Պատրիկ Դեւեջյանին հաջողվել է  ընթացիկ տարվա մեջ երկրորդ անգամ պատգամավոր ընտրվել, հաղորդում է «Nouvelles d'Arménie»-ին:  Անցած կիրակի  Օ դը Սենի գլխավոր խորհրդի նախագահը հաղթել է 13-րդ օկրուգից պատգամավորական ընտրությունների  երկրորդ փուլում:  60,03%-ով նա առաջ է անցել իր մրցակից Ժյուլիեն Լանդֆրիդից, ով ստացել էր 39,97% քվե:
Հունիսին երիտասարդ թեկնածու Լանդրիդը, ում աջակցում էր Սոցիալիստական կուսակցությունը, Դեւեջյանին զիջում էր ընդամենը 191 ձայնով: Սահմանադրական խորհրդի կողմից Դեւեջյանի ընտրությունը չեղյալ համարելուց հետո, Լանդֆրիդը հավատացել էր, որ կարող է հաջողության հասնել: Սակայն վերջին ընտորությունը հակառակն ապացուցեց. Դեւեջյանը  1988թ-ից ի վեր պատգամավոր է ընտրվում այդ օկրուգից:

The Nouvelles d’Arménie magazine informs that Patrick Devedjian succeeded for the second time this year during the elections to French parliament.
Last Sunday, the chairman of the General Council of the O-de-Seine won in the second round of parliamentary elections in the 13th arrondissement of his department. With 60.03% of the vote, he was ahead of his rival Julien Landfrid (39.97%), who did not jump at the chance to snatch it from the hands of the rights.
In June, young candidate Landfrid, supported by the Socialist Party and various forces of the left wing, almost made the feat, losing to Landfrid with just 191 votes. After the cancellation of the election of Patrick Devedjian by Constitutional Council, Julien Landfrid believed that he could win. But these elections made the final point - Patrick Devedjian, an MP from the district continuously since 1988, retained his place.