«Նովայա գազետան» երկու շաբաթում Ռուսաստանի Պետդուման ցրելուն կողմ շուրջ 90 հազար ստորագրություն է հավաքել: Ստորագրահավաքն անցկացվում է թերթի կայքում, այնտեղ կարելի է տեսնել քվեարկողների ամբողջական ցանկը:
Պետդուման ցրելու ստորագրահավաքը սկսվել էր 2012թ. դեկտեմբերի 24-ին: Քվեարկության արդարության համար խմբագրությունը ստուգման նոր համակարգ է սահմանել: Քվեարկողները նշել են իրենց անունը, ազգանունը եւ բջջայինի համարը՝ հաղորդագրությամբ անձնական համար ստանալու նպատակով, նշում է «ԱիՖ»-ը:
Այնուամենայնիվ, քվեարկել ցանկացողներն այնքան շատ են եղել, որ կայքը պարբերաբար գերծանրաբեռնվածությունից կախվել է: Առաջին օրերին ստորագրել է 32 հազար մարդ: Թերթի խմբագրությունը մտադիր է ստորագրությունները հավաքել մինչեւ 2013թ. փետրվարի 1-ը:
Խորհրդարանը ցրելու ստորագրահավաք սկսվել էր այն բանից հետո, երբ պատգամավորներն արհամարհել էին հարյուր հազարավոր ստորագրություններն այն օրենքի դեմ, որն արգելում էր ամերիկացիներին որդեգրել ռուս որբերին:

За две недели «Новая газета» собрала около 90 тысяч подписей за роспуск действующей Государственной думы России. Сбор подписей происходит на сайте газеты, там же можно увидеть полный список проголосовавших.
Сбор подписей за роспуск Госдумы стартовал 24 декабря 2012 года. Чтобы добиться чистоты голосования, редакция использовала новую систему верификации. Голосовавшие указывали свои имя, фамилию и номер мобильного для получения номера по смс, который потом нужно было ввести в специальную форму, отмечает «АиФ».
Тем не менее, желающих отдать свой голос было так много, что сайт периодически подвисал по причине перегрузки. За первые сутки подписалось под воззванием 32 тысячи человек. Собирать подписи редакция газеты намерена до 1 февраля 2012 года.
Собирать голоса за роспуск парламента было решено после того, как депутатами был проигнорирован 100-тысячный корпус подписей против закона, запрещающего американцам усыновлять российских сирот.