Դեկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում արտգործնախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը եւ Հայաստանում Չինաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ճաո Մինգվենը ստորագրեցին ՀՀ եւ ՉԺՀ կառավարությունների միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիր, որով նախատեսված է 70 մլն. չինական յուանի անհատույց օգնության տրամադրումը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե նախատեսվում է նշված գումարի շրջանակներում ձեռք բերել մաքսային զննման սարքավորումներ, իսկ դրա զգալի մասը կօգտագործվի Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնման համար, որի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ՉԺՀ նախագահ Հու Ձինտաոյի միջեւ:
Տեխնիկատնտեսական համագործակցության շրջանակներում ՉԺՀ կառավարությունը սկսած 1999թ. Հայաստանի կառավարությանը հատկացնում է անհատույց օգնություն: Իրականացվել են տարբեր ծրագրեր, հիմնականում գյուղատնտեսության, առողջապահության եւ տրանսպորտի բնագավառում: Այս տարի ավարտին հասցվեց 249 քաղաքային ավտոբուսների ձեռք բերման ծրագիրը:

Соглашение о двухстороннем технико-экономическом сотрудничестве в Министерстве иностранных дел Армении 28 декабря подписали заместитель министра иностранных дел Сергей Манасарян и временный поверенный по делам Китая в Армении Чао Миньвен.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел, китайская сторона безвозмездно выделит Армении денежные средства в размере 70 миллионов юаней, часть которых пойдет на покупку оборудований таможенного досмотра, а остальная часть – на создание в Армении лингвистической школы с углубленным обучением китайского языка, договоренность об открытии которой была достигнута между президентами Армении и КНР Сержом Саргсяном и Ху Цзиньтао.
Отметим, что китайское правительство в рамках технико-экономического сотрудничества выделяет Армении безвозмездную помощь, начиная с 1999 года. Осуществлены разные программы, в частности, в сферах сельского хозяйства, здравоохранения и транспорта. В этом году завершилась программа по приобретению 249 городских автобусов.