Նախիջեւանի ժողովրդավարության ռեսուրսային կենտրոնն ու հասարակական կազմակերպությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում գնահատական են տվել անցած տարվա դեկտեմբերի 27-ին Նախիջեւանի Ջուլֆայի շրջանի Բանանյար գյուղում կատարվածին:
Նախիջեւանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կարծում են, որ իրավիճակի անկայունացման պատճառը ոստիկանության բռնությանն է Աշուրայի կրոնական տոնի մասնակիցների նկատմամբ: «Հենց դա էլ պատճառ դարձավ գյուղի բնակիչ Յունիս Ալիեւի ինքնասպանության համար»,- ասված է հայտարարության մեջ: Գյուղի մոտ հազար բնակիչների բողոքը ոստիկանական բռնությունների նկատմամբ պատճառ է դարձել նոր բռնաճնշումների, գյուղը շրջափակելուն ու փաստացի արտակարգ դրություն մտցնելուն: Ձերբակալությունների հերթական ալիքն է տեղի ունեցել հունվարի 5-ին, երբ տասնյակ մարդկանց տեղափոխել են հոգեբուժական հիվանդանոց: Ձերբակալվածների մի մասի, այդ թվում 70-ամյա Ռզա Նուրիեւի եւ նրա երկու որդիների գտնվելու վայրն անհայտ է: Զանգվածային բռնաճնշումների արդյունքում խաղաղ բնակչությունը շոկ է ապրել, առանձնապես տուժել են երեխաները:
Իշխանություններն արգելել են լրագրողների եւ իրավապաշտպանների մուտքը գյուղ, 36 ժամով անջատվել են կապի բոլոր տեսակները: Նման բան Նախիջեւանում առաջին անգամ չէ, որ լինում է: 2008թ. Սադարակում ձերբակալվել էին մի խումբ երիտասարդներ խուլիգանության մեղադրանքով եւ տեղափոխվել հոգեբուժական հիվանդանոց: Նման ճակատագիր է բաժին հասել նաեւ ձերբակալվածներից մեկի հորը՝ Իսմայիլ Հուսեյնովին: Հոգեբուժարան է տարվել նաեւ տարեց գործարար Մ.Գուրբանովը, որը հրաժարվել է կաշառք վճարել մաքսավորներին:
Այդ եւ բազմաթիվ այլ դեպքերն ապացուցում են Նախիջեւանում մարդկանց ազատությունների եւ իրավունքների սարսափելի վիճակի մասին: Դրա նպատակն է ոչնչացնել բոլոր նրանց, ովքեր կհամարձակվեն դժգոհություն հայտնել իշխանություններից: Եթե երկրի իշխանությունները վճռական քայլեր չձեռնարկեն, իսկ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները չմիջամտեն, մարդկանց վիճակը Նախիջեւանում ավելի կվատանա:

Ресурсный центр демократии и НПО Нахичевана выступил с заявлением, в котором дана оценка событиям в селе Бананъяр Джульфинского района Нахичеванской автономной республики 27 декабря минувшего года.
Представители гражданского общества Нахичевана считают, что причиной дестабилизации ситуации стало насилие полиции в отношении участников религиозного траура Ашура. «Именно это стало причиной попытки самоубийства жителя села Юниса Алиева», отмечено в заявлении. Жалоба одной тысячи жителей села властям на беззакония полиции привела лишь к усилению репрессий, блокировке села полицией и фактическому введению чрезвычайного положения. Очередная волна арестов произошла 5 января, когда десятки человек были помещены в Психиатрическую клинику. Местонахождение части задержанных, включая 70-летнего Рза Нуриева и двух его сыновей, неизвестно. В результате массовых репрессий и насилия мирное население пережило шок, и особенно сильно пострадали дети.
Власти запретили въезд в село журналистам и правозащитникам, 36 часов в селе были отключены все виды связи. Подобное происходит в Нахичеване не впервые. В 2008-м году в Садараке была арестована группа молодежи по обвинению в хулиганстве и помещена в психиатрическую клинику. Такая же участь постигла отца одного из задержанных — 70-летнего Исмаила Гусейнова. В психушку был посажен и пожилой предприниматель М. Гурбанов после того, как отказался платить взятку таможенникам за свой товар.
Все эти и другие многочисленные случаи свидетельствуют об ужасающем состоянии свобод и прав человека в Нахичевана. Цель подобной политики — уничтожить всех тех, кто смеет выразить недовольство властями. Если власти страны не предпримут решительных мер для устранения подобного бесправия, а международные правозащитные организации не вмешаются, положение людей в Нахичевана еще более ухудшится, отмечено в заявлении.