«Եթե ժողովուրդը ընտրություններում իր ձայնը տվել է ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանին, այլ Արա Սիմոնյանին, ուրեմն ոչ ոք ոչինչ ասել չի կարող»,- հունվարի 25-ին կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը։
Նրա կարծիքով, «հարաբերականորեն հանգիստ» անցած ընտրություններում, սակայն, Ն. Փաշինյանը քիչ ձայներ է հավաքել անազատության մեջ գտնվելու պատճառով։ «Ի վերջո պայմանները տարբեր էին, անհավասար էին»,- նշեց Ռ. Զոհրաբյանը։ "Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի այն հայտարարությանը, թե Ն. Փաշինյանը հայի չկոտրվող տեսակ է, Զոհրաբյանը ասաց, որ «միայն դրական կերպով կարող է բնորոշել Փաշինյանին»՝ հիշելով, որ երբ իրեն էին դատում, ինքը եւս դիմում չի գրել, ներում չի հայցել։
Հիշեցնենք, որ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին հունվարի 19-ին դատապարտել էր 7 տարվա ազատազրկման: Փաշինյանը մեղադրվում էր քր.օր.-ի 316-1 (Բռնություն իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ) եւ 225-1 (Զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում) հոդվածներով, իբր 2007թ. հոկտեմբերի 23-ին հարվածել է մի ոստիկանի, իսկ 2008թ. մարտի 1-ին կազմակերպել է զանգվածային անկարգություններ Մյասնիկյանի արձանի մոտ: Դատավորը Փաշինյանին արդարացրել էր 316-1 հոդվածով, իսկ 225-ով դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման:

«Если народ отдал на выборах свой голос не Николу Пашиняну, а Ара Симоняну, то, значит, никто ничего сказать не может», — на пресс-конференции, состоявшейся 25 января, заявил заместитель председателя РПА Размик Зограбян.
По его мнению, на выборах, прошедших «относительно спокойно», Никол Пашинян набрал мало голосов, поскольку находился в заключении. «В конечном итоге, условия были разными, неравными», — отметил Зограбян.
Касательно же заявления руководителя парламентской фракции РПА Галуста Саакяна о том, что Никол Пашинян – «из породы непреклонных армян», Зограбян отметил, что «лишь с положительной стороны может характеризовать его», напомнив при этом, что, когда осуждали его, тоже заявлений не писал, помилования не просил.
Напомним, что судья Мнацакан Мартиросян 19 января осудил главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна на 7 лет лишения свободы. Пашинян обвинялся по ст.316-1 (насилие, примененное к представителю власти) и ст.225-1 (организация массовых беспорядков) УК РА. По версии суда, 23 октября 2007 года, Пашинян якобы ударил полицейского, а 1 марта 2008 года организовал массовые беспорядки у столичного памятника Мясникяна. Судья Мартиросян оправдал Пашиняна по статье 316-1, а по ст.225 осудил на 7 лет лишения свободы.