Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսն արդեն խորհրդարանի լրացուցիչ ընտրություններից հետո հայտնաբերել է, որ իր թեկնածուն մասնակցել է ապօրինի ընտրությունների: Հունվարի 12-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ՀԱԿ Կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ ընտրությունների ժամկետը նշանակվել է օրենքի խախտմամբ, հակառակ դեպքում ընտրությունները պետք է նշանակվեին ոչ թե հունվարի 10-ին, այլ 2009թ. դեկտեմբերի 20-ին:
Դա, նրա խոսքով, դառնալու է հիմնական փաստարկ Սահմանադրական դատարանում, որտեղ ընդդիմությունը մտադիր է հայց ներկայացնել՝ ընտրությունների արդյունքը չեղյալ հայտարարելու պահանջով: Սակայն, ինչպես նշել է Զուրաբյանը, ՀԱԿ-ը չի սահմանափակվելու դրանով եւ դիմելու է ինչպես Եվրադատարան, այնպես էլ Եվրոպայի Խորհուրդ: «Դա աննախադեպ խախտում է»,- ասել է Զուրաբյանը՝ հաղորդելով, որ ներկա պահին ՀԱԿ-ը բողոքարկում է ընտրությունները երկու տեղամասերում:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 10-ի ընտրություններին ՀԱԿ թեկնածու, անազատության մեջ գտնվող «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը պարտվել է «Ազգային Միաբանության» թեկնածու Արա Սիմոնյանին: Թիվ 10 ընտրատարածքում ընտրություններն անցել են խախտումներով, արձանագրվել են լրագրողների եւ ընդդիմության կողմնակիցների նկատմամբ բռնությունների դեպքեր:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс уже после дополнительных выборов в парламент обнаружил, что его кандидат участвовал в незаконных выборах. На пресс-конференции 12 января координатор Центрального офиса АНК Левон Зурабян заявил, что срок выборов был назначен с нарушением закона, в противном случае, выборы были бы назначены не на 10 января, а 20 декабря 2009 года.
Это, по его словам, станет основным аргументом в Конституционном Суде, куда оппозиция намерена подать иск с требованием о признании результатов выборов недействительными. Однако, как отметил Зурабян, АНК не ограничится этим и обратится с жалобой как в Европейский суд, так и в Совет Европы. «Это беспрецедентное нарушение», — сказал Зурабян, сообщив, что на данный момент АНК оспаривает результаты выборов на двух участках.
Напомним, что на выборах 10 января кандидат от АНК, находящийся в заключении редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян проиграл поддерживаемому властями члену партии «Национальное единение» Ара Симоняну. Выборы в 10-ом избирательном округе прошли с нарушениями, были зафиксированы факты избиения журналистов и сторонников оппозиции.