«ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Թուրքիայի վարչապետին պարզ հասկացնել տվեց, որ ԱՄՆ-ը չի ցանկանում ԼՂ խնդրի կարգավորումը կապել հայ-թուրքական սահմանի բացման հետ»,- Day.az-ին տված հարցազրույցում ասել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Արազ Ալիզադեն ու հավելել. «Եթե այդ մասին ասում է Վաշինգթոնը, դա նշանակում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ երկրները նույնպես չեն պաշտպանում Անկարայի այդ պայմանը»:
Նրա ներկայացմամբ, Ադրբեջանի համար շատ անհաջող են ընտրված Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, քանի որ երեք երկրներում էլ հզոր հայկական Սփյուռք գոյություն ունի: «Դժվար է պատկերացնել արեւմտյան կառավարություններին, որոնք կանտեսեն հայ ընտրողների շահերը, հատկապես, որ վերջիններս կարեւոր դեր են խաղում այդ երկրների սոցիալ-տնտեսական կյանքում: Այս ամենը հաշվի առնելով, ակնհայտ է, որ ԼՂ խնդրի խաղաղ լուծման հեռանկար, փաստորեն, չկա: Այս վիճակում Ադրբեջանը ստիպված է բանակցություններ վարել, քանի որ մենք ենթարկվում ենք ուժեղ արտաքին ճնշման»:
Ալիզադեն նաեւ նշել է, որ ներկա վիճակով հարցի լուծումը ձգձգելը հանգեցնում է նրան, որ հակամարտությունը դառնալու է «հավերժ»:
«Ադրբեջանի համար ծայրահեղ վտանգավոր է համաձայնել, որ հակամարտության գոտի մտնեն խաղաղապահ ուժեր: Նման գործողություններ արդեն կատարվել են Կոսովոյում եւ Վրաստանում եւ մենք հիանալի գիտենք, թե դրանք ինչի են հանգեցրել: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ մեր հողերը վերադարձնելու միակ ճանապարհը ռազմականն է եւ դրա համար ադրբեջանական բանակը պետք է դառնա պրոֆեսիոնալ»,- նշել է քաղաքագետը:

“President Barack Obama made it clear to the Turkish PM Recep Tayyip Erdogan during his visit to Washington that U.S. does not want to link resolution of the Nagorno-Karabakh conflict with opening the Armenian-Turkish border. If this is stated by Washington, it means that other OSCE Minsk Group Co-Chairs will not support Ankara’s condition,” Azerbaijani political scientist Araz Alizade stated in the interview with Day.az agency.
“It is worth noting that the choice of the countries co-chairing the OSCE Minsk Group is not favorable for Azerbaijan. All three states have extremely strong Armenian diaspora. A Western government will hardly neglect voices of Armenian voters, especially since they play an important role in the socio-economic life of the country. Given all this, I think that there are almost no prospects for Karabakh problem peaceful resolution. In this situation, Azerbaijan is forced to negotiate to avoid strong external pressure,” he outlined.
According to him, delay of conflict resolution in current situation incites its tendency to become “eternal”.
“It is extremely dangerous for Azerbaijan to give consent to deployment of international peacekeeping forces in the conflict zone. Such actions have been committed in Kosovo and Georgia, and we all are aware what consequences it had. This indicates that war is the only way to return the occupied lands. For this purpose, Azerbaijan’s army needs be more professional,” Alizade concluded.