Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է առաջ ընթանան հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների վավերացման հարցում: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է World Bulletin-ը, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը:
«Մենք վստահ ենք, որ դա երկու երկրների միջեւ իսկապես լավ հնարավորություն է պատմական տարաձայնությունների հաղթահարման համար, ինչը ձեռնտու է երկուսին էլ»,- հայտարարել է Գորդոնը:
Նրա խոսքով, «երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումն ու սահմանների բացումը կարող է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը»: «Մենք վստահ ենք, որ այդ խնդիրը չի կարելի շաղկապել այլ հարցերի հետ: Այն պետք է լուծել՝ անկախ մնացած հարցերից, քանի որ բխում է երկու երկրների շահերից»,- ընդգծել է Գորդոնը:
Բարձրաստիճան պաշտոնյան հավելել է նաեւ, որ ԱՄՆ կառավարությունը կապեր է պահպանում Երեւանի եւ Անկարայի հետ՝ նրանց մղելով առաջ ընթանալ այդ հարցում:

Армении и Турции следует прогрессировать в вопросе ратификации протоколов по нормализации отношений и воплощать в жизнь их содержание. Об этом, как сообщает World Bulletin, заявил заместитель госсекретаря США Филипп Гордон.
«Мы уверены, что это хорошая возможность для преодоления действительно исторических разногласий между двумя странами, что выгодно им обеим», — заявил Гордон.
По его словам, «нормализация двусторонних отношений и открытие границ будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе». «Мы уверены, что эту проблематику не следует увязывать с другими вопросами. Еe нужно решать вне зависимости от остальных вопросов, так как это соответствует интересам двух стран», — подчеркнул Гордон.
Высокопоставленный чиновник добавил также, что правительство США контактирует с Ереваном и Анкарой, побуждая их прогрессировать в этом вопросе.