Ճիշտ չեմ համարում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման ճանապարհին լրացուցիչ նախապայմաններ դնելը: NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում նշել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոհան Շմիդտը: Նա ընդգծել է, որ արձանագրությունների վավերացումը ոչ մի կերպ կապված ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացի հետ: Դեսպանի խոսքով, վավերացումը ԼՂ խնդրով պայմանավորելը ճիշտ չէ եւ չի բխում առաջին հերթին Թուրքիայի շահերից: «Եթե Թուրքիան ցանկանում է մեծացնել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում, իսկ դա, անկասկած, այդպես է, ապա պետք է լավ հարաբերություններ հաստատի տարածաշրջանի բոլոր երկրների, ոչ թե միայն մեկի հետ: Որքան շուտ Թուրքիան դա հասկանա, այնքան լավ իր համար: իսկ հայ-թուրքական արձանագրությունները ԼՂ հարցով պայմանվորելը չի նպաստում Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը»,- հայտարարել է Հանս-Յոհան Շմիդտը:
Նրա խոսքով, արձանագրությունների հնարավորինս շուտ վավերացումը բխում է ե՛ւ Հայաստանի ե՛ւ Թուրքիայի շահերից: Միաժամանակ, նա հիշեցրել է, որ այդ փաստաթղթերի ստորագրման ճանապարհին կողմերը շատ դժվարություններ են հաղթահարել եւ անգամ վերջին պահին առաջ եկած տհաճ խնդիրները չկարողացան խանգարել այդ արձանագրությունների ստորագրմանը: Հենց այդ պատճառով էլ, ըստ դեսպանի, կողմերը պետք է, վավերացնելով արձանագրությունները, առաջին քայլերն անեն հարաբերությունները նորմալացնելու ուղղությամբ:
«Անհրաժեշտ է արագ ավարտել արձանագրությունների վավերացումը, որպեսզի ողջ ուշադրությունը կենտրոնացվի ԼՂ խնդրի վրա»,- նշել է նա: Դեսպանը նաեւ գոհունակություն է հայտնել ԼՂ կարգավորման գործընթացից՝ ընդգծելով, որ բանակցությունները շատ ինտենսիվ են ընթանում, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շատ արդյունավետ է աշխատում:
Իր հերթին, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսոֆը նույնպես նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը չպետք է կապվի ԼՂ խնդրի հետ, քանի որ դրանք միմյանց հետ առնչություն չունեն: Նա ընդգծել է, որ որպես բարի կամքի դրսեւորում՝ երկու երկրները պետք է ամենակարճ ժամանակում վավերացնեն արձանագրությունները: «Իհարկե, կան որոշակի քաղաքական պահեր, բայց Թուրքիան պետք է հաղթահարի դրանք եւ վավերացնի արձանագրությունները»,- ասել է Սմեսոֆը:

He underlined that ratification is not linked with Karabakh peace process in any way. According to him, conditioning of the Protocols’ ratification by Karabakh conflict settlement is wrong and not in Turkey’s interests. “If Turkey wishes to increase its influence in the region, it should definitely have good relations not with one but all regional states. The sooner Turkey realizes it, the better. Stipulation of Protocols’ ratification by Karabakh peace process does not assist Armenia-Turkey reconciliation,” the Ambassador said.
According to him, early ratification is in both countries’ interests. Schmidt recalled that Armenia and Turkey overcame a number of obstacles on the way to Protocols’ signing, and even the last moment problems did not hinder the signing. Thus, the sides should not stop at what has been accomplished and ratifying the documents make the first move towards the normalization of relations.
“It is essential to deal with Protocol’s ratification quickly to focus on Karabakh issue,” the Ambassador stated. He also expressed content with Karabakh peace process, pointing out that the talks are intensive and OSCE MG efforts are efficient.
French Ambassador to Armenia Serge Smessow emphasized that the ratification should not be conditioned by Karabakh conflict settlement, as the processes are not interrelated. He emphasized that states have to ratify the Protocols shortly as a sign of goodwill. “Undoubtedly, there are certain political issues, but Turkey should get over them and ratify the Protocols,” the Ambassador concluded.