Ճիշտ չեմ համարում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման ճանապարհին լրացուցիչ նախապայմաններ դնելը: NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում նշել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոհան Շմիդտը: Նա ընդգծել է, որ արձանագրությունների վավերացումը ոչ մի կերպ կապված ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացի հետ: Դեսպանի խոսքով, վավերացումը ԼՂ խնդրով պայմանավորելը ճիշտ չէ եւ չի բխում առաջին հերթին Թուրքիայի շահերից: «Եթե Թուրքիան ցանկանում է մեծացնել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում, իսկ դա, անկասկած, այդպես է, ապա պետք է լավ հարաբերություններ հաստատի տարածաշրջանի բոլոր երկրների, ոչ թե միայն մեկի հետ: Որքան շուտ Թուրքիան դա հասկանա, այնքան լավ իր համար: իսկ հայ-թուրքական արձանագրությունները ԼՂ հարցով պայմանվորելը չի նպաստում Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը»,- հայտարարել է Հանս-Յոհան Շմիդտը:
Նրա խոսքով, արձանագրությունների հնարավորինս շուտ վավերացումը բխում է ե՛ւ Հայաստանի ե՛ւ Թուրքիայի շահերից: Միաժամանակ, նա հիշեցրել է, որ այդ փաստաթղթերի ստորագրման ճանապարհին կողմերը շատ դժվարություններ են հաղթահարել եւ անգամ վերջին պահին առաջ եկած տհաճ խնդիրները չկարողացան խանգարել այդ արձանագրությունների ստորագրմանը: Հենց այդ պատճառով էլ, ըստ դեսպանի, կողմերը պետք է, վավերացնելով արձանագրությունները, առաջին քայլերն անեն հարաբերությունները նորմալացնելու ուղղությամբ:
«Անհրաժեշտ է արագ ավարտել արձանագրությունների վավերացումը, որպեսզի ողջ ուշադրությունը կենտրոնացվի ԼՂ խնդրի վրա»,- նշել է նա: Դեսպանը նաեւ գոհունակություն է հայտնել ԼՂ կարգավորման գործընթացից՝ ընդգծելով, որ բանակցությունները շատ ինտենսիվ են ընթանում, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շատ արդյունավետ է աշխատում:
Իր հերթին, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսոֆը նույնպես նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը չպետք է կապվի ԼՂ խնդրի հետ, քանի որ դրանք միմյանց հետ առնչություն չունեն: Նա ընդգծել է, որ որպես բարի կամքի դրսեւորում՝ երկու երկրները պետք է ամենակարճ ժամանակում վավերացնեն արձանագրությունները: «Իհարկե, կան որոշակի քաղաքական պահեր, բայց Թուրքիան պետք է հաղթահարի դրանք եւ վավերացնի արձանագրությունները»,- ասել է Սմեսոֆը:

Считаю неверным выдвижение дополнительных условий на пути ратификации армяно-турецких протоколов, заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am посол Германии в Армении Ганс-Йохен Шмидт.
Он подчеркнул, что ратификация армяно-турецких протоколов никак не связана с переговорным процессом по Нагорному Карабаху. По его словам, обуславливание ратификации протоколов карабахским вопросом не правильно и не исходит из интересов, в первую очередь, самой Турции. «Если Турция хочет нарастить свое влияние в регионе, а это, несомненно, так, то она должна находиться в хороших отношениях со всеми странами региона, а не только с одной. Чем скорее Турция пойдем это, тем лучше для нее. А обуславливание ратификации протоколов карабахским конфликтом вовсе не способствует нормализации отношений Турции с Арменией»,- заявил Ганс-Йохен Шмидт.
По его словам, скорейшая ратификация армяно-турецких протоколов исходит из интересов как Армении, так и Турции. При этом он напомнил, что на пути подписания документов стороны преодолели много сложностей, даже возникшие в самый последний момент неприятные проблемы не стали препятствием для их подписания. Именно поэтому, подчеркнул он, стороны не должны останавливаться на достигнутом и, ратифицируя протоколы, должны сделать первый шаг на пути нормализации двусторонних отношений.
«Необходимо поскорее покончить с вопросом ратификации армяно-турецких протоколов, чтобы акцентировать все внимание на другом вопросе – карабахской проблеме»,- заметил посол. При этом он выразил удовлетворение процессом карабахского урегулирования, подчеркнув, что переговоры проходят очень интенсивно, а Минская группа ОБСЕ работает очень эффективно.
В свою очередь, посол Франции в Армении Серж Смесов также подчеркнул, что ратификация армяно-турецких протоколов не должна обусловливаться карабахской проблемой, поскольку эти два процесса не взаимосвязаны. Он подчеркнул, что в качестве жеста доброй воли две страны должны в кратчайшие сроки ратифицировать протоколы. «Конечно, есть определенные политические моменты, но Турция должна преодолеть их и ратифицировать протоколы»,- заметил Смесов.