Հունվարի 24-ին Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչները՝ արքեպիսկոպոս Վարուժան Հերգելյանի հետ, այցելել են Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայում գտնվող հայկական եկեղեցու համալիրը։ Այս մասին գրում է Կիպրոսի հայկական համայնքի Gibrahayer պարբերականը։ Հետաքրքական է, որ մայրաքաղաքի այդ հատվածը գրավված է թուրքական զինված ուժերի կողմից։
Պարբերականը հաղորդում է, որ համալիրն իր մեջ ներառում է միջնադարյան Սուրբ Աստվածածնի եկեղեցին, Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշահամալիրը, հոգեւորականների կեցարանը, դպրոց եւ մանկապարտեզ։
Պատվիրակության այցելության նպատակն էր ծանոթանալ համալիրի վերանորոգման աշխատանքներին։
Վերականգման ծրագիրը հաստատվել է 2009 թվականի դեկտեմբերին, իսկ պայմանագիր կնքվել է EMEK կազմակերպության հետ։ Վերականգնողական աշխատանքները բուռն ընթացքի մեջ են։

24 января делегация представителей Армянской диаспоры Кипра во главе с архиепископом Варужаном Хергеляном посетила комплекс строений в той части столицы страны Никосии, которая оккупирована турецкими войсками. Об этом сообщает журнал Армянской диаспоры Кипра Gibrahayer.
Издание сообщает, что комплекс включает средневековую армянскую церковь Святой Богородицы (Sourp Asdvadzadzin), монумент, посвященный Геноциду армян, здания прелатства, школы и детского сада.
Целью визита делегации было ознакомление с ходом реставрационных работ зданий комплекса.
Программа реставрации была утверждена в декабре 2009 года, а контракт заключен с подрядной организацией EMEK Ltd. Работы уже в полном разгаре.