«Այն, ինչ կատարվեց 20 տարի առաջ Բաքվում` ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման պահանջի, Ադրբեջանի կողմից ի սկզբանե որդեգրած ուժային եւ էթնիկական զտումների քաղաքականության հերթական հրեշավոր դրսեւորումն էր»: Հայտարարել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ մեկնաբանելով 1990թ. Բաքվի ջարդերը: Ըստ փոխնախարարի՝ այդ քաղաքականության արդյունքը դարձավ «Ադրբեջանից շուրջ 400.000 հայերի բռնի տեղահանումը, ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիան, որոնք հանգեցրեցին ծանր մարդկային եւ նյութական կորուստների»:
«Այն փաստը, որ Ադրբեջանն իր պատասխանատվությունն ու մեղքը կատարված հանցագործությունների եւ սանձազերծված ագրեսիայի հետեւանքների համար ընդունելու փոխարեն շարունակում է հակահայկական հիստերիան եւ սուր ճոճելը, վկայում է, որ Բաքուն առ այսօր շարունակում է վտանգ ներկայացնել իր իսկ բնակչության եւ տարածաշրջանի համար»,- նշել է Շավարշ Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ 1990թ. հունվարի 13-ից Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդեր տեղի ուենցան, որոնց զոհ գնացին մոտ հարյուր հայեր:

«То, что произошло 20 лет назад в Баку в ответ на требование народа Нагорного Карабаха о самоопределении, являлось чудовищными проявлением со стороны Азербайджана политики силы и этнических чисток», заявил замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя кровавые события, произошедшие в Баку 20 лет назад. По его словам, следствием этой политики стало вынужденное переселение 400 000 армян из Азербайджана, широкомасштабная военная агрессия против Нагорно-Карабахской Республики, что привело к людским и материальным потерям.
«Тот факт, что Азербайджан вместо того, чтобы признать свою вину и ответственность за совершенные преступления продолжает антиармянскую истерию и не отказывается от милитаристской риторики, свидетельствует о том, что Баку до сих пор продолжает представлять угрозу и для своего населения, и для региона»,- подчеркнул Кочарян.
Отметим, что в 1990-ом году с 13 января в Баку начались армянские погромы. В результате массовых действий азербайджанских экстремистов погибли порядка 100 армян.