«Այն, ինչ կատարվեց 20 տարի առաջ Բաքվում` ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման պահանջի, Ադրբեջանի կողմից ի սկզբանե որդեգրած ուժային եւ էթնիկական զտումների քաղաքականության հերթական հրեշավոր դրսեւորումն էր»: Հայտարարել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ մեկնաբանելով 1990թ. Բաքվի ջարդերը: Ըստ փոխնախարարի՝ այդ քաղաքականության արդյունքը դարձավ «Ադրբեջանից շուրջ 400.000 հայերի բռնի տեղահանումը, ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիան, որոնք հանգեցրեցին ծանր մարդկային եւ նյութական կորուստների»:
«Այն փաստը, որ Ադրբեջանն իր պատասխանատվությունն ու մեղքը կատարված հանցագործությունների եւ սանձազերծված ագրեսիայի հետեւանքների համար ընդունելու փոխարեն շարունակում է հակահայկական հիստերիան եւ սուր ճոճելը, վկայում է, որ Բաքուն առ այսօր շարունակում է վտանգ ներկայացնել իր իսկ բնակչության եւ տարածաշրջանի համար»,- նշել է Շավարշ Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ 1990թ. հունվարի 13-ից Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդեր տեղի ուենցան, որոնց զոհ գնացին մոտ հարյուր հայեր:

“The events that took place in Baku in response to the Nagorno-Karabakh people’s demand for self-determination was a monstrous manifestation of Azerbaijan’s policy of strong arm and ethnic cleansing,” RA Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan stated, commenting on the tragic events in Baku, Azerbaijan, 20 years ago. The result of Azerbaijan’s policy was forcible displacement of 400,000 Armenians, a large-scale military aggression against Nagorno-Karabakh, which cause human and material losses.
"The fact that, instead of admitting its guilt and responsibility for the crimes, Azerbaijan continues an anti-Armenian hysteria and militant rhetoric proves that official Baku still poses a threat to both Azerbaijani population and the entire region, Sh. Kocharyan said.
Armenian pogrom began in Baku on January 13, 1990. Azeri extremists brutally murdered about 100 Armenians.