Հայաստանի արտգործանախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ։ Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Բուրաք Օզուգերգինը նշել է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը զանգել է Թուրքիայի իր գործընկերոջը եւ հայտնել իր անհանգստությունը Թուրքիայի ԱԳՆ կողմից հրապարակած հայտարարության կապակցությամբ։
Դավութօղլուն իր հայ գործընկերոջը հայտնել է, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի հունվարի 12-ին ընդունած որոշման մեջ կան անընդունելի նախապայմաններ։ Դավութօղլուն հայտնել է նաեւ, որ Թուրքիան հավատարիմ է ստորագրված արձանագրությունների ոգուն եւ նույն վճռականությունն է ակնկալում նաեւ հայկական կողմից։ Ըստ Դավութօղլուի՝ արձանագրությունների ստորագրումից անմիջապես հետո թուրք հասարակության մեջ սկսել են իրազեկման քաղաքականություն եւ արձանագրությունները ներկայացրել են խորհրդարան, իսկ հայկական կողմը դեռ խորհրդարան չի ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հունվարի 19-ին հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր, թե Հայաստանի ՍԴ ընդունած որոշումը՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների համապատասխանության մասին, հակասում է «արձագրությունների ոգուն եւ բովանդակությանը եւ անընդունելի նախապայմաններ են պարունակում»:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանն ի պատասխան հայտնել էր, որ մտադիր է զանգել Ահմեդ Դավութօղլուին՝ իր տարակուսանքը հայտնելու եւ պարզելու, թե ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ թուրքական կողմը որտե՞ղ է տեսել նախապայմաններ, եւ ինչո՞վ է այն հակասում արձանագրությունների հիմնարար նպատակին: «Հուսով եմ, որ նման հայտարարությամբ թուրքական կողմը չի փորձում արդարացնել իր կողմից նախապայմաններ առաջադրելու շարունակական փորձերը եւ քողարկել արձանագրությունների վավերացման գործընթացի անհարկի ձգձգումը»,- ասել էր նա:

Состоялась телефонная беседа глав внешнеполитических ведомств Армении и Турции. Согласно турецкой газете «Zaman», «Налбандян позвонил турецкому коллеге и выразил свою обеспокоенность относительно заявления МИД Турции по поводу принятого Конституционным Судом Армении решения по армяно-турецким протоколам».
В ответ Давутоглу заявил, что «в решении КС Армении есть неприемлемые предусловия». Глава МИД Турции отметил, что Турция верна духу подписанных протоколов и такого же ожидает от армянской стороны. Давудоглу также добавил, что «сразу после подписания протоколов в турецком обществе начата кампания по информированию общества, а документы представлены в парламент, тогда как армянская сторона пока не направила протоколы в законодательный орган».
Напомним, что накануне стало известно о намерении главы армянского внешнеполитического ведомства связаться со своим турецким коллегой, чтобы выразить сове возмущение и выяснить «где именно в решении КС Армении турецкая сторона увидела предусловие, и чем это решение противоречит армяно-турецким протоколам». «Надеюсь, что подобными заявлениями турецкая сторона не пытается оправдать свои попытки постоянно выдвигать предусловия и, тем самым, скрыть неуместное затягивание ратификации протоколов», — заявил журналистам Эдвард Налбандян.
19 января турецкий МИД распространил заявление, критикующее решение Конституционного суда Армении о соответствии армяно-турецких протоколов Основному закону страны. Согласно турецкой стороне, полный текст решения КС содержит положения, в которых имеются предусловия, противоречащие духу и содержанию протоколов, и ставит под вопрос необходимость обсуждения протоколов.