաշքով փրկվել է: Եպիսկոպոսի կարծիքով, Եգիպտոսում քրիստոնյաների դեմ իսկական կրոնական պատերազմ է բռնկվել:
Եգիպտոսում գերակշռողը իսլամն է: Ղպտիները բնակչության ընդամենը 10 տոկոսն են: Տարբեր գնահատականներով, Եգիպտոսում բնակվում են 6-8 միլիոն քրիստոնյաներ:

Вооруженные преступники расстреляли толпу прихожан, возвращавшихся с праздничной литургии, которая проходила в коптской церкви в египетском городе Наг-Хаммади. По возвращавшимся с богослужения людям открыли беспорядочный огонь из проезжавшего мимо автомобиля. В результате погибли не менее семи человек, есть и раненые. Полиция ведет поиски трех мужчин, причастных к массовому убийству, сообщает Associated Press.
По данным министра внутренних дел Египта, мотивом убийства могла стать месть за изнасилование 12-летней девочки-мусульманки, совершенное в Наг-Хаммади в ноябре 2009 года. По данным полиции, преступником тогда оказался христианин. По предварительной информации, свидетели опознали одного из исламистов-мстителей. Предполагается, что именно он организовал расстрел прихожан.
По данным источника, все погибшие — мужского пола, причем среди них есть и церковный сторож. Сам представитель духовенства покинул храм Сент-Джона за считанные минуты до стрельбы, и потому чудом спасся. Епископ считает, что против христиан в Египте ведется настоящая религиозная война.
Доминирующей религией в Египте является ислам. Доля коптского населения не превышает 10% от общего населения страны. По разным оценкам в Египте проживает от 6 до 8 миллионов христиан. Отметим, что коптские христиане отмечают Рождество в четверг.