NEWS.am-ի ամանորյա հարցազրույցը ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի հետ.
Պրն. Ասատրյան, Հայաստանում աղքատությունը նվազել է, սակայն աճել է ծայրահեղ աղքատությունը: Ինչով ե՞ք դա բացատրում:
Ի տարբերություն նախորդ երկու տարիներին փաստագրված աղքատության մակարդակի աճի` 2011թ. արձանագրվել է աճի դադարեցում: Ինչ վերաբերում է ծայրահեղ աղքատության աճի պատճառներին, նշեմ, որ աղքատությունը բազմագործոն ազդեցությունների համալիր գնահատում է, ուստի հնարավոր չէ հակիրճ ներկայացնել յուրաքանչյուր գործոնի ազդեցությունը:
Միաժամանակ ուզում եմ հատկապես կարեւորել այն իրողությունը, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի տարիներին որեւէ սոցիալական ծրագիր չկրճատվեց, իսկ համաձայն ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից իրականացված տնային տնտեսությունների կենսամակարդակի 2011թ. հետազոտությունների արդյունքների` վստահորեն կարող եմ փաստել, որ եթե չլինեին սոցիալական տրանսֆերտները (նպաստներ, կենսաթոշակներ), ապա աղքատության մակարդակը 35%-ի փոխարեն կլիներ 53,2%, ծայրահեղ աղքատությանը` 3,7%-ի փոխարեն` 22.2%:
Ըստ ձեզ` աղքատներն ի վիճակի ե՞ն արժանավայել Ամանորը դիմավորել:
Արժանավայելն իմ ըմբռնմամբ բոլորովին էլ ուտեստներով ու խմիչքով բեռնավորված սեղանները չեն: Շատ համեստ, բայց սիրով ու ճաշակով տոնական սեղանի շուրջ էլ կարելի է Նոր տարին դիմավորել հավուր պատշաճի` կարեւորելով տոնի բովանդակությունը, ոչ թե ձեւն ու ցուցադրական շքեղությունը:
Ի՞նչ կմաղթեիք թոշակառուներին 2013 թ.:
Մեր բոլոր կենսաթոշակառուներին մաղթում եմ նախ եւ առաջ առողջություն, լավատեսություն եւ մի քիչ համբերություն: Մենք անում ենք հնարավորը` համակարգը թափանցիկ դարձնելու, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելու, կենսաթոշակների չափերն աստիճանաբար ավելացնելու, մատուցվող ծառայությունների որակն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Միաժամանակ կցանկանայի շեշտել, որ տարեցների համար ոչ պակաս էական է հարգանքն ու գնահատված լինելը, ուստի կարեւորում եմ բոլորիս համապատասխան վերաբերմունքը նրանց անցած ուղու եւ վաստակի հանդեպ:
Կենսաթոշակային բարեփոխումները սարերի ետեւում չեն: Ունե՞ք դեռ կասկածներ այս համակարգի ներդրման հաջողության հետ կապված:
Կասկածներ չունեմ, ավելին` համոզված եմ, որ կուտակային համակարգի մեր տարբերակը հնարավորություն է տալու խուսափել այն խնդիրներից, որոնց արդեն այսօր բախվում են նույնիսկ զարգացած երկրները: Կարեւորում եմ նաեւ այսօրվա երիտասարդների կողմից իրենց բարեկեցիկ ծերության մասին նախապես հոգալը, անձնական պատասխանատվության զգացումը, ինչին կբերի նրանց մասնակցությունը պարտադիր կուտակային համակարգին:

Armenian News-NEWS.am took an interview with the Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia Artyom Asatryan.
The level of poverty in Armenia has decreased but the level of extreme poverty has increased. How can you explain this?
Unlike recorded increasing poverty during the previous two years, in 2011 cessation of poverty growth has been registered. As for the reasons for the growth of extreme poverty, I will say that poverty is a complex multifactorial assessment of influences, so it is impossible to present in brief the impact of each factor.
At the same time I want to highlight the importance of the fact that during the financial crisis not a single social program has been cut, and according to the results of studies of living standards of households, conducted in 2011 by the National Statistical Service, I can say for sure that without state social support (benefits, pensions), the level of poverty, instead of 35% would be equal to 53.2% and extreme poverty would be 22.2% instead of 3.7%.
Do you think that the poor are able to worthily celebrate the New Year?
My perception of “worthily” does not mean a table full of food and drinks. Around a very modest and tasteful holiday table New Year can also be worthily celebrated, highlighting the content of the holiday rather than form and indicative of luxury.
What would you wish to pensioners in 2013?
To all of our pensioners, first of all I wish health, optimism and a little patience. We are doing everything possible to ensure that the system becomes transparent, to reduce corruption risks, to secure gradual increase in pensions, increase the quality and efficiency of services.
Pension reform is imminent. Do you have any doubts related to the successful introduction of the funded system?
I have no doubts at all. In fact, I am sure that our version of a funded system will allow avoiding those problems already faced by many developed countries. I think it is important that today’s youth people take care of their prosperous old age.