Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները, որ այսօր հավանության արժանացան Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի կողմից, ուղարկվելու են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի քննարկմանը:
Համաձայն ընթացակարգի՝ երբ փաստաթղթերը ստանան նաեւ երկրի ղեկավարի հավանությունը, դրանք կուղարկվեն Հայաստանի խորհրդարան՝ վավերացվելու: Խորհրդարանի ձմեռային նստաշրջանը սկսվելու է փետրվարի 1-ին, եւ, սպասվում է, հենց այդ ժամանակ էլ արձանագրությունները կմտնեն օրենսդիր մարմնի օրակարգ: Իհարկե, տեսականորեն հնարավոր է, որ փաստաթղթերի վավերացման համար խորհրդարանի արտահերթ նիստ գումարվի, սակայն իրադարձությունների նման ընթացքը, փորձագետների կարծիքով, քիչ հավանական է:
Ավելի վաղ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, թե սպասում է արձանագրությունների վավերացմանը թուրքական խորհրդարանի կողմից՝ ողջամիտ ժամկետներում: Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացման ձգձգման դեպքում հայկական կողմն անհապաղ կօգտվի միջազգային իրավունքի ընձեռած հնարավորությունից:
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Արմեն Գեւորգյանը, հայ-թուրքական արձանագրություններն այսուհետ «իրավականից քաղաքական հարթություն են քոչել»: «Կան բոլոր հիմքերը կարծելու, որ նախագահը բավական արագ կքննարկի փաստաթղթերն ու կուղարկի խորհրդարան: Ինչպես հայտնել են հայ խորհրդարանականները, արձանագրությունները կվավերացվեն Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից, միայն երբ դա անեն իրենց թուրք գործընկերները: Դրա հետ մեկտեղ, չեմ բացառում, որ Երեւանը, այս կամ այն հանգամանքի ազդեցության տակ արագացնի գործընթացն ու առաջինն ընդունի արձանագրությունները: Ցանկացած դեպքում մենք հնարավորություն ստացանք գնահատել ուժերի հարաբերակցությունը Հայաստանի խորհրդարանում: Նման պատմական փաստաթղթեր հայ պատգամավորների քննարկմանը ներկայացվում են առաջին անգամ: Պատասխանատվությունը բարձր է: ՀՅԴ-ն եւ „Ժառանգությունը“ փորձում են իրենց շուրջ համախմբել խորհրդարանական ուժերը: Այդ խնդիրը, իհարկե, անհույս գործ է եւ կախված է իշխանության կուսակցության եւ անձամբ Սերժ Սարգսյանի դիրքորոշման ամրությունից: Ինտրիգը հասունանում է»,- նշել է Գեւորգյանը:

The Armenian-Turkish protocols approved by the RA Constitutional Court on January 12 have been submitted to RA President Serzh Sargsyan.
After being approved by the President, the documents are to be submitted to the Armenian Parliament. The RA Parliament will open its winter session on February 1, 2010, and the protocols are most likely to be put on the agenda. Of course, the Armenian Parliament might hold a special sitting to ratify the documents, but experts do not consider such a scenario to be likely.
The Armenian leader earlier stated he expected the Turkish Parliament to ratify the protocols within a reasonable timeframe. He stressed then that the Armenian side would exercise its right under international law if the Turkish side delayed the process.
Talking to NEWS.am, the political analyst Armen Gevorgyan said that the Armenian-Turkish protocols have now “transformed their legal aspect into a political one.” “We have every reason to think that the President will quickly endorse the documents and send them to Parliament. Then Yerevan will be keeping track of the Turkish side’s actions. As the Armenian MPs stated, the Armenian Parliament will ratify the protocols only after the Turkish Parliament has done it. On the other hand, under certain circumstances, Yerevan may speed up the process and approve the document before Ankara does. In any case, we have a chance to estimate the alignment of forces in the Armenian Parliament. For the first time the Armenian Parliament will consider such historic documents. It is great responsibility. The Armenian Revolutionary Federation (ARF) and the Heritage Party are trying to cause the parliamentary forces to unite round them. Of course, this task is doomed to failure though its success depends on how strong is the ruling party’s position and that of President Serzh Sargsyan. The situation is becoming really intriguing,” Gevorgyan said.