Հայաստանի արտգործանախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ։ Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Բուրաք Օզուգերգինը նշել է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը զանգել է Թուրքիայի իր գործընկերոջը եւ հայտնել իր անհանգստությունը Թուրքիայի ԱԳՆ կողմից հրապարակած հայտարարության կապակցությամբ։
Դավութօղլուն իր հայ գործընկերոջը հայտնել է, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի հունվարի 12-ին ընդունած որոշման մեջ կան անընդունելի նախապայմաններ։ Դավութօղլուն հայտնել է նաեւ, որ Թուրքիան հավատարիմ է ստորագրված արձանագրությունների ոգուն եւ նույն վճռականությունն է ակնկալում նաեւ հայկական կողմից։ Ըստ Դավութօղլուի՝ արձանագրությունների ստորագրումից անմիջապես հետո թուրք հասարակության մեջ սկսել են իրազեկման քաղաքականություն եւ արձանագրությունները ներկայացրել են խորհրդարան, իսկ հայկական կողմը դեռ խորհրդարան չի ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հունվարի 19-ին հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր, թե Հայաստանի ՍԴ ընդունած որոշումը՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների համապատասխանության մասին, հակասում է «արձագրությունների ոգուն եւ բովանդակությանը եւ անընդունելի նախապայմաններ են պարունակում»:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանն ի պատասխան հայտնել էր, որ մտադիր է զանգել Ահմեդ Դավութօղլուին՝ իր տարակուսանքը հայտնելու եւ պարզելու, թե ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ թուրքական կողմը որտե՞ղ է տեսել նախապայմաններ, եւ ինչո՞վ է այն հակասում արձանագրությունների հիմնարար նպատակին: «Հուսով եմ, որ նման հայտարարությամբ թուրքական կողմը չի փորձում արդարացնել իր կողմից նախապայմաններ առաջադրելու շարունակական փորձերը եւ քողարկել արձանագրությունների վավերացման գործընթացի անհարկի ձգձգումը»,- ասել էր նա:

Davutoglu told Armenian FM that the RA Constitutional Court Jan.12 decision contains unacceptable preconditions. Turkish FM underlined that Turkey adheres to the spirit of signed Protocols and expects the same from Armenian side. Davutoglu also added that right after the documents’ signing a public awareness campaign was launched in Turkey. The Protocols are introduced to the Turkish Parliament, whereas Armenia has not submitted the documents to the National Assembly yet.
Yesterday Nalbandian stated that he intends to contact his counterpart Mr. Davutoglu, “to clarify where in the decision of the Constitutional Court of Armenia the Turkish side sees preconditions and how they contradict the very reason of the Protocols.” “I hope that by such statement the Turkish side is not attempting to justify its continuous efforts in laying down preconditions and cover up its needless delays in the ratification process,” he outlined.
January 19, Turkish Foreign Ministry issued a statement criticizing the decision of RA Constitutional Court on Armenia-Turkey Protocols. ‘This decision contains preconditions and restrictive provisions which impair the letter and spirit of the Protocols. The said decision undermines the very reason for negotiating these Protocols as well as their fundamental objective," the statement reads.