Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսն արդեն խորհրդարանի լրացուցիչ ընտրություններից հետո հայտնաբերել է, որ իր թեկնածուն մասնակցել է ապօրինի ընտրությունների: Հունվարի 12-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ՀԱԿ Կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ ընտրությունների ժամկետը նշանակվել է օրենքի խախտմամբ, հակառակ դեպքում ընտրությունները պետք է նշանակվեին ոչ թե հունվարի 10-ին, այլ 2009թ. դեկտեմբերի 20-ին:
Դա, նրա խոսքով, դառնալու է հիմնական փաստարկ Սահմանադրական դատարանում, որտեղ ընդդիմությունը մտադիր է հայց ներկայացնել՝ ընտրությունների արդյունքը չեղյալ հայտարարելու պահանջով: Սակայն, ինչպես նշել է Զուրաբյանը, ՀԱԿ-ը չի սահմանափակվելու դրանով եւ դիմելու է ինչպես Եվրադատարան, այնպես էլ Եվրոպայի Խորհուրդ: «Դա աննախադեպ խախտում է»,- ասել է Զուրաբյանը՝ հաղորդելով, որ ներկա պահին ՀԱԿ-ը բողոքարկում է ընտրությունները երկու տեղամասերում:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 10-ի ընտրություններին ՀԱԿ թեկնածու, անազատության մեջ գտնվող «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը պարտվել է «Ազգային Միաբանության» թեկնածու Արա Սիմոնյանին: Թիվ 10 ընտրատարածքում ընտրություններն անցել են խախտումներով, արձանագրվել են լրագրողների եւ ընդդիմության կողմնակիցների նկատմամբ բռնությունների դեպքեր:

After the parliamentary by-elections, oppositional Armenian National Congress (ANC) discovered that their candidate run for illegal elections, ANC Coordinator Levon Zurabyan said at the Jan. 12 press conference. Zurabyan underlined that the outrage occurred when fixing the elections day for January 10, 2010 instead of December 20, 2009.
According to him, it will be the major argument in RA CC where the opposition intends to file an action demanding declaration of election results invalid. However, Zurabyan outlined that ANC would not be confined to it and will lodge a complaint with European Court as well as Council of Europe. “It is an unprecedented violation,” ANC representative stated, informing that presently ANC is disputing the election in two polling districts.
Imprisoned ANC representative, the Haykakan Zhamanak daily Chief Editor Nikol Pashinyan lost the Jan. 10 parliamentary votes to National Unity MP Ara Simonyan (authority candidate). A number of violations, such as beating up of journalists and opposition supporters were registered in 10th polling district.